10. výročí založení ostravské charity

Charita Ostrava slaví v těchto dnech 10. výročí svého založení.
Publikováno: 9. 2. 2001 20:00

Ostrava: 10. výročí založení slaví v těchto dnech Charita Ostrava (CHO). Se svými 120ti zaměstnanci a 30ti dobrovolníky CHO denně poskytuje pomoc šesti stům lidí v nouzi v Ostravě a okolí.

"Začínali jsme před deseti lety na žádost děkana Ivana Fišara z Mariánských Hor. Nevěděli jsme jak, komu, kdy a kde pomáhat. Neměli jsme kancelář, ani peníze, také legislativa nebyla téměř žádná. Scházeli jsme se na lavičce v parku nebo na schodech fary", vzpomíná na krušné začátky první ředitel CHO Josef Korbela. Ke dvěma "začátečníkům" se postupně připojili další lidé. CHO také získala v první vlně restitucí vlastní prostory pro činnost.

Během deseti let zde bylo založeno 10 charitních zařízení pro seniory, onkologicky nemocné, zdravotně postižené, muže bez domova, pro matky s dětmi v nouzi a středisko pro sídlištní děti a mládež. Charita také provozuje ošetřovatelskou a pečovatelskou službu a stála u zrodu Církevní základní školy Přemysla Pittra pro děti ze sociálně slabých rodin. V letech 1991-93 pomáhali charitní pracovníci uprchlíkům a migrantům ve třech záchytných střediscích ministerstva vnitra.

V letošním roce plánuje CHO - podle slov ředitele Martina Pražáka - dokončení Charitního centra sv. Kláry v Hrabyni. Toto zařízení bude sloužit pro duchovní, sociální a kulturní potřeby osob se zdravotním postižením jako komunitní centrum. Celkový rozpočet na výstavbu činí 14,8 milionu Kč. "Navíc se v letošním mezinárodním roce dobrovolníků chceme zaměřit na rozvoj dobrovolnického hnutí, protože zatím nejsme schopni získat dostatečný počet dobrovolníků", dodává M. Pražák. Dalším cílem ostravské Charity je také rozvoj domácího hospicového hnutí.

Kontakt: Martin Pražák, ředitel CHO; e-mail: reditelstvi@charita.ostrava.cz. Charita Ostrava, Kořenovského 17, 703 00 Ostrava-Vítkovice; tel/fax: 069/662 10 94.

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021