Po zavedení práva šaríja opouštějí křesťané severní Nigérii

Publikováno: 7. 2. 2001 18:00

Abuja (Nigérie)/KNA: Po zavedení práva šaríja v několika spolkových státech Nigérie opouští sever země stále více křesťanů, sdělil BBC anglikánský primas arcibiskup George Carey během návštěvy spolkového státu Zamfara, kde byla kontroverzní islámská jurisdikce zavedena nejdříve.

Podle arcibiskupa z Canterbury opouští mnoho křesťanů své domovy, protože jim není umožněno zřizovat kostely nebo mít ve školách výuku náboženství. O těchto problémech hovořil arcibiskup Carey "se vší rozhodností" s guvernérem uvedeného spolkového státu Ahmedem Sanim.

Šaríja byla dosud zavedena v osmi nigerijských spolkových státech. Při protestech křesťanů proti jejímu zavedení byly v loňském roce ve spolkovém státu Kaduna zabity přibližně 2 tisíce lidí. V Zamfaře nyní nesmějí muži a ženy společně používat veřejné dopravní prostředky. Rovněž ve školách byla zavedena separace pohlaví. Dále úřady zakázaly konzumaci alkoholu. Islámské zákonodárství počítá i s drakonickými tresty, včetně zbičování, amputace údů nebo kamenování.

Související články

Další aktuality

Brněnské biskupství zve k zapojení do projektu Náš společný domov

Svatý František z Assisi řekl: „Příroda je krásná kniha, v níž k nám promlouvá Bůh a sděluje nám něco ze své krásy a dobroty.“ Aby i další generace „měly co číst“, zve Biskupství brněnské prostřednictvím svého Diecézního katechetického centra k zapojení do projektu Náš společný domov. Začíná 24. října 2020 a končí s rokem Laudato si´ 24. května. 2021.
20.10.2020

Otec Maccalli: My misionáři jsme nebezpeční…

"Misionáři přerušují spirálu násilí skrze odpuštění. Také já jsem nabídl odpuštění těm, kdo mne věznili,“ říká otec Maccalli, misionář unesený v Nigeru v 17. září roku 2018 a před deseti dny propuštěný v Mali na svobodu.
20.10.2020

Nový film o Likvidaci lepry

Lepra je nemoc, která zdaleka nepatří minulosti. Ještě dnes sužuje život mnoha lidem v chudých zemích. Nový dokumentární film o organizaci Likvidace lepry, která se bojem s touto obávanou nemocí zabývá, mohou zájemci zhlédnout na platformě Youtube.
20.10.2020

Bylo zveřejněno logo Světových dnů mládeže 2023 v Lisabonu

V pátek 16. října, který je také dnem výročí zvolení sv. Jana Pavla II. papežem, se konala virtuální prezentace nového loga nejbližších Světových dní mládeže v Lisabonu. Původně se SDM měly konat v roce 2022, ale v důsledku pandemie byly přesunuty na srpen 2023.
19.10.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 19. do 25. října 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
19.10.2020