Po zavedení práva šaríja opouštějí křesťané severní Nigérii

Publikováno: 7. 2. 2001 17:00

Abuja (Nigérie)/KNA: Po zavedení práva šaríja v několika spolkových státech Nigérie opouští sever země stále více křesťanů, sdělil BBC anglikánský primas arcibiskup George Carey během návštěvy spolkového státu Zamfara, kde byla kontroverzní islámská jurisdikce zavedena nejdříve.

Podle arcibiskupa z Canterbury opouští mnoho křesťanů své domovy, protože jim není umožněno zřizovat kostely nebo mít ve školách výuku náboženství. O těchto problémech hovořil arcibiskup Carey "se vší rozhodností" s guvernérem uvedeného spolkového státu Ahmedem Sanim.

Šaríja byla dosud zavedena v osmi nigerijských spolkových státech. Při protestech křesťanů proti jejímu zavedení byly v loňském roce ve spolkovém státu Kaduna zabity přibližně 2 tisíce lidí. V Zamfaře nyní nesmějí muži a ženy společně používat veřejné dopravní prostředky. Rovněž ve školách byla zavedena separace pohlaví. Dále úřady zakázaly konzumaci alkoholu. Islámské zákonodárství počítá i s drakonickými tresty, včetně zbičování, amputace údů nebo kamenování.

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021