Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Červená středa poprvé rozsvítila Česko

Datum publikace29. 11. 2018, 8.15
TiskTisk

28. listopadu 2018 proběhla v ČR Červená středa (#RedWednesday), celostátní kampaň na podporu pronásledovaných pro víru a svobodu. Červeným světlem byly letos poprvé nasvíceny některé veřejné budovy, na pronásledované se pamatovalo i při bohoslužbách, modlitbách, přednáškách, školních programech či happeninzích s červenými svíčkami v různých částech republiky. Zapojily se různé církve a náboženské společnosti u nás.

Foto: Jakub Šerých a Tomáš Ježek/ Člověk a víra

Červená středa je den, kdy jsme chtěli společně upozornit veřejnost na pronásledované pro víru. Symbolem akce je červené světlo jako barva krve mučedníků,“ přiblížil akci, která se zrodila ve Velké Británii, generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl. 

Hlavní část programu se uskutečnila ve středu v podvečer v Praze, připojili se i v Brně, Olomouci, Liberci, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Litoměřicích, Chrudimi, Koclířově, na Velehradě, v Příchovicích, Uherském Brodě, Josefově, Sutomi na Třebenicku či Bojanově (okr. Chrudim). Mimo katolíků se na prvním ročníku Červené středy podíleli také evangelíci z Velkého Meziříčí a Daňkovic či farní sbor Československé církve husitské na pražských Vinohradech a Farnost Evangelické církve metodistické na Praze 2.

Červeným světlem byly letos poprvé nasvíceny některé veřejné budovy, jako je kostel sv. Havla, kostel sv. Mikuláše a Staronová synagoga v Praze, Mahenovo divadlo v Brně, kostel Všech svatých v Litoměřicích, svatostánky v Sutomi na Třebenicku a v Bojanově na Chrudimsku, nebo budova Farního sboru v Daňkovicích na Vysočině.

V rámci pražské části akce mj. proběhla konference Úloha náboženství a církví ve společnosti v Karolinu, která byla spojena s představením nové Zprávy o náboženské svobodě (2018) organizace Církev v nouzi, základního dokumentu pro téma pronásledování. „61% lidí na světě žije v zemích, kde není náboženská svoboda respektována. ACN zaznamenal, že v 38 zemích na světě zaznamenala závažné porušování náboženské svobody,“ připomněl dnes v Praze Mark von Riedermann z  org. Církev v nouzi (ACN Int.). Zástupci papežské nadace ACN také poděkovali českým organizátorům za pestrou paletu aktivit a nadšení, s jakým se pustili do šíření myšlenky modliteb za pronásledované; 'jsme mile překvapeni tím, že tato země, která má takovou ateistickou pověst a přesto jsou zde lidé schopni skvěle uspořádat takovouto akci,' zhodnotili včerejší den Mark von Riedermann a Marcela Szimanski. Tajemník Federace židovských obcí referoval o současném antisemitismu. „Situace v oblasti antisemitismu je u nás zcela výjimečná, neboť v české společnosti dochází pouze k ojedinělým případům násilí, především verbálního na internetu. To se bohužel nedá říci o Evropě, to se bohužel nedá říci o situaci ve světě,“ připomněl Tomáš Kraus. Pavel Pokorný zastupující Ekumenickou radu církví hovořil o nezastupitelné roli církví a náboženství v sociální oblasti, Jan Royt z Univerzity Karlovy se pak ve svém vstupu věnoval umění jako prostředníkovi mezi člověkem a Bohem v rovině jasnosti, integrity a souzvuku z pohledu dějin církevního umění.

Uskutečnila se zde i unikátní křesťansko-židovská modlitba za pronásledované z důvodů víry a svědomí (za účasti rabína Rona Hoffberga z USA, kardinála Dominika Duky a předsedy Ekumenické rady církví Daniela Ženatého), následoval průvod s červenými svíčkami centrem Prahy spojený s nasvícením katolického kostela sv. Havla, husitského kostela sv. Mikuláše a Staronové synagogy. Biskup Václav Malý v úvodu k této poslední části pražského programu zdůraznil, že „povědomí našich židovských a křesťanských obcí o pronásledovaných je třeba prohlubovat, aby vešlo i do každodenních modliteb a náboženská svoboda nebyla samozřejmostí“. Červenou středu potom označil za dobrou příležitost i inspiraci.

Více informací na:
www.facebook.com/cervenastreda

RedWednesday je kampaň s heslem Make a stand for faith and freedom (Společně za víru a svobodu), která vznikla na britských ostrovech. Iniciativa chce propagovat víru i toleranci ve společnosti a podpořit solidaritu s obětmi pronásledování či být hlasem proti násilí a útlaku vykonávaného ve jménu náboženství. Červená je barva krve, mučednictví; světlo je symbolem naděje v temnotách. 

Iniciátorem je britská pobočka křesťanské organizace Aid to the Church in Need (u nás známá především nizozemská mateřská organizace Kirche in Not). První ročník proběhl v roce 2016. 

Např. v roce 2017 bylo ve Velké Británii nasvíceno nejméně deset katedrál a mnohé další katolické kostely či školy. Nechyběl ani pojízdný info stánek ve formě ikonického doubledeckeru či nasvícení budovy Parlamentu na břehu Temže.

Autor článku: František Jemelka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou