60. výročí umučení Alfréda Fuchse

Připomínka 60. výročí umučení významného představitele české žurnalistiky a českého katolicismu 20.-30. let PhDr. Alfréda Fuchse se koná v sobotu 17. února v benediktinském arciopatství v Praze - Břevnově.
Publikováno: 14. 2. 2001 20:00

Praha: Připomínka 60. výročí umučení významného představitele české žurnalistiky a českého katolicismu 20.-30. let PhDr. Alfréda Fuchse se koná v sobotu 17. února v benediktinském arciopatství v Praze - Břevnově (Markétská 28/1) s následujícím programem:

* 13.30 modlitba na břevnovském hřbitově (č. A 5-21)

* 14.00   mše v bazilice sv. Markéty

* 15.00  přednáška Roberta Krumphanzla a četba Fuchsových textů v pavilonu Vojtěška (v zahradě břevnovského kláštera).

Alfréd Fuchs se narodil 23.6.1892 v Praze v židovské rodině. Jeho hebrejské jméno po předcích zní: Meir ben Šelomo ha Levi. Pocházel tedy z biblického rodu Levitů, jehož příslušníci mívali na starých židovských hřbitovech náhrobky s konvičkou jako znak svých bohoslužebných úkonů. Už jako středoškolák toužil po hlubším poznání Boha, a proto se na gymnáziu účastnil vyučování židovského i katolického náboženství. V obojím byl nejlepším žákem.

Během studia na Univerzitě Karlově navštěvoval přednášky prof. Tomáše G. Masaryka i výklady pozdějšího pražského arcibiskupa Františka Kordače. Po roce 1918 pracoval až do svého zatčení nacisty jako redaktor v tiskovém odboru prezídia ministerské rady. Byl obratným řečníkem a publikoval četné články v časopisech. V roce 1921 přijal křest v katolické církvi (v emauzském klášteře). Napsal 34 knih, z nichž nejznámější je jeho autobiografický román "Oltář a rotačka", dále "Zákulisí novin" a "Kurs křesťanské státovědy". Ve všech publikacích projevoval pronikavou znalost náboženských otázek a za hlavní problém doby označil nutnost harmonie pozemské a Boží obce.

Na hřbitově u sv. Markéty v Praze - Břevnově jsou na prostém kameni s jeho jménem uvedena tři hlavní data jeho života: narozen 23.6.1892 v Praze, pokřtěn 29.7.1921 v Praze, umučen 16.2.1941 v Dachau.

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021