Páté výročí založení ostravsko-opavské diecéze

Páté narozeniny své diecéze bude oslavovat biskup František Lobkowicz s věřícími třemi způsoby.
Publikováno: 15. 2. 2001 16:00

Ostrava: Letos v květnu uplyne pět let od vzniku ostravsko-opavské diecéze. Tyto narozeniny bude biskup František Lobkowicz oslavovat se svou diecézí třemi způsoby: novénou k Duchu svatému v katedrále Božského Spasitele před slavností Seslání Ducha svatého, srpnovou diecézní poutí do Trzebnice k hrobu sv. Hedviky a svou osobní návštěvou ve všech jedenácti děkanátech. Prvním děkanátem, který biskup v rámci oslav navštívil (9.2.), byl děkanát Ostrava, kde je sídlo ostravsko-opavské diecéze.

Dopoledne zavítal biskup Lobkowicz do charitního Domu sv. Veroniky v Paskově, kde své poslední dny tráví lidé s onkologickými onemocněními. Biskup mohl nahlédnout např. do místnosti rozloučení, kde mohou příbuzní o samotě pobýt se zemřelým členem rodiny. Dále byla na programu návštěva stavby nového kostela v Krásném Poli a staveniště "vesničky soužití" v Ostravě-Muglinově, kde lze již vidět vybetonované základy budoucích domků pro české a romské rodiny. S biskupem se setkali také klienti Domu pokojného stáří v Ostravě-Heřmanicích.

Hlavním bodem dne v ostravském děkanátu bylo setkání při děkovné bohoslužbě v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Ostravě-Pustkovci. Bohoslužby se účastnilo přibližně 500 věřících. Po mši se konala beseda, při níž biskup Lobkowicz představil své spolupracovníky z biskupství a odpovídal na otázky věřících. Ty zajímal mj. stav oprav kostela sv. Václava, počet kněží na území diecéze i program Diecézního centra mládeže pro chlapce ve věku 13ti let.

Dalším místem ostravsko-opavské diecéze, které biskup se svým týmem navštíví, bude 23. února děkanát Karviná.

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021