Výstava o sestře Restitutě Kafkové ve Štýrském Hradci

Výstava o řeholnici a mučednici Heleně Kafkové - sestře Marii Restitutě - potrvá na radnici ve Štýrském Hradci do 23.3.
Publikováno: 15. 2. 2001 21:00

Štýrský Hradec (A)/KAP: Život a utrpení blahoslavené řeholní sestry a mučednice Heleny Kafkové - sestry Marie Restituty je předmětem výstavy ve fotogalerii radnice ve Štýrském Hradci, kterou starosta Alfréd Stingl označil za "jednu z nejdůležitějších výstav, které se zde kdy uskutečnily". Výstava, která byla otevřena za přítomnosti politiků všech stran a mnoha zájemců, je podle starosty připomínkou mladé generaci, upomínkou na ženu, která byla "morální a lidskou instancí v nelidském režimu".

Probošt Heinrich Schnuderl hovořil o sestře Restitutě jako ženě, která oproti klišé pobožnůstkářské jeptišky postavila obraz řeholní sestry otevřené světu, jež byla ve svém životě zbožná, sebevědomá a samostatná, "s oběma nohama na zemi", nevyhýbala se konfliktům a energicky vystupovala proti nespravedlnostem a nepravdám - i vůči své nadřízené. I během nacistického teroru stála odhodlaně za svými zásadami, které byly formovány základními myšlenkami křesťanství a lidství. Patří tak k lidem, kteří svým odbojem zachránili část důstojnosti Rakouska.

Pro ředitele výstavy Bruno Sauera je Maria Restituta Kafková vzorem v zasazování se za lidská práva, víru a Rakousko. Za svou motivaci k organizování výstavy o této odvážné řeholnici uvedl její "sociální angažovanost, křesťanství prožívané bez slepé poslušnosti, toleranci, otevřenost světu a její odvážný odpor vůči nepravdám a nespravedlnostem režimu, který pohrdal lidmi".

Výstava je otevřena až do 23. března, od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin.

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021