Armáda spásy pomáhá v Salvadoru

Nové zemětřesení v Salvadoru způsobilo ještě větší tlak na personál i finanční zdroje Armády spásy (AS), která zde již za velmi náročných podmínek poskytovala humanitární pomoc.
Publikováno: 20. 2. 2001 20:00

Praha/Salvador: Nové zemětřesení v Salvadoru, které zanechalo 257 mrtvých, 2500 zraněných a zničilo 3500 domovů, způsobilo ještě větší tlak na personál i finanční zdroje Armády spásy (AS), která zde již za velmi náročných podmínek poskytovala humanitární pomoc. Aniž omezili práci ve stávajících čtyřech oblastních ubytovacích táborech, vydali se pracovníci AS do nově postižených oblastí, aby na místě posoudili potřeby a doručili pomoc. AS se ve svých záchytných střediscích stará o 3400 osob bez domova a buduje 60 dočasných domovů v horách státu Usulutan, které budou sloužit chudým rodinám, jejichž domy byly zničeny při předchozích otřesech.

Mezinárodní ústředí AS v Londýně obdrželo zprávu o dokončení primárního průzkumu potřeb v těžce zasažených vesnicích La Paz, Cuscatlan a San Vicente. Okamžitě bylo zasláno 500 krabic potravin a 500 zásobníků s vodou do zničené vesnice San Vincente. Koordinátor mezinárodních krizových služeb major Michael Olsen oznámil navázání kontaktu s mezinárodní humanitární organizací Food for the Hungry International, která poskytla AS okamžitý grant ve výši 30.000 USD na nákup dalších potravin. Vláda Hong Kongu přislíbila - prostřednictvím tamní AS - 385.000 USD na nákup potravin a léků. Pracovníci AS ve středoamerických zemích již dříve navrhli vybudování náhradního ubytování pro bezprizorní chudé rodiny z oblastí postižených zemětřesením. Poslední zemětřesení ještě zvýšilo naléhavost těchto plánů.

AS zahájila práci v Salvadoru v roce 1987, kdy reagovala na zemětřesení, které téměř srovnalo se zemí hlavní město San Salvador. "Reakce z celého světa na tyto rozsáhlé humanitární pohromy je úžasná. Je požehnáním vidět, že tolika lidem záleží na druhých", poznamenal major Olsen.

Příspěvky na humanitární pomoc v Salvadoru je možno zaslat prostřednictvím internetu na adrese www.salvationarmy.org.

Související články

Další aktuality

Papež na kanonizační mši: Nechť jsou noví svatí vlídným světlem v šeru světa

Papež František dnes na svatopetrském náměstí celebroval mši, při které bylo kanonizováno 5 nových svatých. Jsou jimi kardinál John Newman a 3 řeholnice a 1 terciářka - Giuseppina Vanniniová, Marie Tereza Chiramel Mankidiyanová, Dulce Lopes Pontesová a Markéta Baysová. Ve své homilii papež reflektoval „pouť víry“ podle evangelia sv. Lukáše.
13.10.2019

Noví světci: Markéta Baysová - “svatá od vedle”

Poslední z pěti nových světců je švýcarská františkánská terciářka Markéta Baysová, která žila v 19. století. Tato aktivní zasvěcená laička pracovala jako švadlena a katechetka, chudé nazývala Božími vyvolenými a byla jim láskyplnou přítelkyní.
12.10.2019

Kanonizace Johna Newmana - rozhovor s mediálním koordinátorem Jackem Valerou

Přinášíme vám překlad rozhovoru s mediálním koordinátorem kanonizačního procesu Johna Henry Newmana, kterým je zakladatel mediální sítě Catholic Voices Jack Valero.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Utvářet církev s domorodou tváří

Dnes se uzavřel první týden synody o Amazonii. Během sobotního dopoledne její účastníci projednávali zejména témata spojené s pastorační praxí v tomto regionu. Před novináře pak předstoupili sestra Zully Riosa Rojas Quispe z Peru, ekvádorský biskup Rafael Cob Garcia, brazilský jáhen Francisco Andrade de Lima a brazilský biskup Adriano Ciocca Vasino.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Musíme se posunout od pastoračních návštěv k pastorační přítomnosti

Pátým dnem pokračovala zvláštní biskupská synoda o Amazonii ve Vatikánu. Shromáždění biskupů dnes probíralo témata týkající se prosazování integrální ekologie v panamazonském regionu a situace původních obyvatel a v neposlední řadě se zabývalo úskalími pastorační činnosti v této oblasti. Před novináře pak předstoupili čtyři účastníci synody, mezi nimi mexický arcibiskup Carlos Aguiar Retes, brazilští arcibiskupové Pedro Brito Guimarâes a Joaquín Pertíñez Fernández a sestra Birgit Weilerová z kongregace Suore Missionarie Mediche.
11.10.2019