„Adoptované“ děti z Indie a Ugandy vystavují v Praze svou tvorbu inspirovanou Velikonocemi

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace5. 4. 2023, 11.02

Jsou velmi talentované. Ve volném čase hrají fotbal, tančí, zahradničí, zpívají nebo čtou. Dvě věci mají společné: rády kreslí a do školy chodí díky Čechům, kteří jim financují vzdělání v programu Arcidiecézní charity Praha Adopce na dálku®. V pražském kostele sv. Kajetána v těchto dnech vystavují své obrazy.

image:Image 27/source/orig/26690_velikonocni-vystava.JPG

„Adoptované“ děti v Indii, Ugandě, Zambii a Bělorusku se těší na Velikonoce. 36 z nich nakreslilo, jak vnímají nejvýznamnější křesťanský svátek; jejich obrázky vystavuje Arcidiecézní charita Praha v kostele Panny Marie matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána v Nerudově ulici 22 v Praze 1. Pro veřejnost je otevřen od úterý do soboty od 14 do 17 hodin a v neděli od 8 do 17 hodin.

Nejmladší autorce je 10 let. Pochází z Indie, jmenuje se Sonal a chodí do 5. třídy ZŠ. Má samé jedničky a miluje zahradničení. Až vyroste, chtěla by pomáhat nemocným dětem. Sonalina kresba zobrazuje Svatý Kříž s imaginárním skalnatým pozadím, které Sonal vidí jako symbol problémů, před kterými nás krucifix chrání.

Nejstarší autorka je z Ugandy. Je jí 25 let, jmenuje se Dayo a nedávno vstoupila do noviciátu. Studuje Bibli a chce být učitelkou. Žije v klášteře 600 km od svého bydliště. Ve volnu hraje s ostatními sestrami fotbal. Její kresba znázorňuje setkání Ježíše se svou matkou Marií na křížové cestě.

Autorem kresby zobrazující rituály spojené se Zeleným čtvrtkem je 11letá Sonia z Indie. Žačka 6. třídy chce být zdravotní sestrou. Každou neděli chodí na mši do kostela a navštěvuje hodiny katechismu. S kamarády hrají na schovávanou, tančí a zpívají.

30. výročí

Program Adopce na dálku® si letos připomíná 30. výročí svého založení. Čeští dárci pomohli ke vzdělání neuvěřitelným 36 tisícům chudých dětí z Indie, Ugandy, Zambie a dalších zemí. Z mladých lidí, kteří by kvůli chudobě zůstali negramotní, jsou dnes řemeslníci, drobní živnostníci, ale i vysokoškolští absolventi.

V dubnu budou mít dárci mimořádnou příležitost setkat se s biskupy z diecézí v Indii, Ugandě a Bělorusku, kde Arcidiecézní charita Praha již 30 let realizuje zahraniční projekty na pomoc chudým lidem. Setkání se uskuteční v neděli 23. dubna 2023; účast potvrdili arcibiskup Paul Ssemogerere z Kampaly (Uganda), biskup Gerald Isaac Lobo z Udupi (Indie), biskup Aleh Butkevich z Vitebsku (Bělorusko) a další vzácní hosté. Více informací o setkání najdete na www.praha.charita.cz/akce/setkani-darcu

Zdroj: Arcidiecézní charita Praha

Charita