Slovník katolických kněžských osobností na Slovensku

"Slovník katolických kněžských osobností na Slovensku" představuje na 852 stranách 2599 kněží.
Publikováno: 15. 2. 2001 21:00

Bratislava (SK)/KAP: Historické i soudobé katolické kněžské osobnosti Slovenska je možno nyní vyhledat v obsáhlém slovníku. Kniha představuje na 852 stranách 2599 kněží, přičemž sahá od slovanských apoštolů Cyrila a Metoděje až k novému šéfredaktorovi týdeníku "Katolické noviny" Marianu Gavendovi, který se narodil v roce 1963. Jsou zde zahrnuti velcí obnovitelé slovenského jazyka a literatury v čele s Antonem Bernolákem právě tak jako - dnes nikoli nesporní - průkopníci a tvůrci první Slovenské republiky Andrej Hlinka a Jozef Tiso. Obsáhlý rejstřík uvádí kněze rovněž podle jejich církevních hodností (biskupové, arcibiskupové, kardinálové), podle eventuální příslušnosti k řádům i podle okruhů jejich působnosti (církevní funkce a vědecké obory).

"Slovník katolických kněžských osobností na Slovensku" byl představen veřejnosti při slavnostním aktu v bratislavském arcibiskupském paláci. Kardinál Ján Chryzostom Korec, který pro slovník napsal teologicko-historický úvod, uvedl v děkovném projevu, že v knize uvedené kněžské osobnosti dalekosáhle ovlivnily společnost svým působením - zejména ve vzdělávacích institutech. Proto, jak uvedl nitranský biskup Korec, tato kniha "není jen slovníkem pro kněze, ale pro všechny Slováky, slovníkem pro tisíce lidí". Je natolik katolická (= všeobecná), že zahrnuje i kněze jiných národností působících na Slovensku, přičemž kardinál Korec zmínil zejména Italy a Rakušany.

Podle šéfredaktora sborníku prof. Júlia Pasteky je slovník na jedné straně užitečnou encyklopedií, na druhé straně jde také o morální nápravu, protože za 40 let komunistického despotismu byl přínos katolíků ke slovenské kultuře v falšován a často zcela zatajován. Bez povšimnutí tehdy zůstávalo i působení katolických Slováků v zahraničí, ať již u krajanů v Evropě a Americe nebo jako misionářů ve všech částech světa.

Dvousvazkový sborník o evangelících ve slovenské kultuře vyšel již před několika lety, takže slovník významných katolických kněží nelze označit za konfesně zúžený. Byl koncipován jako příspěvek k Jubilejnímu roku a je vnímán jako "vizitka" katolické církve pro třetí tisíciletí.

Křesťanský filozof Jan Letz, který se ujal slova jménem 50ti autorů slovníku, zdůraznil, že kniha je výsledkem snah o rovnováhu mezi "suchou informací, životními dramaty představených osobností a existenciální dimenzí". Vyjádřil přání, aby mohl následovat druhý díl o laicích, kde by byla věnována pozornost zejména úloze žen.

Prezentace se účastnil kromě několika biskupů také dosavadní apoštolský nuncius na Slovensku arcibiskup Luigi Dossena. Herec Štefan Bucko ze slovenského Národního divadla přednesl básně slovenských katolických básníků. Jednu z těchto básní sepsal básník Viliam Turčány speciálně pro prezentaci této knihy.

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021