Sunar na Ukrajinu nedorazil

Humanitární zásilka, která obsahovala přes 8 000 kilogramů Sunaru a další pomoc, nedorazila k dětem z Tiatcheva na Zakarpatské Ukrajině kvůli problémům s ukrajinskými celníky.
Publikováno: 28. 2. 2001 22:00

Praha-Ukrajina: Humanitární zásilka, která obsahovala přes 8 000 kilogramů Sunaru a k tomu desítky krabic s rýží, moukou, těstovinami, cukrem a kartony s oblečením, nedorazila k dětem z Tiatcheva na Zakarpatské Ukrajině. Jan Lauterbach, soukromý autodopravce z Brna a dobrovolný spolupracovník sdružení ADRA, který s kamionem vyjel již před třemi dny, zažil obrovské problémy s ukrajinskými celníky a musel se i s nákladem vrátit zpět.

"S Ukrajinou se musí konzultovat vše dopředu; předem musí být schváleno, co do země chtějí a vezmou, a co ne. Měli jsme vyřízeny všechny náležitosti. Problém nastal, když si jeden z celníků všiml, že náš doklad o veterinárním potvrzení není originál. Složitě jsem přes Prahu vyřizoval zajištění jiného potvrzení, a když jsem druhý den přišel na celnici, jiný celník po mě chtěl jinou věc: zemi původu mléka. Na všech dokladech, které jim prošly rukama už předchozí den, je země původu samozřejmě uvedena. Mléko jsme dostali z Velké Británie. A tady nastal další problém. Přišli s argumentem, že pokud je mléko z Anglie, nechtějí ho. Embargovali všechny britské mléčné výrobky vyrobené před rokem 1996. Bylo mi to moc líto, všechno stojí peníze a vracet se Sunarem, který mohl hodně pomoci, je moc smutné. Nejvíc mě mrzí, když se neplní sliby a věci předem domluvené", říká k situaci J. Lauterbach. Nákaza chorobou BSE (= nemoc šílených krav) ze sušeného mléka je však vyloučena, protože tato choroba je mlékem nepřenosná. Pomoc, kterou tak ADRA vyslala, byla zbytečná jen kvůli nevědomosti několika lidí.

Zástupci organizace ADRA však už ví, kam kamion s více než tisícovkou krabic dětského Sunaru poslat. V Bosně, v oblasti Tešanje, na něj netrpělivě čeká stovka dětí. Z této oblasti se dnes (28.2.) vrátil předseda občanského sdružení ADRA Rudolf Reitz, který tamní situaci hodnotí následovně: "Lidé v Bosně velice vítají jakékoliv potraviny. A nejen potraviny. Hlavně léky, oblečení, věci denní potřeby vůbec". Rudolf Reitz vyjel v neděli 25.2. do Bosny s kamionem léků v celkové hodnotě přes 3 miliony korun, které vezl do Městské nemocnice v Tešanji, na jejíž výstavbě se podíleli i dobrovolníci organizace ADRA. "Ředitel této nemocnice Besim Prnjavorac s námi spolupracuje na rozdělování humanitární pomoci už delší dobu a zásilku léků opravdu uvítal", říká Reitz. Humanitární kamion vezl kromě medikamentů i brambory, povlečení, hrnce a skříně - věci tolik potřebné pro lidi, kteří ve válce přišli o všechno.

Číslo konta, na které je možné zasílat finanční pomoc: 19-1453090277/0100 u Komerční banky Praha-Smíchov, var. symbol 556.

Bližší informace: občanské sdružení ADRA; tel: 02/51 04 50 51.

Související články

Další aktuality

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 tis euro). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
17.07.2019

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.
17.07.2019

Papež František navštíví diecézi Albano

Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.
17.07.2019

Otevřený dopis signatářům dopisu proti Mariánskému sloupu

V reakci na dopis adresovaný primátoru Hřibovi a dalším zastupitelům hl. města Prahy napsal kardinál Dominik Duka otevřený dopis, ve kterém se podivuje, že se takto fundovaní odborníci podepsali pod takovýto text.
16.07.2019