30. Světový den nemocných

Autor: Kateřina Odvodyová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace8. 2. 2022, 14.51

Světový den nemocných poprvé vyhlásil papež Jan Pavel II. v roce 1992. Každý rok připadá na 11. únor, což je den, kdy také slavíme svátek Panny Marie Lurdské z francouzských Lurd. Panna Maria se tam před mnoha lety několikrát zjevila dívce Bernadettě s přáním, aby se lidé více modlili, především za obrácení od zla a za hříšníky. Nakonec na tomto místě vytryskl léčivý pramen, ke kterému se dodnes sjíždějí tisíce poutníků s touhou po uzdravení.

image:Image 8/source/orig/7935_img8123.jpg
Foto: Klára Kalinová, Člověk a víra

Den, kdy si církev připomíná zjevení Panny Marie v Lurdech, byl zvolen papežem Janem Pavlem II. Světovám dnem nemocných. Světový den nemocných je velkou připomínkou, abychom znovu objevili důležitou přítomnost trpících v křesťanském společenství a stále více hodnotili jejich cenný přínos. Prostému lidskému pohledu se bolest a nemoc mohou jevit jako absurdní skutečnosti: když se ale člověk dá osvítit světlem evangelia, dokáže vyhmátnout její hluboký spásonosný význam. (Jan Pavel II.)

V Brně při této příležitosti proběhne v Kapli sv. Anny ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně v pátek 11. února 2022 od 15.00 hodin Pouť nemocných lidí, zdravotníků a jejich přátel. Mši svatou při této příležitosti bude sloužit nemocniční kaplan P. Jozef Ržonca, OSA.

Mši svatou za pacienty a jejich blízké, lékaře, sestry, nemocniční kaplany a všechny, kdo se jakkoli starají o nemocné a umírající, bude v neděli 13. 2. 2022 v 10 hod. v katedrále sv. Václava v Olomouci slavit Mons. Josef Nuzík, předseda Rady pro zdravotnictví ČBK a olomoucký pomocný biskup. Její sledování nabídne Televize NOE.

Stejně jako každý rok napsal papež František Poselství ke Světovému dni nemocných: Blízkost trpícím je úlohou všech pokřtěných. Komentář k němu je možné si vyslechnout v Myšlence na den, kterou vysílá Rádio Proglas v pátek 11. 2. 2022 přibližně v 5:25 hod., 11:55 hod. a 17:55 hod., v podání Mons. Bohumíra Vitáska, biskupského delegáta pro pastoraci nemocných v Arcidiecézi olomoucké.

Zdravotnictví

image:Image Mesianismus, sofiologie a ruské náboženské myšlení 19. a 20. století
Mesianismus, sofiologie a ruské náboženské myšlení 19. a 20. století Pavel Ambros
image:Image Ilustrovaná encyklopedie Bible - převyprávění s výkladem
Ilustrovaná encyklopedie Bible - převyprávění s výkladem
image:Image Zajímá Boha naše tělo?
Zajímá Boha naše tělo? Sam Allberry
image:Image Právní dějiny církví