Čeští mladí věřící míří do Panamy na světové setkání s papežem

Datum publikace7. 1. 2019, 15.43

Ve dnech 14. - 27. ledna 2019 proběhne v latinskoamerické Panamě 34. Světový den mládeže, setkání mladých lidí s papežem Františkem. Na transatlantickou cestu se vydá i skupina dvou stovek poutníků z ČR. Mottem letošního Světového dne jsou slova Panny Marie zaznamenaná v Lukášově evangeliu: Jsem služebnice Páně. Ať se mi stane podle Tvého slova.

Ilustrační foto: Honza Čermák / Člověk a víra

První část setkání, takzvaný předprogram, budou mladí věřící prožívat v diecézích hostující země. Česká výprava, čítající bezmála 200 poutníků, včetně biskupů Pavla Posáda z Českých Budějovic a Jana Vokála z Hradce Králové, jej stráví v provincii Colón, ve farnosti Pražského Jezulátka. Zde místní farnost připravila pro mladé z ČR poznání tradic, kultury, sportu, výlety a dny misií, kdy poutníci vyjdou do rodin s požehnáním. V neděli se všichni poutníci setkají ve městě Colon, kde bude slavena mše svatá s místním biskupem a festival mládeže.

Stali jsme se poutníky. Putujeme ze svých domovů, svými životy a úmysly, které nám svěřili lidé z obydlí. Chceme vše přinést jako oběť za druhé. Posílit víru v Boha a služebnost ve vzoru Panny Marie. Vzájemné setkání mladých lidí napříč kontinenty, je vždy inspirující a silnou manifestací víry v dnešním světě,“ představuje zaměření českého programu Kamil Strak, vedoucí Sekce pro mládež ČBK.

Na hlavní program (22. – 29. ledna) se pak všichni sejdou do hlavního města Ciudad de Panamá (Panama City), kde budou, mimo hlavního společného programu, připraveny i tematické promluvy (katecheze), kterých se ujmou přítomní čeští a slovenští biskupové.

Ve středu 23. ledna přiletí i papež František. Ten se kromě oficiálního programu Světového dne mládeže setká i s představiteli státu a církve v Panamě, navštíví mimo jiné detenční zařízení pro mladistvé a Domov milosrdného samaritána, kde se léčí lidé nakažení virem HIV. Je program v rámci Světového dne mládeže začíná zahajovacím ceremoniálem akce 24. ledna od 17.30 tamního času; více na komunitním webu signaly.cz .

Světové dny mládeže jsou setkání mladých křesťanů, které inicioval v roce 1984 papež Jan Pavel II. a oba jeho nástupci v nich pokračují. Konají se vždy jednou za tři roky, doposud jich proběhlo 14 a proběhly v deseti státech světa. Poslední takováto akce proběhla v Krakově.

(S přispěním br. Bruna Maria Giacintova OSB a Votěcha Orlíka ze Sekce pro mládež ČBK a využitím Wikipedie)

Autor článku: František Jemelka