Radio Vatikán vysílá již 70 let

Radio Vatikán, oficiální rozhlas Svatého stolce, oslavilo v pondělí 12. února 70 let své existence.
Publikováno: 14. 2. 2001 21:00

Vatikán/VIS/KNA: Radio Vatikán, oficiální rozhlas Svatého stolce, oslavilo v pondělí 12. února 70 let své existence. Vysílání vatikánského rozhlasu tehdy zahájil papež Pius XI. projevem v latině, když předtím slavnostně požehnal vysílač postavený Gulielmem Marconim. Řízení vysílání Radia Vatikán, které má 35 národních redakcí a vysílá ve 47 jazycích, je svěřeno jezuitskému řádu.

Při audienci, na kterou papež Jan Pavel II. pozval 400 zaměstnanců rozhlasu, Svatý otec mj. řekl: "Evangelizace prostřednictvím rozhlasu znamená nabízet profesionálně vynikající informace, které se pomocí komentářů k událostem stávají každodenní katechezí spojenou s životem a zkušeností posluchače. Tato evangelizační činnost vyžaduje neustálé úsilí o přizpůsobování a modernizaci, ale také solidní lidskou, kulturní a profesionální formaci spojenou s pevnou duchovní a misionářskou motivací".

Pomocí krátkovlnných vysílačů dosáhne Radio Vatikán i do nejodlehlejších částí světa. Mimořádný význam mělo a má vysílání vatikánského rozhlasu pro země, v nichž je potlačována náboženská svoboda. Tak tomu bylo např. v době nacistické diktatury nebo za vlády komunismu ve východní a střední Evropě.

V České republice přejímá vysílání Radia Vatikán Radio Proglas (pondělí až pátek 8.40 a 20.10 hodin na vlnách 97,9 FM - Ještěd nebo 90,6 FM - Svatý Hostýn, v sobotu ve 20.00 a v neděli v 7.25 hodin na stejných vlnách). České vysílání vatikánského rozhlasu má svůj čas každý den v 5.10 a v 19.30 hodin. Ředitelem české redakce je P. Josef Koláček SJ.

Další aktuality

Charita pomáhá obětem bojů z Náhorního Karabachu

Až 20 tisíc obyvatel Náhorního Karabachu muselo opustit své domovy kvůli probíhajícímu ozbrojenému konfliktu, který se rozhořel mezi Arménií a Ázerbájdžánem o nadvládu nad tímto územím. Charita Česká republika proto posílá na pomoc běžencům, kteří se uchýlili do Arménie, 5 tisíc eur (přes 130 tisíc Kč) ze svého krizového fondu. Peníze budou předány naší sesterské Charitě Arménie, která v oblasti poskytuje pomoc lidem v nouzi.
30.10.2020

Slovo brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho ke slavnosti Všech svatých

U příležitosti nedělní slavnosti Všech svatých vám přinášíme video a pastýřský list brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho „Všichni jsme na cestě ke svatosti“.
30.10.2020

Dialog katolické církve s judaismem se rozvíjí již pětapadesát let

Před pětapadesáti lety byla zveřejněna koncilní deklarace o poměru církve k nekřesťanským náboženstvím Nostra Aetate, která zahájila oficiální dialog katolické církve s judaismem. Kardinál Kurt Koch, zodpovědný za ekumenický a meziboženský dialog, který předsedá Komisi pro náboženské vztahy s judaismem, v této souvislosti zaslal list Mezinárodnímu židovskému výboru pro mezináboženské konzultace (IJCIC), tedy partneru, který ze strany judaismu vede dialog se Svatým stolcem a který odpověděl vlastním poselstvím.
30.10.2020

K brutálnímu útoku v Nice: Papež nablízku truchlícím

„Papež byl informován o situaci a je nablízku truchlícímu katolickému společenství,“ čteme ve vatikánském tiskovém prohlášení k teroristickému útoku, při němž ve čtvrtek ráno v katedrále Notre-Dame v Nice třiadvacetiletý islamista zabil tři lidi a několik dalších zranil..
30.10.2020

Františkův sen o Evropě

Papež František v dopise vatikánskému státnímu sekretáři, kardinálu Pietru Parolinovi, připomíná historii a hodnoty evropského kontinentu a vyslovuje své přání o bratrství a solidaritě mezi národy v době, která je poznamenaná individualistickými tendencemi. Dopis byl napsán k příležitosti 40. výročí vzniku Komise episkopátů Evropských společenství (COMECE), 50. výročí ustanovení diplomatických vztahů mezi Svatým stolcem a Evropskou unií a 50. výročí přítomnosti Svatého stolce jako stálého pozorovatele při Radě Evropy.
30.10.2020