Tříkrálová sbírka vynesla přes 31 milionů korun

Ke 12.2.2001 se na centrálním kontě České katolické charity (číslo 101 101 7777/5500 u Raiffeisenbank Praha 1, variabilní symbol 777) sešlo celkem 31.174.562,70 Kč.
Publikováno: 13. 2. 2001 19:00

Praha: Tříkrálová sbírka, kterou počátkem letošního roku pořádala Česká katolická charita (ČKCH) poprvé na celém území republiky, vynesla dosud již přes 31 milionů korun. Ke 12.2.2001 se na centrálním kontě (číslo 101 101 7777/5500 u Raiffeisenbank Praha 1, variabilní symbol 777) sešlo celkem 31.174.562,70 Kč.

Na centrální konto byl jednak zasílán výtěžek z pokladniček, s nimiž v českých a moravských vesnicích a městech koledovalo celkem 5722 skupinek koledníků, převážně dětí a mládeže. Celkový výnos z pokladniček činí 23,5 milionu Kč. Zbývající částku - 7,6 milionu Kč - poukázali dárci na centrální konto prostřednictvím "tříkrálových složenek", které byly roznášeny do poštovních schránek, a také převody finančních příspěvků z bankovních účtů.

Účelem sbírky byla především pomoc lidem v nouzi, zejména seniorům, matkám s dětmi v tísni či bezdomovcům. Menší část je určena také na humanitární pomoc do zahraničí. Do konce února bude obnos z centrálního konta rozdělen na jednotlivé projekty tak, že se nejméně polovina "vykoledovaných" prostředků vrátí na podporu projektů do míst, kde byly peníze vybrány.

"Na Plzeňsku to budou většinou domovy pokojného stáří a stacionáře pro zdravotně postižené", říká o záměrech plzeňská diecézní koordinátorka Marie Suchá. Podobné priority si zvolili na Olomoucku. "Rádi bychom, aby si každá z charit zvolila jako klíčový nějaký projekt pomoci sociálně slabým rodinám", říká koordinátor sbírky v Arcidiecézní charitě Olomouc Marek Navrátil. Pomoc by však neměla být pouze jednorázová. "Chceme, aby se s rodinami dále pracovalo a ony se dostávaly ze sociální propasti." V těchto dnech "Tříkrálové komise" v některých diecézích ještě upřesňují, které projekty budou z výtěžku sbírky podpořeny. "Na předložení konkrétních záměrů mají charity ještě dva týdny času", dodává Navrátil. V březnu totiž zástupci jednotlivých charit předloží olomoucké arcidiecézní komisi konkrétní projekty.

"Podrobné závěrečné vyúčtování Tříkrálové sbírky zveřejníme v květnu nebo červnu letošního roku", uvedl generální sekretář sdružení ČKCH Jaroslav Kopřiva.

Kontakt: Jan Oulík, tiskové odd. sdružení ČKCH; mobil: 0603/89 59 84.

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021