Biskup Lobkowicz na oslavách 10. výročí Slezské univerzity

Slavnostního zasedání Vědecké rady a Akademického senátu Slezské univerzity - u příležitosti 10. výročí založení univerzity - se účastnil také ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz.
Publikováno: 15. 2. 2001 21:00

Ostrava: Ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz se jako čestný host zúčastnil oslav deseti let od založení Slezské univerzity v Opavě. Ve středu 14. února byl přítomen slavnostnímu zasedání Vědecké rady a Akademického senátu Slezské univerzity (SU). Spolu s ním se zasedání zúčastnili také rektoři většiny českých vysokých škol a zahraniční partneři SU ze Slovenska, Polska, Maďarska a Turecka. Nechyběli náměstkové ministrů pro školství, místní rozvoj a další významné osobnosti veřejného života.

"Vedení Slezské univerzity v Opavě je poctěno, že se únorové části oslav desetiletí existence této vysokoškolské instituce zúčastnil také biskup František Lobkowicz. Úzké kontakty s církví totiž univerzita považuje za jeden z předpokladů úspěšného působení směrem k rozvoji vzdělanosti nejen v regionu severní Moravy a Slezska", uvedl tiskový mluvčí SU Ivan Augustin. Vedení školy považuje biskupa Lobkowicze za příznivce univerzity. "Cítíme, že nad rozvojem vzdělanosti v oblasti, v níž SU působí, drží biskup svou ochrannou ruku. Poděkovat mu za to chceme tím, že se našim studentům snažíme otevřít brány skutečně ke všem duchovním hodnotám", řekl dále mluvčí Augustin.

Škola během svého působení navázala kontakty i s Vatikánem. "V červnu roku 1999 byl Zlatou medailí oceněn papež Jan Pavel II., jemuž byl rovněž předán osobní dar rektora SU prof.RNDr. Demetra Krupky, DrSc. - série 12ti fotografií polského studenta Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty SU v Opavě Piotra Szymona s názvem Kalwaria Zebrzydowska, zachycující atmosféru tradičních poutí v blízkosti Krakova", uvedl mluvčí. Celý soubor se podle písemného vyjádření Vatikánu stal součástí tamní pokladnice uměleckých sbírek.

V den oslav byly poprvé v historii univerzity uděleny tituly doctor honoris causa. Získali je matematici prof. Andrzej Mariusz Trautman z Varšavy a prof.RNDr. Jaroslav Kurzweil, DrSc. za přínos světové vědě i Slezské univerzitě. Další osobnosti a instituce (např. prof. Rudolf Zahradník, předseda Akademie věd ČR, prof. Wiesław Lesiuk z Opolské univerzity nebo Masarykova univerzita v Brně) pak byly oceněny Zlatými a Stříbrnými medailemi SU.

Oslavy decénia Slezské univerzity budou probíhat v Opavě i v Karviné až do listopadu t.r.

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021