Havanský generální vikář navštívil Ivana Pilipa

Generální vikář havanské arcidiecéze Mons. Carlos Manuel de Céspedes navštívil ve vězení Ivana Pilipa. Pražského arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka o tom včera (25.1.) informoval svým dopisem havanský arcibiskup kardinál Jaime Ortega Alamino.
Publikováno: 26. 1. 2001 17:00

Havana (Kuba): Generální vikář havanské arcidiecéze Mons. Carlos Manuel de Céspedes navštívil ve vězení Ivana Pilipa. Pražského arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka o tom včera (25.1.) informoval svým dopisem havanský arcibiskup kardinál Jaime Ortega Alamino. Setkání se uskutečnilo ve středu (24.1.). Generální vikář měl možnost hovořit s Ivanem Pilipem v soukromém rozhovoru půl druhé hodiny. Tlumočil mu mimo jiné starost pražského arcibiskupa o oba zadržované. O pomoc v celé záležitosti a umožnění kontaktu s knězem žádal kardinál Vlk havanského arcibiskupa 17. ledna. Arcibiskupství obratem odpovědělo, že vyvine ve věci maximální úsilí a vynasnaží se, aby kontakt s knězem umožněn byl. Předseda České biskupské konference olomoucký arcibiskup Jan Graubner se prostřednictvím apoštolského nuncia v České republice arcibiskupa Giovanniho Coppy obrátil 17. ledna se žádostí o pomoc pro uvězněné české občany na Vatikán. Obdobnou výzvu papeži Janu Pavlu II. adresoval i prezident republiky Václav Havel. Vatikánský Státní sekretariát rovněž obratem sdělil svou připravenost se ve věci propuštění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka z kubánského vězení nasadit. Kardinál Miloslav Vlk se stal jedním z patronů iniciativy na podporu propuštění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka "Pusťte je domů". Vedle pražského arcibiskupa přijala patronát nad touto iniciativou například i místopředsedkyně německého Parlamentu Antje Vollmerová. Iniciativa si vzala za cíl pomáhat informovat veřejnost o situaci obou zadržovaných. Jedním z hlavních prostředků iniciativy jsou internetové stránky www.posletejedomu.cz, na kterých budou zveřejňovány informace týkající se případu. K výzvě je možno se připojit svým podpisem. Řada věřících se snaží pomáhat zadržovaným duchovní podporou a modlitbou.

Související články

Další aktuality

Papež na kanonizační mši: Nechť jsou noví svatí vlídným světlem v šeru světa

Papež František dnes na svatopetrském náměstí celebroval mši, při které bylo kanonizováno 5 nových svatých. Jsou jimi kardinál John Newman a 3 řeholnice a 1 terciářka - Giuseppina Vanniniová, Marie Tereza Chiramel Mankidiyanová, Dulce Lopes Pontesová a Markéta Baysová. Ve své homilii papež reflektoval „pouť víry“ podle evangelia sv. Lukáše.
13.10.2019

Noví světci: Markéta Baysová - “svatá od vedle”

Poslední z pěti nových světců je švýcarská františkánská terciářka Markéta Baysová, která žila v 19. století. Tato aktivní zasvěcená laička pracovala jako švadlena a katechetka, chudé nazývala Božími vyvolenými a byla jim láskyplnou přítelkyní.
12.10.2019

Kanonizace Johna Newmana - rozhovor s mediálním koordinátorem Jackem Valerou

Přinášíme vám překlad rozhovoru s mediálním koordinátorem kanonizačního procesu Johna Henry Newmana, kterým je zakladatel mediální sítě Catholic Voices Jack Valero.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Utvářet církev s domorodou tváří

Dnes se uzavřel první týden synody o Amazonii. Během sobotního dopoledne její účastníci projednávali zejména témata spojené s pastorační praxí v tomto regionu. Před novináře pak předstoupili sestra Zully Riosa Rojas Quispe z Peru, ekvádorský biskup Rafael Cob Garcia, brazilský jáhen Francisco Andrade de Lima a brazilský biskup Adriano Ciocca Vasino.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Musíme se posunout od pastoračních návštěv k pastorační přítomnosti

Pátým dnem pokračovala zvláštní biskupská synoda o Amazonii ve Vatikánu. Shromáždění biskupů dnes probíralo témata týkající se prosazování integrální ekologie v panamazonském regionu a situace původních obyvatel a v neposlední řadě se zabývalo úskalími pastorační činnosti v této oblasti. Před novináře pak předstoupili čtyři účastníci synody, mezi nimi mexický arcibiskup Carlos Aguiar Retes, brazilští arcibiskupové Pedro Brito Guimarâes a Joaquín Pertíñez Fernández a sestra Birgit Weilerová z kongregace Suore Missionarie Mediche.
11.10.2019