V Portu se sejde společná komise vůdčích představitelů evropských křesťanských církví

Vůdčí představitelé křesťanských církví budou v Portu jednat o rozšíření spolupráce.
Publikováno: 26. 1. 2001 13:00

ŽENEVA/ST: GALLEN- Společná komise Konference evropských církví (CEC) a Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) se sejde v portugalském Portu 26. až 29. ledna 2001. Jednání dvanáctičlenné komise budou předsedat prezidenti obou organizací metropolita Jerémie z pařížského ekumenického patriarchátu (CEC) a pražský arcibiskup Miloslav kardinál Vlk (CCEE). Společná komise má za cíl prohlubovat spolupráci mezi křesťanskými církvemi v Evropě.

Na programu jednání bude druhá verze návrhu dokumentu Charta Oecumenica, který by měl upravovat vztahy mezi všemi členskými evropskými církvemi v následujících letech. První návrh dokumentu byl připomínkován ve všech církvích a biskupských konferencích, a po té upraven ve světle vzniklých připomínek. Očekává se, že Společná komise tento druhý návrh schválí, aby byl předmětem diskuse na ekumenickém Setkání milénia, které je plánováno do francouzkého Štrasburku na 17. až 22. dubna 2001. Dalšími body jednání Společné komise v Portu budou aktivity církví při stabilizaci situace v jihovýchodní Evropě, stav vztahů s islámem a spolupráce na společném projektu o násilí a obchodu se ženami v Evropě.  

Související články

Další aktuality

Papež na kanonizační mši: Nechť jsou noví svatí vlídným světlem v šeru světa

Papež František dnes na svatopetrském náměstí celebroval mši, při které bylo kanonizováno 5 nových svatých. Jsou jimi kardinál John Newman a 3 řeholnice a 1 terciářka - Giuseppina Vanniniová, Marie Tereza Chiramel Mankidiyanová, Dulce Lopes Pontesová a Markéta Baysová. Ve své homilii papež reflektoval „pouť víry“ podle evangelia sv. Lukáše.
13.10.2019

Noví světci: Markéta Baysová - “svatá od vedle”

Poslední z pěti nových světců je švýcarská františkánská terciářka Markéta Baysová, která žila v 19. století. Tato aktivní zasvěcená laička pracovala jako švadlena a katechetka, chudé nazývala Božími vyvolenými a byla jim láskyplnou přítelkyní.
12.10.2019

Kanonizace Johna Newmana - rozhovor s mediálním koordinátorem Jackem Valerou

Přinášíme vám překlad rozhovoru s mediálním koordinátorem kanonizačního procesu Johna Henry Newmana, kterým je zakladatel mediální sítě Catholic Voices Jack Valero.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Utvářet církev s domorodou tváří

Dnes se uzavřel první týden synody o Amazonii. Během sobotního dopoledne její účastníci projednávali zejména témata spojené s pastorační praxí v tomto regionu. Před novináře pak předstoupili sestra Zully Riosa Rojas Quispe z Peru, ekvádorský biskup Rafael Cob Garcia, brazilský jáhen Francisco Andrade de Lima a brazilský biskup Adriano Ciocca Vasino.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Musíme se posunout od pastoračních návštěv k pastorační přítomnosti

Pátým dnem pokračovala zvláštní biskupská synoda o Amazonii ve Vatikánu. Shromáždění biskupů dnes probíralo témata týkající se prosazování integrální ekologie v panamazonském regionu a situace původních obyvatel a v neposlední řadě se zabývalo úskalími pastorační činnosti v této oblasti. Před novináře pak předstoupili čtyři účastníci synody, mezi nimi mexický arcibiskup Carlos Aguiar Retes, brazilští arcibiskupové Pedro Brito Guimarâes a Joaquín Pertíñez Fernández a sestra Birgit Weilerová z kongregace Suore Missionarie Mediche.
11.10.2019