Vztahy mezi státem a církví na Kubě se nelepší

Od návštěvy papeže Jana Pavla II. dochází na Kubě k výraznému duchovnímu obrození, avšak vztahy mezi státem a církví se výrazně nezlepšily.
Publikováno: 9. 2. 2001 22:00

Havana (Kuba)/CNS: Od návštěvy papeže Jana Pavla II. dochází na Kubě k výraznému duchovnímu obrození, avšak vztahy mezi státem a církví se výrazně nezlepšily, říká havanský kardinál Jaime Ortega Alamino. Zájem o duchovní hodnoty se objevuje zvláště u mladých lidí. Kuba však trpí nedostatkem kněží, který není možné řešit, protože komunistická vláda omezuje vydávání víz zahraničním misionářům. V současné době čeká na udělení víza 40 zahraničních kněží a 100 řeholnic. Dalším problémem je podle kardinála Alamina nedostatek financí na opravu zchátralých kostelů a nákup léků pro církevní sociální programy.

Na Kubě bylo v roce 1959 - před komunistickou revolucí - přes 800 kněží a 1000 řeholnic. Přestože se počet obyvatel Kuby zdvojnásobil, je zde dnes pouze 220 kněží a 600 řeholnic. V desetiletích následujících po komunistickém puči byli katolíci všestranně diskriminováni. Byly přísně zakázány jakékoliv náboženské aktivity mimo stěny chrámů. Byl uplatňován zákaz shromažďování jinde, než v kostelích. V posledních letech se situace jen mírně zlepšuje. V prosinci minulého roku se na Kubě konal první eucharistický kongres od revoluce v roce 1959. P. Yvon Bastarach (63), kanadský misionář, který na Kubě působí již 38 let, tvrdí, že 1000 dětí, které přistoupily během kongresu k prvnímu svatému přijímání jsou nadějeplným symbolem změn uvnitř kubánské církve.

Související články

Další aktuality

Charita pomáhá obětem bojů z Náhorního Karabachu

Až 20 tisíc obyvatel Náhorního Karabachu muselo opustit své domovy kvůli probíhajícímu ozbrojenému konfliktu, který se rozhořel mezi Arménií a Ázerbájdžánem o nadvládu nad tímto územím. Charita Česká republika proto posílá na pomoc běžencům, kteří se uchýlili do Arménie, 5 tisíc eur (přes 130 tisíc Kč) ze svého krizového fondu. Peníze budou předány naší sesterské Charitě Arménie, která v oblasti poskytuje pomoc lidem v nouzi.
30.10.2020

Slovo brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho ke slavnosti Všech svatých

U příležitosti nedělní slavnosti Všech svatých vám přinášíme video a pastýřský list brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho „Všichni jsme na cestě ke svatosti“.
30.10.2020

Dialog katolické církve s judaismem se rozvíjí již pětapadesát let

Před pětapadesáti lety byla zveřejněna koncilní deklarace o poměru církve k nekřesťanským náboženstvím Nostra Aetate, která zahájila oficiální dialog katolické církve s judaismem. Kardinál Kurt Koch, zodpovědný za ekumenický a meziboženský dialog, který předsedá Komisi pro náboženské vztahy s judaismem, v této souvislosti zaslal list Mezinárodnímu židovskému výboru pro mezináboženské konzultace (IJCIC), tedy partneru, který ze strany judaismu vede dialog se Svatým stolcem a který odpověděl vlastním poselstvím.
30.10.2020

K brutálnímu útoku v Nice: Papež nablízku truchlícím

„Papež byl informován o situaci a je nablízku truchlícímu katolickému společenství,“ čteme ve vatikánském tiskovém prohlášení k teroristickému útoku, při němž ve čtvrtek ráno v katedrále Notre-Dame v Nice třiadvacetiletý islamista zabil tři lidi a několik dalších zranil..
30.10.2020

Františkův sen o Evropě

Papež František v dopise vatikánskému státnímu sekretáři, kardinálu Pietru Parolinovi, připomíná historii a hodnoty evropského kontinentu a vyslovuje své přání o bratrství a solidaritě mezi národy v době, která je poznamenaná individualistickými tendencemi. Dopis byl napsán k příležitosti 40. výročí vzniku Komise episkopátů Evropských společenství (COMECE), 50. výročí ustanovení diplomatických vztahů mezi Svatým stolcem a Evropskou unií a 50. výročí přítomnosti Svatého stolce jako stálého pozorovatele při Radě Evropy.
30.10.2020