Začíná Týden modliteb za jednotu křesťanů

Publikováno: 18. 1. 2001 18:00

Praha: V rámci Týdne modliteb za jednotu křesťanů, který se již tradičně koná ve dnech 18.-25. ledna a navazuje na Alianční týden modliteb (7.-14.1.2001), se uskuteční ekumenická bohoslužba v kostele sv. Vojtěcha v Praze 6 - Dejvicích v pondělí 22. ledna v 18.00 hodin, při níž bude podepsána dohoda o vzájemném uznání křtu mezi Římskokatolickou církví a Slezskou církví evangelickou augsburského vyznání. Dohodu podepíše předseda České biskupské konference (ČBK) olomoucký arcibiskup Jan Graubner a biskup Slezské církve evangelické a.v. Vladislav Volný. Bohoslužby se zúčastní čeští a moravští katoličtí biskupové a představitelé křesťanských církví nekatolických tradic.

Při této příležitosti připomíná český primas, pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk, výrok papeže Jana Pavla II.: "Ekumenismus je cestou církve". Tato slova pronesl Svatý otec s důrazem během nedávné mimořádné audience ke skupině přibližně 30ti biskupů z různých církví, mezi nimiž byli přítomni kromě pravoslavných biskupů a metropolitů z cařihradského, moskevského, rumunského a bulharského patriarchátu také syrsko-pravoslavní z Aleppa i z Indie, anglikáni z Velké Británie a Ameriky a evangelicko-luteránští biskupové z Německa, Švédska i USA.

Modlitby za jednotu křesťanů na začátku nového roku se již staly samozřejmou součástí života mnoha farností a sborů. Ekumenická rada církví a ČBK vydávají tradičně společnou brožuru "Pozvání ke společným modlitbám" s programy obou modlitebních týdnů.

Plný text "Pozvání ke společným modlitbám" je k dispozici na internetové adrese www.cirkev.cz v rubrice "Novinky".

Téma Týdne modliteb za jednotu křesťanů zní "Já jsem ta cesta, pravda i život" (J 14,1-6); tématem letošního Aliančního týdne modliteb bylo "Poselství kříže". Text tohoto modlitebního týdne připravila mezinárodní skupina jmenovaná Komisí pro víru a řád Světové rady církví a Papežskou radou pro jednotu křesťanů (Římskokatolická církev) na setkání v hostitelském sídle Evangelické (luterské) církve augšpurského vyznání v rumunském Vulkánu v říjnu 1999. Mezinárodní přípravná skupina pracovala s konceptem připraveným místní ekumenickou skupinou složenou s představitelů několika větších křesťanských církví v Rumunsku.

Související články

Další aktuality

75. výročí biskupského svěcení Josefa kardinála Berana

Před 75 lety, 8. prosince 1946, přijal v katedrále sv. Víta v Praze biskupské svěcení kardinál Josef Beran, 33. arcibiskup pražský a primas český. Byl politickým vězněm nacismu i komunismu. Poslední roky svého života prožil jako vyhnanec ve Vatikánu, kde také 17. května 1969 zemřel.
08.12.2021

Papež František: Buďme pokorní jako Panna Maria

Před modlitbou Anděl Páně u příležitosti slavnosti Neposkvrněného početí Panny Marie vyzval papež František věřící, aby byli podobní Marii ve své pokoře a v blízkosti u Boha.
08.12.2021

Katolický týdeník: Smíření v rodině

Smiřovat se učíme odmala. Pokud žijeme v manželství a chceme, aby náš vztah za něco stál, musíme v této disciplíně dosáhnout téměř mistrovské úrovně. A bez usmiřování se neobejdou ani řeholní komunity či širší rodiny. Jak ale na to? Vždyť přiznat před druhým chybu a poprosit o odpuštění je dřina.
08.12.2021

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc prosinec 2021

Modleme se, abychom po vzoru Marie stavěli úděl živých lidí nad ideologie a jednali rychle ve prospěch těch, kteří trpí.
08.12.2021

Předvánoční Dárek Jam pro maminky s dětmi a lidi v nouzi

Benefice pro maminky s dětmi z azylového domu a další lidi v nouzi proběhne formou on-line přenosu v úterý 14. 12. 2021 od 19h. Tradiční akce Dárek Jam iniciovaná ostravskými hudebníky přinese divákům pestrý hudební program i možnost veřejnosti materiálně nebo finančně podpořit klienty služeb Charity Ostrava.
08.12.2021