Žádosti o azyl v Evropě v uplynulém roce

Ve 25ti zemích Evropy žádalo o azyl celkem o 452.350 osob, členské země EU jich zaregistrovaly 390 tisíc.
Publikováno: 13. 2. 2001 20:00

Berlín (D)/KNA: Největší počet žadatelů o azyl v Evropě směřoval v loňském roce do Velké Británie, jak sdělil vysoký komisariát OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Berlíně. Velká Británie tak po několika letech vystřídala Německo, jehož celoevropský podíl se snížil na 20% (v roce 1996 činil 50%).

Nejvíce uchazečů o azyl pocházelo - stejně jako v předchozích letech - z Jugoslávie. Jejich celkový podíl se však výrazně snížil: z 28% na 10%. Přes polovinu žadatelů je z Iráku, Afghánistánu, Iránu, Turecka, Ruské federace, Číny, Srí Lanky, Bosny, Hercegoviny a Somálska. V celé Evropě bylo v roce 2000 podáno o 4% žádostí o azyl méně než v předchozím roce. Ve 25ti zemích Evropy se jednalo celkem o 452.350 žadatelů, členské země EU jich zaregistrovaly 390 tisíc. Dvě třetiny žádostí bylo podáno v 5ti státech: Velké Británii, Německu, Holandsku, Belgii a Francii.

V poměru k počtu vlastních obyvatel přijímaly malé evropské státy nadprůměrný počet žadatelů o azyl, při čemž podle údajů UNHCR bylo na prvním místě Slovinsko; dále Belgie, Irsko, Nizozemí a Švýcarsko.

Související články

Další aktuality

Charita pomáhá obětem bojů z Náhorního Karabachu

Až 20 tisíc obyvatel Náhorního Karabachu muselo opustit své domovy kvůli probíhajícímu ozbrojenému konfliktu, který se rozhořel mezi Arménií a Ázerbájdžánem o nadvládu nad tímto územím. Charita Česká republika proto posílá na pomoc běžencům, kteří se uchýlili do Arménie, 5 tisíc eur (přes 130 tisíc Kč) ze svého krizového fondu. Peníze budou předány naší sesterské Charitě Arménie, která v oblasti poskytuje pomoc lidem v nouzi.
30.10.2020

Slovo brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho ke slavnosti Všech svatých

U příležitosti nedělní slavnosti Všech svatých vám přinášíme video a pastýřský list brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho „Všichni jsme na cestě ke svatosti“.
30.10.2020

Dialog katolické církve s judaismem se rozvíjí již pětapadesát let

Před pětapadesáti lety byla zveřejněna koncilní deklarace o poměru církve k nekřesťanským náboženstvím Nostra Aetate, která zahájila oficiální dialog katolické církve s judaismem. Kardinál Kurt Koch, zodpovědný za ekumenický a meziboženský dialog, který předsedá Komisi pro náboženské vztahy s judaismem, v této souvislosti zaslal list Mezinárodnímu židovskému výboru pro mezináboženské konzultace (IJCIC), tedy partneru, který ze strany judaismu vede dialog se Svatým stolcem a který odpověděl vlastním poselstvím.
30.10.2020

K brutálnímu útoku v Nice: Papež nablízku truchlícím

„Papež byl informován o situaci a je nablízku truchlícímu katolickému společenství,“ čteme ve vatikánském tiskovém prohlášení k teroristickému útoku, při němž ve čtvrtek ráno v katedrále Notre-Dame v Nice třiadvacetiletý islamista zabil tři lidi a několik dalších zranil..
30.10.2020

Františkův sen o Evropě

Papež František v dopise vatikánskému státnímu sekretáři, kardinálu Pietru Parolinovi, připomíná historii a hodnoty evropského kontinentu a vyslovuje své přání o bratrství a solidaritě mezi národy v době, která je poznamenaná individualistickými tendencemi. Dopis byl napsán k příležitosti 40. výročí vzniku Komise episkopátů Evropských společenství (COMECE), 50. výročí ustanovení diplomatických vztahů mezi Svatým stolcem a Evropskou unií a 50. výročí přítomnosti Svatého stolce jako stálého pozorovatele při Radě Evropy.
30.10.2020