Církve střední a východní Evropy hledají místo v pluralistické společnosti

Církvím ve střední a východní Evropě se dosud zcela nepodařilo nalézt své místo v postkomunistické společnosti, jak vyplývá z poznatků mezinárodního výzkumného projektu.
Publikováno: 13. 2. 2001 20:00

Berlín (D)/KAP: Církvím ve střední a východní Evropě se dosud zcela nepodařilo nalézt své místo v postkomunistické společnosti, jak vyplývá z poznatků mezinárodního výzkumného projektu. Nepodařilo se jim vnést základní křesťanské postoje do politiky a světa sdělovacích prostředků, uvedl iniciátor projektu - vídeňský teolog Paul Zulehner - při své přednášce v Berlíně. Tlak vůči církvím ze strany komunistického státu tehdy vyžadoval obranný postoj. Dnes však ztěžuje církvím situaci v demokratickém a pluralistickém okolí.

Náboženský sociolog Miklos Tomko poukázal na velké rozdíly v dnešní náboženské situaci v jednotlivých zemích. Církve v Polsku a Rumunsku jsou silně zakořeněny ve společnosti. Naproti tomu v Maďarsku a Slovinsku existuje velká polarizace mezi křesťany a uskupeními, která jsou vůči církvím nepřátelská. Rozsáhlé ateistické společnosti se vytvořily na území bývalé NDR a v České republice. Příčinami těchto rozdílů jsou národní tradice, stupeň modernizace, struktury vyznání a rozsah komunistického potlačování náboženství. Tomko zdůraznil, že v uvedených zemích se obecně od pádu komunismu vyskytuje zvýšený zájem o náboženství, což lze konstatovat především u lidí mladších 30ti let a v prostředí intelektuálů.

S výsledky studie byli již v listopadu 1999 seznámeni katoličtí biskupové českých a moravských diecézí.

Související články

Další aktuality

Charita pomáhá obětem bojů z Náhorního Karabachu

Až 20 tisíc obyvatel Náhorního Karabachu muselo opustit své domovy kvůli probíhajícímu ozbrojenému konfliktu, který se rozhořel mezi Arménií a Ázerbájdžánem o nadvládu nad tímto územím. Charita Česká republika proto posílá na pomoc běžencům, kteří se uchýlili do Arménie, 5 tisíc eur (přes 130 tisíc Kč) ze svého krizového fondu. Peníze budou předány naší sesterské Charitě Arménie, která v oblasti poskytuje pomoc lidem v nouzi.
30.10.2020

Slovo brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho ke slavnosti Všech svatých

U příležitosti nedělní slavnosti Všech svatých vám přinášíme video a pastýřský list brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho „Všichni jsme na cestě ke svatosti“.
30.10.2020

Dialog katolické církve s judaismem se rozvíjí již pětapadesát let

Před pětapadesáti lety byla zveřejněna koncilní deklarace o poměru církve k nekřesťanským náboženstvím Nostra Aetate, která zahájila oficiální dialog katolické církve s judaismem. Kardinál Kurt Koch, zodpovědný za ekumenický a meziboženský dialog, který předsedá Komisi pro náboženské vztahy s judaismem, v této souvislosti zaslal list Mezinárodnímu židovskému výboru pro mezináboženské konzultace (IJCIC), tedy partneru, který ze strany judaismu vede dialog se Svatým stolcem a který odpověděl vlastním poselstvím.
30.10.2020

K brutálnímu útoku v Nice: Papež nablízku truchlícím

„Papež byl informován o situaci a je nablízku truchlícímu katolickému společenství,“ čteme ve vatikánském tiskovém prohlášení k teroristickému útoku, při němž ve čtvrtek ráno v katedrále Notre-Dame v Nice třiadvacetiletý islamista zabil tři lidi a několik dalších zranil..
30.10.2020

Františkův sen o Evropě

Papež František v dopise vatikánskému státnímu sekretáři, kardinálu Pietru Parolinovi, připomíná historii a hodnoty evropského kontinentu a vyslovuje své přání o bratrství a solidaritě mezi národy v době, která je poznamenaná individualistickými tendencemi. Dopis byl napsán k příležitosti 40. výročí vzniku Komise episkopátů Evropských společenství (COMECE), 50. výročí ustanovení diplomatických vztahů mezi Svatým stolcem a Evropskou unií a 50. výročí přítomnosti Svatého stolce jako stálého pozorovatele při Radě Evropy.
30.10.2020