"TŘI KRÁLOVÉ" S POKLADNIČKAMI VYCHÁZEJÍ DO ULIC

Publikováno: 10. 1. 2001 18:00
Praha: Tisíce koledníků převlečených za "Tři krále" vycházejí v těchto dnech do ulic českých a moravských měst. Navíc každá domácnost v České republice obdrží prostřednictvím pošty do schránky "Tříkrálovou složenku". Nejméně polovina výtěžku "Tříkrálové sbírky", kterou letos poprvé organizuje sdružení Česká katolická charita (ČKCH) na celém území republiky, podpoří projekty v místech, kde byly peníze vybrány.

"Na obecních úřadech jsou právě pečetěny pokladničky, vedoucím skupinek předáváme průkazky, máme zkrátka plné ruce práce", uvedl Marek Navrátil, koordinátor v olomoucké arcidiecézi. Dnes totiž začnou koledníci na severu Moravy obcházet jednotlivá stavení či koledovat na náměstích. Koledovat budou také zítra, někde i v neděli a v pondělí. Každá skupinka dětských koledníků má svého dospělého vedoucího, který je zodpovědný za úředně zapečetěnou pokladničku, opatřenou logem ČKCH. Vedoucí mají také legitimace.

V olomoucké arcidiecézi je letos připraveno přes 2000 kolednických skupinek, což je dvakrát více než loni.

V plzeňské diecézi se k této příležitosti konal tříkrálový průvod na koních, který 5.1. dopoledne putoval městem Karlovy Vary. Po Mariánských Lázních chodily skupinky koledníků, kde "černého (krále) vzadu" představovali rodilí Afričané - studenti přípravného ročníku Karlovy Univerzity. "Naučili se zpívat jednu sloku česky, přestože česky zatím moc neumějí", říká vedoucí mariánskolázeňské Charity Marie Kavková. Při vystoupení na schodech kostela zde zazpíval biblické písně také sólista Národního divadla René Tuček. V samotné Plzni, kde sbírku odstartovali již ve středu 3.1., vozí koledníci po městě dřevěnou maketu velblouda. Velbloud byl nejen dopravním prostředkem oněch tří "mudrců z východu", kteří se přišli do Betléma poklonit malému Ježíškovi, ale je i ve znaku města Plzně. V sobotu 6.1. pořádá Městská charita Plzeň Den otevřených dveří ve všech svých zařízeních.

Litoměřická diecéze má přibližně 110 skupinek koledníků. "Například v Sobotce jsou lidé sbírkou nadšeni, nejvíce přispívali do pokladniček právě ti nejchudší", uvedla litoměřická diecézní koordinátorka Blanka Červená.

Přes 900 skupinek se podařilo dát dohromady v diecézi Hradec Králové. Přes 1000 jich vyjde do ulic na jižní Moravě, v brněnské diecézi.

Mezi koledníky na severní Moravě a ve Slezsku, kde je celkem přes 900 skupin, nebude chybět ani ředitel Ostravsko-opavské diecézní charity Jiří Hořínek. Členem "Hořínkovy" kolednické skupiny je i známý romský aktivista, indický učitel angličtiny Kumar Vishwanathan.

Pražané mohou potkat tříkrálové koledníky od pátečního odpoledne až do neděle zejména v centru města, na "Královské cestě" a na Václavském náměstí. 

Každá pokladnička je úředně zapečetěna a po ukončení sbírky budou peníze na místním úřadě sečteny a zaslány na centrální konto 101 101 7777/5500 u Raiffeisenbank Praha 1, Vodičkova 38, variabilní symbol 777. Odtud pak budou rozděleny na vytipované charitní projekty - zejména pro staré lidi, matky s dětmi v tísni, bezdomovce, ale také na humanitární pomoc do zahraničí, zvláště do Kosova. Nejméně polovina vybraných peněz se vrátí do těch míst, kdy byly "vykoledovány".

Kontakt: Jan Oulík, tiskové odd. sdružení ČKCH; mobil: 0603/89 59 84.

Související články

Další aktuality

Do pokladniček Tříkrálové sbírky můžete přispět do neděle, poté ještě online

Více než 14 milionů korun již věnovali dárci do statických pokladniček letošní Tříkrálové sbírky. Tyto pokladničky, umístěné v sídlech Charit, na místních úřadech, v některých obchodech ale také v kostelech, jsou letos náhradou za skupinky dětí, převlečené za bájné tři krále. Kvůli pandemii nemoci covid-19 a souvisejících přijatých opatření letos tříkráloví koledníci vůbec nemohli vyjít do ulic. Tříkrálové sbírka se tak koná právě pomocí statických pokladniček a to až do neděle 24. ledna. Současně probíhá v online prostředí, kde sbírka pokračuje až do 30. dubna.
22.01.2021

Američtí biskupové: Těšíme se na spolupráci, vhod i nevhod

Američtí biskupové ujišťují o své modlitbě za nového prezidenta Spojených států a připravenosti spolupracovat s jeho administrativou. Očekávají, že jako v případě každého prezidentksého mandátu budou oblasti, ve kterých se budou shodovat a úzce spolupracovat, ale také jiné, v nichž se názory budou zásadně lišit a střetávat.
22.01.2021

Papež uznal heroické ctnosti profesora Lejeuna, objevitele příčiny Downova syndromu

Papež František schválil zveřejnění nových dekretů Kongregace pro svatořečení. Jeden z nich uznává heroické ctnosti francouzského genetika a obránce života profesora Jérôma Lejeuna. Pokud bude uznán zázrak na jeho přímluvu, může být započten mezi blahoslavené.
22.01.2021

Poselství Svatého otce Františka k 29. světovému dni nemocných

Přinášíme vám poselství Svatého otce k 29. světovému dni nemocných, který si připomínáme 11. února 2021 na svátek Panny Marie Lurdské. „Jenom jeden je váš Mistr, a vy všichni jste bratři“ (Mt 23,8). Základem péče o nemocné je vztah důvěry.
22.01.2021

Modernizační fond podporuje obnovitelné zdroje energie

Modernizační fond je nový finanční nástroj, který čerpá prostředky zejména z emisních povolenek. Pro ČR je předpokládaná alokace cca 150 mld. Kč. Prostředky budou směřovat do teplárenství, obnovitelných zdrojů energie, energetických úspor, čisté mobility a komunitní energetiky.
21.01.2021