60. výročí umučení Alfréda Fuchse

Připomínka 60. výročí umučení významného představitele české žurnalistiky a českého katolicismu 20.-30. let PhDr. Alfréda Fuchse se koná v sobotu 17. února v benediktinském arciopatství v Praze - Břevnově.
Publikováno: 14. 2. 2001 21:00

Praha: Připomínka 60. výročí umučení významného představitele české žurnalistiky a českého katolicismu 20.-30. let PhDr. Alfréda Fuchse se koná v sobotu 17. února v benediktinském arciopatství v Praze - Břevnově (Markétská 28/1) s následujícím programem:

* 13.30 modlitba na břevnovském hřbitově (č. A 5-21)

* 14.00   mše v bazilice sv. Markéty

* 15.00  přednáška Roberta Krumphanzla a četba Fuchsových textů v pavilonu Vojtěška (v zahradě břevnovského kláštera).

Alfréd Fuchs se narodil 23.6.1892 v Praze v židovské rodině. Jeho hebrejské jméno po předcích zní: Meir ben Šelomo ha Levi. Pocházel tedy z biblického rodu Levitů, jehož příslušníci mívali na starých židovských hřbitovech náhrobky s konvičkou jako znak svých bohoslužebných úkonů. Už jako středoškolák toužil po hlubším poznání Boha, a proto se na gymnáziu účastnil vyučování židovského i katolického náboženství. V obojím byl nejlepším žákem.

Během studia na Univerzitě Karlově navštěvoval přednášky prof. Tomáše G. Masaryka i výklady pozdějšího pražského arcibiskupa Františka Kordače. Po roce 1918 pracoval až do svého zatčení nacisty jako redaktor v tiskovém odboru prezídia ministerské rady. Byl obratným řečníkem a publikoval četné články v časopisech. V roce 1921 přijal křest v katolické církvi (v emauzském klášteře). Napsal 34 knih, z nichž nejznámější je jeho autobiografický román "Oltář a rotačka", dále "Zákulisí novin" a "Kurs křesťanské státovědy". Ve všech publikacích projevoval pronikavou znalost náboženských otázek a za hlavní problém doby označil nutnost harmonie pozemské a Boží obce.

Na hřbitově u sv. Markéty v Praze - Břevnově jsou na prostém kameni s jeho jménem uvedena tři hlavní data jeho života: narozen 23.6.1892 v Praze, pokřtěn 29.7.1921 v Praze, umučen 16.2.1941 v Dachau.

Související články

Další aktuality

Podpořme zaměstnávání handicapovaných dívek

Dívčí katolická střední škola Praha handicapované dívky nejen vzdělává, ale rovněž i zaměstnává – ve školní chráněné dílně Inspirace. Prosíme, podpořte nebo svým známým doporučte kampaň na Startovači zaměřenou právě na pomoc zaměstnávání handicapovaných dívek a žen. Zde: https://www.startovac.cz/projekty/inspirace-pro-tebe/ Děkujeme!!!
27.01.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 27. ledna do 2. února 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
27.01.2020

Prohlášení předsednictva Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) a předsedy Komise biskupských konferencí zemí Evropské unie (COMECE) k 75. výročí osvobození německého nacistického vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau.

27.01.2020

"Dejme v sobě prostor Božímu Slovu" připomněl papež František u příležitosti neděle Božího slova

V neděli dopoledne sloužil římský biskup v bazilice sv. Petra mši u příležitosti neděle Božího slova, kterou stanovil v roce 2019 na svátek sv. Jeronýma (30. září) v listu Aperuit illis.
26.01.2020

Papež František: Naší povinností je plnit přednostní přání Boha spasit všechny

V římské bazilice sv. Pavla za hradbami se v sobotu odpoledne konala bohoslužba nešpor, jak je zvykem na svátek Obrácení sv. Pavla, kterým se končí Týden modliteb za jednotu křesťanů.
25.01.2020