Na světě je kolem 180 milionů lidí závislých na drogách

Podle údajů OSN existuje na světě asi 180 milionů lidí závislých na drogách.
Publikováno: 26. 1. 2001 12:00

Vídeň (A)/KNA: Podle údajů OSN existuje na světě asi 180 milionů lidí závislých na drogách. Úřad OSN pro kontrolu drog a potírání zločinnosti /ODCCP/ se sídlem ve Vídni, vyjádřil ve své výroční zprávě za rok 2000 uspokojení nad poklesem produkce drog v příslušných pěstitelských zemích. Jak sdělilo ODCCP, hlavními pěstitelskými zeměmi jsou v současné době ještě Barma, Afganistan a Kolumbie. Problémy s drogovou závislostí existují ve 134 členských státech OSN. Pozitivně zaznamenává šetření OSN snížení úmrtnosti v důsledku požívání drog v Německu, Francii, Španělsku, Itálii a Rakousku. V USA se v letech 1985 a 1999 snížila spotřeba kokainu o 70 procent a celkové užívání drog o 40 procent. Nejrozšířenější je podle údajů OSN spotřeba cannabisu /celkem 144 milionů lidí/, dále zneužívání amphetaminu /20 milionů/ a spotřeba kokainu /14 milionů lidí/. Na heroinu je podle zprávy závislých celkem devět milionů lidí. Nejvyšší přírůstek zaznamenává úřad OSN v posledním desetiletí v oblasti obchodu s prostředky obsahujícími amphetamin /ATS/. Zabavené množství se zde zněkolikanásobilo a činí 19% z celkového množství zajištěných drog. Jak zpráva uvádí, producenty je možno obtížně stíhat, neboť ATS je produkován většinou v ukrytých laboratořích. Jako úspěch hodnotí zpráva omezení pěstování drog. Například v Pákistánu, po realizaci příslušného 15ti letého programu, neexistují již prakticky žádná nelegální maková pole. V Bolivii se podařilo za tři roky snížit o 78 procent ilegální pěstování kokainu. I pěstování máku ve Vietnamu se v devadesátých letech snížilo o devadesát procent.

Související články

Další aktuality

Pražské křížové cesty pod širým nebem

V postní době organizuje několik pražských farností pobožnost křížové cesty pod širým nebem. Níže naleznete více informací, pokud byste se chtěli připojit.
27.02.2020

Komunikace s lidmi bez domova - lektorka Mgr. Leona Martinková

Oslovují Vás lidé bez domova s žádostí o pomoc? Cítíte výčitku, když jejich požadavkům vyhovíte i nevyhovíte? Leží Vám chudí na srdci a zároveň pochybujete o účinné pomoci? Jaké je skutečné poslání kněze ve vztahu k lidem bez domova?
27.02.2020

Papežská akademie pro život připravuje etické směrnice v oblasti umělé inteligence

„Správný algoritmus? Umělá inteligence: etika, zákon a zdraví“ – tak je nadepsán workshop organizovaný Papežskou akademií pro život, který bude probíhat v příštích dvou dnech (26. – 27. února) v Nové synodní aule ve Vatikánu. 28. února jej uzavře podpis apelu „Rome Call for AI Ethics“, jenž bude následně předložen papeži Františkovi.
27.02.2020

Papež: Půst je umění odříkat se marností a nadbytku

Na Svatopetrském náměstí se zrána sešlo asi 20 tisíc lidí na generální audienci. Byla zahájena čtením z Lukášova evangelia (Lk 4,1), které podává, jak Duch vodil Ježíše po čtyřicet dní pouští a ďábel ho pokoušel. Papež František věnoval svoji katechezi začátku postní doby.
26.02.2020

Postní dobu zahájí papež František na Aventinu

Podle dávné tradice zahajuje papež postní dobu na římském Aventinu. Liturgie popeleční středy začne dnes v benediktinské bazilice sv. Anselma a bude pokračovat procesím do baziliky sv. Sabiny. Ve čtvrtek bude papež zpovídat kněze v Lateránské bazilice.
26.02.2020