Církev a sčítání lidu, domů a bytů

Tisková konference na téma "Církev a sčítání lidu, domů a bytů" proběhla 21.2. v sídle České biskupské konference v Praze-Dejvicích.
Publikováno: 21. 2. 2001 21:00

Praha: Tisková konference na téma "Církev a sčítání lidu, domů a bytů" proběhla dnes (21.2.) v sídle České biskupské konference (ČBK) v Praze-Dejvicích. Na dotazy novinářů odpovídali: předsedkyně Českého statistického úřadu doc.Ing. Marie Bohatá, CSc.; tiskový mluvčí ČBK P.Mgr. Daniel Herman, generální ředitel a předseda představenstva společnosti PETARDA PRODUCTION, a.s. Mgr. Petr Šiška. Konferenci moderoval ředitel tiskového střediska ČBK Ing. Stanislav Kosík.

Mediální kampaň církví u příležitosti sčítání 2001, kterou zadala ČBK, vyzývá občany k tomu, aby se přihlásili mj. také ke své víře. Prostřednictvím rozhlasových spotů v soukromých rádiích i ve veřejnoprávním Českém rozhlase a reklamy v tištěných médiích chtějí církve oslovit nejen své členy, ale i sympatizanty. Údaje získané při sčítání umožní pravdivé poznání současného stavu a stanovení pastoračních priorit, které jsou důležité pro činnost církví v novém století. Zjištěné údaje nemohou ovlivnit jednání stát - církve v oblasti hospodářského zabezpečení církví, protože současné zákony (platné od roku 1949) počty věřících nikterak nezohledňují.

Dotazník dává možnost vybrat si nejdříve ze dvou možností: věřící - nevěřící. V případě kladné odpovědi na první otázku je možnost výběru konkrétní církve či náboženské společnosti, kterých je v současnosti v ČR registrováno 21, příp. si občan může zvolit jednu z dalších devíti nabídnutých možností (mezi nimiž jsou např. také muslimové).

Příklad vyplnění dotazníku a list biskupů k letošnímu sčítání najdou zájemci na internetové adrese www.katolickacirkev.cz.

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021