Zvolen nový předseda Ekumenické rady církví

Vladislav Volný, biskup Slezské církve evangelické a.v., byl 22.1. zvolen předsedou Ekumenické rady církví v ČR.
Publikováno: 24. 1. 2001 21:00

Praha: Vladislav Volný, biskup Slezské církve evangelické a.v., byl 22.1.2001 zvolen předsedou Ekumenické rady církví (ERC) v ČR. Prezídium ERC dále zvolilo místopředsedou ERC Pavla Černého, předsedu Rady Církve bratrské.

Životopis biskupa Vladislava Volného: Vladislav Volný se narodil 4. března 1949 v Hradišti, okres Karviná. Vyučil se na Středním odborném učilišti Bytostav v Ostravě. Bohoslovecká studia zahájil na Evangelické fakultě v Bratislavě v r. 1966 a - včetně dvou semestrů strávených na studiu ve Varšavě - je úspěšně dokončil v r. 1971. Vikariát vykonával ve sboru Slezské církve evangelické a.v. (SCEAV) v Orlové a v r. 1978 zde byl zvolen sborovým pastorem. Později přešel do sboru v Havířově-Bludovicích, kde byl v r. 1986 zvolen bludovickým pastorem, ale rovněž i seniorem Dolního seniorátu SCEAV. V listopadu 1991 byl Vladislav Volný zvolen biskupem SCEAV. V letech 1993-1995 byl biskup Volný předsedou Ekumenické rady církví (ERC). Po šestileté přestávce byl opět zvolen předsedou ERC na zasedání jejího prezídia 22.1.2001.

Související články

Další aktuality

Papež na kanonizační mši: Nechť jsou noví svatí vlídným světlem v šeru světa

Papež František dnes na svatopetrském náměstí celebroval mši, při které bylo kanonizováno 5 nových svatých. Jsou jimi kardinál John Newman a 3 řeholnice a 1 terciářka - Giuseppina Vanniniová, Marie Tereza Chiramel Mankidiyanová, Dulce Lopes Pontesová a Markéta Baysová. Ve své homilii papež reflektoval „pouť víry“ podle evangelia sv. Lukáše.
13.10.2019

Noví světci: Markéta Baysová - “svatá od vedle”

Poslední z pěti nových světců je švýcarská františkánská terciářka Markéta Baysová, která žila v 19. století. Tato aktivní zasvěcená laička pracovala jako švadlena a katechetka, chudé nazývala Božími vyvolenými a byla jim láskyplnou přítelkyní.
12.10.2019

Kanonizace Johna Newmana - rozhovor s mediálním koordinátorem Jackem Valerou

Přinášíme vám překlad rozhovoru s mediálním koordinátorem kanonizačního procesu Johna Henry Newmana, kterým je zakladatel mediální sítě Catholic Voices Jack Valero.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Utvářet církev s domorodou tváří

Dnes se uzavřel první týden synody o Amazonii. Během sobotního dopoledne její účastníci projednávali zejména témata spojené s pastorační praxí v tomto regionu. Před novináře pak předstoupili sestra Zully Riosa Rojas Quispe z Peru, ekvádorský biskup Rafael Cob Garcia, brazilský jáhen Francisco Andrade de Lima a brazilský biskup Adriano Ciocca Vasino.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Musíme se posunout od pastoračních návštěv k pastorační přítomnosti

Pátým dnem pokračovala zvláštní biskupská synoda o Amazonii ve Vatikánu. Shromáždění biskupů dnes probíralo témata týkající se prosazování integrální ekologie v panamazonském regionu a situace původních obyvatel a v neposlední řadě se zabývalo úskalími pastorační činnosti v této oblasti. Před novináře pak předstoupili čtyři účastníci synody, mezi nimi mexický arcibiskup Carlos Aguiar Retes, brazilští arcibiskupové Pedro Brito Guimarâes a Joaquín Pertíñez Fernández a sestra Birgit Weilerová z kongregace Suore Missionarie Mediche.
11.10.2019