Charita zaslala dalších 250 tisíc Kč do Indie

Dalších 250 tisíc Kč zaslala 5.2.2001 Česká katolická charita na humanitární pomoc do Indie.
Publikováno: 6. 2. 2001 20:00

Praha: Sdružení Česká katolická charita (ČKCH) odeslalo 5.2. do Indie již druhý obnos ve výši čtvrt milionu Kč na nákup potravin a léků. Finanční prostředky pocházejí od českých dárců, kteří přispěli na charitní konto "Pomoc Indii". Příjemcem částky je nevládní partnerská organizace Caritas India, která se - podobně jako řada dalších humanitárních organizací - snaží pomoci v oblasti, kterou 26.1.2001 zasáhlo ničivé zemětřesení.

"Vzhledem k rozsahu katastrofy bude Indie jednou z priorit, které se budeme dlouhodobě věnovat," uvedl generální sekretář sdružení ČKCH Jaroslav Kopřiva. "Jsme připraveni přispět i další pomocí. Nabídli jsme např. zásilku léků v hodnotě několika milionů korun. Nyní čekáme na odezvu indické strany, zda mají o tyto léky zájem a jsou schopni zásilku převzít." První část finanční pomoci ve výši 250.000 Kč, zaslala ČKCH do Indie již 30. ledna (viz zpráva TS ČBK č. 000126 z 2.2.2001.) Na charitním kontě zřízeném k tomuto účelu se do 5.2. sešlo od českých dárců již přes 300.000 Kč. 

Číslo konta "Pomoc Indii": 101 101 7777/5500 u Raiffeisenbank Praha 1, Vodičkova 38, variabilní symbol 107 - Indická republika.

V zemětřesením postižené oblasti na západě Indie operuje skupina pracovníků členských organizací Caritas Internationalis (CI), aby získala přehled o možnosti konkrétní účinné pomoci. Tým navštívil Ahmedabad-Bhuj a okolní vesnice. Jeho pracovníci průběžně informují celosvětovou síť národních Charit. Jednotlivé členské organizace CI již přispěly na pomoc Indii částkou přesahující 1,5 milionu USD.

Podle zpráv Caritas India, jsou v postižené oblasti zapotřebí zejména základní potřeby (stanový materiál s podpěrami, přikrývky, potraviny a voda, syntetické kontejnery na vodu, šaty, cyklonové lampy, toaletní potřeby včetně mýdla), léky (zejména antibiotika, léky proti bolestem, obvazový materiál, masky rukavice, oční kapky, infúzní sety, vitaminové tablety) a dezinfekční přípravky (DDT, fenol, chlorové vápno a chlorové přípravky aj.). Pro komunikaci a transport jsou zapotřebí také automobily, přenosné počítače s možností odesílání e-mailů a mobilní telefony.

Finanční pomoc a potřebný materiál zaslaly nebo přislíbily vlády mnoha zemí (Rusko, Německo, USA, Evropská unie, Švýcarsko, Turecko, Izrael a další). Indická centrální vláda vyhlásila, že veškerý dovezený materiál je osvobozen od cla; výdaje vzniklé s příjmem finančních částek jsou bez poplatků.

Kontakt: Jan Oulík, tiskové odd. ČKCH, mobil: 0603/89 59 84.

Související články

Další aktuality

Charita pomáhá obětem bojů z Náhorního Karabachu

Až 20 tisíc obyvatel Náhorního Karabachu muselo opustit své domovy kvůli probíhajícímu ozbrojenému konfliktu, který se rozhořel mezi Arménií a Ázerbájdžánem o nadvládu nad tímto územím. Charita Česká republika proto posílá na pomoc běžencům, kteří se uchýlili do Arménie, 5 tisíc eur (přes 130 tisíc Kč) ze svého krizového fondu. Peníze budou předány naší sesterské Charitě Arménie, která v oblasti poskytuje pomoc lidem v nouzi.
30.10.2020

Slovo brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho ke slavnosti Všech svatých

U příležitosti nedělní slavnosti Všech svatých vám přinášíme video a pastýřský list brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho „Všichni jsme na cestě ke svatosti“.
30.10.2020

Dialog katolické církve s judaismem se rozvíjí již pětapadesát let

Před pětapadesáti lety byla zveřejněna koncilní deklarace o poměru církve k nekřesťanským náboženstvím Nostra Aetate, která zahájila oficiální dialog katolické církve s judaismem. Kardinál Kurt Koch, zodpovědný za ekumenický a meziboženský dialog, který předsedá Komisi pro náboženské vztahy s judaismem, v této souvislosti zaslal list Mezinárodnímu židovskému výboru pro mezináboženské konzultace (IJCIC), tedy partneru, který ze strany judaismu vede dialog se Svatým stolcem a který odpověděl vlastním poselstvím.
30.10.2020

K brutálnímu útoku v Nice: Papež nablízku truchlícím

„Papež byl informován o situaci a je nablízku truchlícímu katolickému společenství,“ čteme ve vatikánském tiskovém prohlášení k teroristickému útoku, při němž ve čtvrtek ráno v katedrále Notre-Dame v Nice třiadvacetiletý islamista zabil tři lidi a několik dalších zranil..
30.10.2020

Františkův sen o Evropě

Papež František v dopise vatikánskému státnímu sekretáři, kardinálu Pietru Parolinovi, připomíná historii a hodnoty evropského kontinentu a vyslovuje své přání o bratrství a solidaritě mezi národy v době, která je poznamenaná individualistickými tendencemi. Dopis byl napsán k příležitosti 40. výročí vzniku Komise episkopátů Evropských společenství (COMECE), 50. výročí ustanovení diplomatických vztahů mezi Svatým stolcem a Evropskou unií a 50. výročí přítomnosti Svatého stolce jako stálého pozorovatele při Radě Evropy.
30.10.2020