Biskup Lobkowicz na oslavách 10. výročí Slezské univerzity

Slavnostního zasedání Vědecké rady a Akademického senátu Slezské univerzity - u příležitosti 10. výročí založení univerzity - se účastnil také ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz.
Publikováno: 15. 2. 2001 22:00

Ostrava: Ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz se jako čestný host zúčastnil oslav deseti let od založení Slezské univerzity v Opavě. Ve středu 14. února byl přítomen slavnostnímu zasedání Vědecké rady a Akademického senátu Slezské univerzity (SU). Spolu s ním se zasedání zúčastnili také rektoři většiny českých vysokých škol a zahraniční partneři SU ze Slovenska, Polska, Maďarska a Turecka. Nechyběli náměstkové ministrů pro školství, místní rozvoj a další významné osobnosti veřejného života.

"Vedení Slezské univerzity v Opavě je poctěno, že se únorové části oslav desetiletí existence této vysokoškolské instituce zúčastnil také biskup František Lobkowicz. Úzké kontakty s církví totiž univerzita považuje za jeden z předpokladů úspěšného působení směrem k rozvoji vzdělanosti nejen v regionu severní Moravy a Slezska", uvedl tiskový mluvčí SU Ivan Augustin. Vedení školy považuje biskupa Lobkowicze za příznivce univerzity. "Cítíme, že nad rozvojem vzdělanosti v oblasti, v níž SU působí, drží biskup svou ochrannou ruku. Poděkovat mu za to chceme tím, že se našim studentům snažíme otevřít brány skutečně ke všem duchovním hodnotám", řekl dále mluvčí Augustin.

Škola během svého působení navázala kontakty i s Vatikánem. "V červnu roku 1999 byl Zlatou medailí oceněn papež Jan Pavel II., jemuž byl rovněž předán osobní dar rektora SU prof.RNDr. Demetra Krupky, DrSc. - série 12ti fotografií polského studenta Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty SU v Opavě Piotra Szymona s názvem Kalwaria Zebrzydowska, zachycující atmosféru tradičních poutí v blízkosti Krakova", uvedl mluvčí. Celý soubor se podle písemného vyjádření Vatikánu stal součástí tamní pokladnice uměleckých sbírek.

V den oslav byly poprvé v historii univerzity uděleny tituly doctor honoris causa. Získali je matematici prof. Andrzej Mariusz Trautman z Varšavy a prof.RNDr. Jaroslav Kurzweil, DrSc. za přínos světové vědě i Slezské univerzitě. Další osobnosti a instituce (např. prof. Rudolf Zahradník, předseda Akademie věd ČR, prof. Wiesław Lesiuk z Opolské univerzity nebo Masarykova univerzita v Brně) pak byly oceněny Zlatými a Stříbrnými medailemi SU.

Oslavy decénia Slezské univerzity budou probíhat v Opavě i v Karviné až do listopadu t.r.

Související články

Další aktuality

Modlitba a mše za oběti střelby v Ostravě

ČBK vyzývá k modlitbám za oběti tragické události z dnešního rána ve Fakultní nemocnici v Ostravě a jejich rodiny.
10.12.2019

Nikdo nesmí na ulici umrznout. V Praze byla otevřena nová noclehárna pro lidi bez domova.

V Praze žijí bez domova čtyři tisíce lidí. Přespávají na ubytovnách, na gauči u přátel, ale také venku v parcích a opuštěných objektech. Když se ochladí, vyhledávají noclehárny. Jejich kapacita ale v zimních měsících nestačí. Aby lidé venku neumrzli, otevřela na začátku prosince Arcidiecézní charita Praha spolu s Armádou spásy krizovou noclehárnu v Praze-Michli. Bude fungovat až do konce března.
10.12.2019

Justitia et Pax Europa: Domorodé národy jsou živou výzvou k naději

Prohlášení Justitia et Pax Europa (Spravedlnost a mír) u příležitosti Dne lidských práv, 10. prosince 2019. Text přinášíme v plném překladu.
10.12.2019

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc prosinec 2019

Modleme se za to, abychom lépe chápali odezvu mladých lidí na podněty, které církev před ně klade.
10.12.2019

Papež jmenoval kardinála Tagleho prefektem Kongregace pro evangelizaci národů

Tiskové středisko Svatého stolce včera oznámilo jmenování nového prefekta Kongregace pro evangelizaci národů, latinsky tradičně nazývané propaganda fide, jakož i výměny velmistra rytířského řádu strážců svatého hrobu jeruzalémského.
09.12.2019