UNESCO ocenilo činnost komunity S. Egidio

"Cenu míru Félixe Houphouët-Boignyho" letos udělila světová organizace UNESCO laické katolické komunitě Sant´ Egidio.
Publikováno: 6. 2. 2001 20:00

Paříž (F)/CNS/ZENIT: "Cenu míru Félixe Houphouët-Boignyho" letos udělila světová organizace UNESCO laické katolické komunitě Sant´ Egidio. Cenu převzal (1.2.2001) zakladatel komunity Andrea Riccardi. Zlatá medaile a finanční částka ve výši 800.000 franků je každoročně udělována jednotlivcům, institucím nebo organizacím, které významně přispěly k prohlubování, ochraně a udržování míru.

Henry Kissinger při vyhlášení držitele letošní ceny řekl: "Naše volba vychází z uznání úsilí komunity S. Egidio, která se snaží o ekumenické usmíření mezi náboženstvími v Alžírsku, Mozambiku, Guinei Bissau a v Jugoslávii".

Cenu míru UNESCO v minulosti získali např. Nelson Mandela, Frederik de Klerk, Yitzhak Rabin, Shimon Peres a Yasser Arafat, král Juan Carlos a Jimmy Carter.

Související články

Další aktuality

Charita pomáhá obětem bojů z Náhorního Karabachu

Až 20 tisíc obyvatel Náhorního Karabachu muselo opustit své domovy kvůli probíhajícímu ozbrojenému konfliktu, který se rozhořel mezi Arménií a Ázerbájdžánem o nadvládu nad tímto územím. Charita Česká republika proto posílá na pomoc běžencům, kteří se uchýlili do Arménie, 5 tisíc eur (přes 130 tisíc Kč) ze svého krizového fondu. Peníze budou předány naší sesterské Charitě Arménie, která v oblasti poskytuje pomoc lidem v nouzi.
30.10.2020

Slovo brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho ke slavnosti Všech svatých

U příležitosti nedělní slavnosti Všech svatých vám přinášíme video a pastýřský list brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho „Všichni jsme na cestě ke svatosti“.
30.10.2020

Dialog katolické církve s judaismem se rozvíjí již pětapadesát let

Před pětapadesáti lety byla zveřejněna koncilní deklarace o poměru církve k nekřesťanským náboženstvím Nostra Aetate, která zahájila oficiální dialog katolické církve s judaismem. Kardinál Kurt Koch, zodpovědný za ekumenický a meziboženský dialog, který předsedá Komisi pro náboženské vztahy s judaismem, v této souvislosti zaslal list Mezinárodnímu židovskému výboru pro mezináboženské konzultace (IJCIC), tedy partneru, který ze strany judaismu vede dialog se Svatým stolcem a který odpověděl vlastním poselstvím.
30.10.2020

K brutálnímu útoku v Nice: Papež nablízku truchlícím

„Papež byl informován o situaci a je nablízku truchlícímu katolickému společenství,“ čteme ve vatikánském tiskovém prohlášení k teroristickému útoku, při němž ve čtvrtek ráno v katedrále Notre-Dame v Nice třiadvacetiletý islamista zabil tři lidi a několik dalších zranil..
30.10.2020

Františkův sen o Evropě

Papež František v dopise vatikánskému státnímu sekretáři, kardinálu Pietru Parolinovi, připomíná historii a hodnoty evropského kontinentu a vyslovuje své přání o bratrství a solidaritě mezi národy v době, která je poznamenaná individualistickými tendencemi. Dopis byl napsán k příležitosti 40. výročí vzniku Komise episkopátů Evropských společenství (COMECE), 50. výročí ustanovení diplomatických vztahů mezi Svatým stolcem a Evropskou unií a 50. výročí přítomnosti Svatého stolce jako stálého pozorovatele při Radě Evropy.
30.10.2020