60. výročí umučení Alfréda Fuchse

Připomínka 60. výročí umučení významného představitele české žurnalistiky a českého katolicismu 20.-30. let PhDr. Alfréda Fuchse se koná v sobotu 17. února v benediktinském arciopatství v Praze - Břevnově.
Publikováno: 14. 2. 2001 21:00

Praha: Připomínka 60. výročí umučení významného představitele české žurnalistiky a českého katolicismu 20.-30. let PhDr. Alfréda Fuchse se koná v sobotu 17. února v benediktinském arciopatství v Praze - Břevnově (Markétská 28/1) s následujícím programem:

* 13.30 modlitba na břevnovském hřbitově (č. A 5-21)

* 14.00   mše v bazilice sv. Markéty

* 15.00  přednáška Roberta Krumphanzla a četba Fuchsových textů v pavilonu Vojtěška (v zahradě břevnovského kláštera).

Alfréd Fuchs se narodil 23.6.1892 v Praze v židovské rodině. Jeho hebrejské jméno po předcích zní: Meir ben Šelomo ha Levi. Pocházel tedy z biblického rodu Levitů, jehož příslušníci mívali na starých židovských hřbitovech náhrobky s konvičkou jako znak svých bohoslužebných úkonů. Už jako středoškolák toužil po hlubším poznání Boha, a proto se na gymnáziu účastnil vyučování židovského i katolického náboženství. V obojím byl nejlepším žákem.

Během studia na Univerzitě Karlově navštěvoval přednášky prof. Tomáše G. Masaryka i výklady pozdějšího pražského arcibiskupa Františka Kordače. Po roce 1918 pracoval až do svého zatčení nacisty jako redaktor v tiskovém odboru prezídia ministerské rady. Byl obratným řečníkem a publikoval četné články v časopisech. V roce 1921 přijal křest v katolické církvi (v emauzském klášteře). Napsal 34 knih, z nichž nejznámější je jeho autobiografický román "Oltář a rotačka", dále "Zákulisí novin" a "Kurs křesťanské státovědy". Ve všech publikacích projevoval pronikavou znalost náboženských otázek a za hlavní problém doby označil nutnost harmonie pozemské a Boží obce.

Na hřbitově u sv. Markéty v Praze - Břevnově jsou na prostém kameni s jeho jménem uvedena tři hlavní data jeho života: narozen 23.6.1892 v Praze, pokřtěn 29.7.1921 v Praze, umučen 16.2.1941 v Dachau.

Související články

Další aktuality

Charita pomáhá obětem bojů z Náhorního Karabachu

Až 20 tisíc obyvatel Náhorního Karabachu muselo opustit své domovy kvůli probíhajícímu ozbrojenému konfliktu, který se rozhořel mezi Arménií a Ázerbájdžánem o nadvládu nad tímto územím. Charita Česká republika proto posílá na pomoc běžencům, kteří se uchýlili do Arménie, 5 tisíc eur (přes 130 tisíc Kč) ze svého krizového fondu. Peníze budou předány naší sesterské Charitě Arménie, která v oblasti poskytuje pomoc lidem v nouzi.
30.10.2020

Slovo brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho ke slavnosti Všech svatých

U příležitosti nedělní slavnosti Všech svatých vám přinášíme video a pastýřský list brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho „Všichni jsme na cestě ke svatosti“.
30.10.2020

Dialog katolické církve s judaismem se rozvíjí již pětapadesát let

Před pětapadesáti lety byla zveřejněna koncilní deklarace o poměru církve k nekřesťanským náboženstvím Nostra Aetate, která zahájila oficiální dialog katolické církve s judaismem. Kardinál Kurt Koch, zodpovědný za ekumenický a meziboženský dialog, který předsedá Komisi pro náboženské vztahy s judaismem, v této souvislosti zaslal list Mezinárodnímu židovskému výboru pro mezináboženské konzultace (IJCIC), tedy partneru, který ze strany judaismu vede dialog se Svatým stolcem a který odpověděl vlastním poselstvím.
30.10.2020

K brutálnímu útoku v Nice: Papež nablízku truchlícím

„Papež byl informován o situaci a je nablízku truchlícímu katolickému společenství,“ čteme ve vatikánském tiskovém prohlášení k teroristickému útoku, při němž ve čtvrtek ráno v katedrále Notre-Dame v Nice třiadvacetiletý islamista zabil tři lidi a několik dalších zranil..
30.10.2020

Františkův sen o Evropě

Papež František v dopise vatikánskému státnímu sekretáři, kardinálu Pietru Parolinovi, připomíná historii a hodnoty evropského kontinentu a vyslovuje své přání o bratrství a solidaritě mezi národy v době, která je poznamenaná individualistickými tendencemi. Dopis byl napsán k příležitosti 40. výročí vzniku Komise episkopátů Evropských společenství (COMECE), 50. výročí ustanovení diplomatických vztahů mezi Svatým stolcem a Evropskou unií a 50. výročí přítomnosti Svatého stolce jako stálého pozorovatele při Radě Evropy.
30.10.2020