Mše k uctění památky krále Vratislava II.

Publikováno: 12. 1. 2001 21:00

Praha: Slavnostní mše k uctění památky prvního českého krále Vratislava II. - zakladatele královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě - se koná v sobotu 13. ledna v 10.00 hodin v Praze na Vyšehradě. Hlavním celebrantem bohoslužby bude pražský světící biskup Jaroslav Škarvada, kázání pronese kanovník kapituly a tiskový mluvčí České biskupské konference P. Daniel Herman.

Kapitula je jednou z nejstarších dosud existujících právnických osob na našem území. Český král Vratislav II. (1061-1092) ji založil kolem roku 1070. Do druhé poloviny 15. století zastával její představitel - probošt - místo kancléře království a vedl dokonce zahraniční politiku českého státu.

V současné době má vyšehradská kapitula celkem 12 kanovníků a v jejím čele stojí od r. 1992 probošt P. Antonín Doležal. V roce 2000 si kapitula připomněla 930. výročí svého založení.

Související články

Další aktuality

Do pokladniček Tříkrálové sbírky můžete přispět do neděle, poté ještě online

Více než 14 milionů korun již věnovali dárci do statických pokladniček letošní Tříkrálové sbírky. Tyto pokladničky, umístěné v sídlech Charit, na místních úřadech, v některých obchodech ale také v kostelech, jsou letos náhradou za skupinky dětí, převlečené za bájné tři krále. Kvůli pandemii nemoci covid-19 a souvisejících přijatých opatření letos tříkráloví koledníci vůbec nemohli vyjít do ulic. Tříkrálové sbírka se tak koná právě pomocí statických pokladniček a to až do neděle 24. ledna. Současně probíhá v online prostředí, kde sbírka pokračuje až do 30. dubna.
22.01.2021

Američtí biskupové: Těšíme se na spolupráci, vhod i nevhod

Američtí biskupové ujišťují o své modlitbě za nového prezidenta Spojených států a připravenosti spolupracovat s jeho administrativou. Očekávají, že jako v případě každého prezidentksého mandátu budou oblasti, ve kterých se budou shodovat a úzce spolupracovat, ale také jiné, v nichž se názory budou zásadně lišit a střetávat.
22.01.2021

Papež uznal heroické ctnosti profesora Lejeuna, objevitele příčiny Downova syndromu

Papež František schválil zveřejnění nových dekretů Kongregace pro svatořečení. Jeden z nich uznává heroické ctnosti francouzského genetika a obránce života profesora Jérôma Lejeuna. Pokud bude uznán zázrak na jeho přímluvu, může být započten mezi blahoslavené.
22.01.2021

Poselství Svatého otce Františka k 29. světovému dni nemocných

Přinášíme vám poselství Svatého otce k 29. světovému dni nemocných, který si připomínáme 11. února 2021 na svátek Panny Marie Lurdské. „Jenom jeden je váš Mistr, a vy všichni jste bratři“ (Mt 23,8). Základem péče o nemocné je vztah důvěry.
22.01.2021

Modernizační fond podporuje obnovitelné zdroje energie

Modernizační fond je nový finanční nástroj, který čerpá prostředky zejména z emisních povolenek. Pro ČR je předpokládaná alokace cca 150 mld. Kč. Prostředky budou směřovat do teplárenství, obnovitelných zdrojů energie, energetických úspor, čisté mobility a komunitní energetiky.
21.01.2021