Papež František vyzývá k solidaritě se lidmi v indické Kérale

Datum publikace21. 8. 2018, 15.00

Jižní část Indie Kérala se potýká s nejhoršími záplavami za posledních sto let. V tomto týdnu se počet obětí vyšplhal na 370 lidí a přes 800 000 lidí je vyhnáno ze svých domovů a zemi hrozí epidemie. Svoji účast postiženým tímto neštěstím vyjádřil také papež František v rámci své nedělní promluvy na náměstí Svatého Petra a k solidaritě vybízí i indický kardinál Oswald Gracias.

Foto: Subin Paul (CC BY-NC 2.0)

Indický kardinál Gracias vyzval k solidaritě

Počet obětí a těch, kteří kvůli velkým záplavám museli opustit své domovy, stále stoupá. Kardinál Oswald Gracias, arcibiskup Mumbai a předseda Indické biskupské konference, vyzval všechny katolíky, aby se solidárně připojili ke Caritas India, jejíž záchranné týmy pomáhají po celé zemi:

„Upřímně vás vyzývám, bratří biskupové a všechny složky církve, abyste se solidárně sjednotili a povzbudili věřící, instituce a všechny lidi dobré vůle, aby štědře přispěli této humanitární krizi a vyjádřili tak svoji solidaritu v tomto kritickém okamžiku.'

Indická charita zajišťuje distribuci potravin, pitné vody, ošacení a dalších potřebných věcí ve všech 24 diecézích Indie. Nyní je naléhavě nutné dostat se do oblastí, které jsou doposud odříznuté od ostatního světa. „Naše včasná pomoc – dodává kardinál Gracias – pomůže zajistit potřeby všech zasažených osob a zmírní utrpení našich bratrů a sester v Kérale. Nutně je potřeba obnovit životy lidí a komunit a zajistit jim obživu.“

Papež František vyzval k modlitbě za Kéralu

Po nedělní modlitbě Anděl Páně na Svatopetrském náměstí vyjádřil papež František svoji účast zasaženým tímto indickým neštěstím: „V posledních dnech byli obyvatelé Kéraly (Indie) tvrdě zkoušeni prudkými dešti, které způsobily záplavy a sesuvy půdy s tíživými ztrátami na lidských životech, množstvím nezvěstných a evakuovaných, nezměrnými škodami v zemědělství a na domech. Ať nechybí těmto bratřím naše solidarita a konkrétní pomoc mezinárodního společenství. Jsem nablízku církvi v Kérale, která je při poskytování pomoci obyvatelstvu v první linii. Také my všichni jsme nablízku církvi v Kérale.“ Poté papež vyzval ke společné tiché modlitbě za ty, kdo přišli o život a za všechny lidi, zkoušené touto obrovskou pohromou.

Havarijní situace v Kérale

Stoleté záplavy, které Indii postihly, způsobily monzunové deště, které pustoší jih Indie od začátku června. V příštích dnech by měla intenzita dešťů polevit a v současných dnech se pomoc soustředí na záchranu těch, kteří zůstali odříznuti ve vzdálenějších vesnicích.

Od začátku dešťů přišlo o život již 370 lidí, více než polovina z nich byla usmrcena v posledních deseti dnech, kdy deště zesílily. Kromě lidských obětí přišla Indie také o 24 tisíc hektarů zemědělské půdy, což znamená, že většina postižených komunit ztratila svůj hlavní zdroj příjmů, neboť většina obyvatel pracuje v zemědělství. Záplavy poškodily nebo zničily 10 000 kilometrů silnic a mnoho úseků železnice, a některá místa jsou tak zcela odříznutá od světa. Hlavní kéralské letiště v pobřežním městě Kóčin je zatopené a bude mimo provoz až do 26. srpna. Zaplaveno je i mnoho nemocnic, škol a úřadů.

Kérala je oblastí na jihu Indie s největším zastoupení křesťanů v této převážně hinduistické zemi, tj. ke křesťanství se v této části Indie hlásí až 19% obyvatelstva. V této části Indie také působí česká Charita díky projektu Adopce na dálku.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News, iRozhlas, Wikipedie)

Autor článku: Radka Blajdová