Papežova návštěva Číny není zatím možná

Publikováno: 18. 1. 2001 18:00

Peking (Čína)/ZENIT: Čína prozatím odmítá návštěvu papeže Jana Pavla II. Předseda čínské vlády Zhu Rongj oznámil tento postoj předsedovi italské vlády Giulianovi Amatimu při dvouhodinovém setkání v rámci jeho návštěvy Číny. Amato apeloval ve prospěch snížení napětí mezi kontinentální Čínou a Vatikánem, které vzniklo kanonizací 120ti čínských mučedníků v říjnu loňského roku. Čínská komunistická vláda vyjádřila "nejhlubší pohoršení" nad svatořečením mučedníků, kteří v Číně zemřeli v letech 1648 až 1930. Premiér Zhu nyní očekává od Svatého stolce oficiální vstřícný krok. Když čínský předseda vlády v červenci minulého roku navštívil Řím, prohlásil, že dříve než papež navštíví Čínu, bude muset zrušit diplomatické vztahy s Tchajwanem a dát záruky, že nebude ovlivňovat život čínské církve. Což mj. znamená, že papež nebude jmenovat čínské biskupy.

V Číně mohou svobodně vyznávat svou víru jen příslušníci tzv. "Čínského katolického národního sjednocení" (zal. r. 1957), které je blízké komunistickému režimu a nemá žádné vztahy se Svatým stolcem. Příslušníci katolické církve - věrné Svatému stolci - jsou úřady pronásledováni. Rovněž diplomatické styky mezi Svatým stolcem a komunistickou Čínou byly v r. 1957 přerušeny. Svatý stolec udržuje na druhé straně diplomatické vztahy s Tchajwanem.

Katolická církev v Číně má podle údajů vatikánské tiskové agentury "Fides" přibližně 11 milionů věřících s více než 2.000 kněžími, kteří patří zhruba napůl k režimem uznanému "Čínskému katolickému národnímu sjednocení" a napůl k čínské katolické podzemní církvi.

Související články

Další aktuality

75. výročí biskupského svěcení Josefa kardinála Berana

Před 75 lety, 8. prosince 1946, přijal v katedrále sv. Víta v Praze biskupské svěcení kardinál Josef Beran, 33. arcibiskup pražský a primas český. Byl politickým vězněm nacismu i komunismu. Poslední roky svého života prožil jako vyhnanec ve Vatikánu, kde také 17. května 1969 zemřel.
08.12.2021

Papež František: Buďme pokorní jako Panna Maria

Před modlitbou Anděl Páně u příležitosti slavnosti Neposkvrněného početí Panny Marie vyzval papež František věřící, aby byli podobní Marii ve své pokoře a v blízkosti u Boha.
08.12.2021

Katolický týdeník: Smíření v rodině

Smiřovat se učíme odmala. Pokud žijeme v manželství a chceme, aby náš vztah za něco stál, musíme v této disciplíně dosáhnout téměř mistrovské úrovně. A bez usmiřování se neobejdou ani řeholní komunity či širší rodiny. Jak ale na to? Vždyť přiznat před druhým chybu a poprosit o odpuštění je dřina.
08.12.2021

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc prosinec 2021

Modleme se, abychom po vzoru Marie stavěli úděl živých lidí nad ideologie a jednali rychle ve prospěch těch, kteří trpí.
08.12.2021

Předvánoční Dárek Jam pro maminky s dětmi a lidi v nouzi

Benefice pro maminky s dětmi z azylového domu a další lidi v nouzi proběhne formou on-line přenosu v úterý 14. 12. 2021 od 19h. Tradiční akce Dárek Jam iniciovaná ostravskými hudebníky přinese divákům pestrý hudební program i možnost veřejnosti materiálně nebo finančně podpořit klienty služeb Charity Ostrava.
08.12.2021