Na světě je kolem 180 milionů lidí závislých na drogách

Podle údajů OSN existuje na světě asi 180 milionů lidí závislých na drogách.
Publikováno: 26. 1. 2001 12:00

Vídeň (A)/KNA: Podle údajů OSN existuje na světě asi 180 milionů lidí závislých na drogách. Úřad OSN pro kontrolu drog a potírání zločinnosti /ODCCP/ se sídlem ve Vídni, vyjádřil ve své výroční zprávě za rok 2000 uspokojení nad poklesem produkce drog v příslušných pěstitelských zemích. Jak sdělilo ODCCP, hlavními pěstitelskými zeměmi jsou v současné době ještě Barma, Afganistan a Kolumbie. Problémy s drogovou závislostí existují ve 134 členských státech OSN. Pozitivně zaznamenává šetření OSN snížení úmrtnosti v důsledku požívání drog v Německu, Francii, Španělsku, Itálii a Rakousku. V USA se v letech 1985 a 1999 snížila spotřeba kokainu o 70 procent a celkové užívání drog o 40 procent. Nejrozšířenější je podle údajů OSN spotřeba cannabisu /celkem 144 milionů lidí/, dále zneužívání amphetaminu /20 milionů/ a spotřeba kokainu /14 milionů lidí/. Na heroinu je podle zprávy závislých celkem devět milionů lidí. Nejvyšší přírůstek zaznamenává úřad OSN v posledním desetiletí v oblasti obchodu s prostředky obsahujícími amphetamin /ATS/. Zabavené množství se zde zněkolikanásobilo a činí 19% z celkového množství zajištěných drog. Jak zpráva uvádí, producenty je možno obtížně stíhat, neboť ATS je produkován většinou v ukrytých laboratořích. Jako úspěch hodnotí zpráva omezení pěstování drog. Například v Pákistánu, po realizaci příslušného 15ti letého programu, neexistují již prakticky žádná nelegální maková pole. V Bolivii se podařilo za tři roky snížit o 78 procent ilegální pěstování kokainu. I pěstování máku ve Vietnamu se v devadesátých letech snížilo o devadesát procent.

Související články

Další aktuality

Papež na kanonizační mši: Nechť jsou noví svatí vlídným světlem v šeru světa

Papež František dnes na svatopetrském náměstí celebroval mši, při které bylo kanonizováno 5 nových svatých. Jsou jimi kardinál John Newman a 3 řeholnice a 1 terciářka - Giuseppina Vanniniová, Marie Tereza Chiramel Mankidiyanová, Dulce Lopes Pontesová a Markéta Baysová. Ve své homilii papež reflektoval „pouť víry“ podle evangelia sv. Lukáše.
13.10.2019

Noví světci: Markéta Baysová - “svatá od vedle”

Poslední z pěti nových světců je švýcarská františkánská terciářka Markéta Baysová, která žila v 19. století. Tato aktivní zasvěcená laička pracovala jako švadlena a katechetka, chudé nazývala Božími vyvolenými a byla jim láskyplnou přítelkyní.
12.10.2019

Kanonizace Johna Newmana - rozhovor s mediálním koordinátorem Jackem Valerou

Přinášíme vám překlad rozhovoru s mediálním koordinátorem kanonizačního procesu Johna Henry Newmana, kterým je zakladatel mediální sítě Catholic Voices Jack Valero.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Utvářet církev s domorodou tváří

Dnes se uzavřel první týden synody o Amazonii. Během sobotního dopoledne její účastníci projednávali zejména témata spojené s pastorační praxí v tomto regionu. Před novináře pak předstoupili sestra Zully Riosa Rojas Quispe z Peru, ekvádorský biskup Rafael Cob Garcia, brazilský jáhen Francisco Andrade de Lima a brazilský biskup Adriano Ciocca Vasino.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Musíme se posunout od pastoračních návštěv k pastorační přítomnosti

Pátým dnem pokračovala zvláštní biskupská synoda o Amazonii ve Vatikánu. Shromáždění biskupů dnes probíralo témata týkající se prosazování integrální ekologie v panamazonském regionu a situace původních obyvatel a v neposlední řadě se zabývalo úskalími pastorační činnosti v této oblasti. Před novináře pak předstoupili čtyři účastníci synody, mezi nimi mexický arcibiskup Carlos Aguiar Retes, brazilští arcibiskupové Pedro Brito Guimarâes a Joaquín Pertíñez Fernández a sestra Birgit Weilerová z kongregace Suore Missionarie Mediche.
11.10.2019