Sunar na Ukrajinu nedorazil

Humanitární zásilka, která obsahovala přes 8 000 kilogramů Sunaru a další pomoc, nedorazila k dětem z Tiatcheva na Zakarpatské Ukrajině kvůli problémům s ukrajinskými celníky.
Publikováno: 28. 2. 2001 21:00

Praha-Ukrajina: Humanitární zásilka, která obsahovala přes 8 000 kilogramů Sunaru a k tomu desítky krabic s rýží, moukou, těstovinami, cukrem a kartony s oblečením, nedorazila k dětem z Tiatcheva na Zakarpatské Ukrajině. Jan Lauterbach, soukromý autodopravce z Brna a dobrovolný spolupracovník sdružení ADRA, který s kamionem vyjel již před třemi dny, zažil obrovské problémy s ukrajinskými celníky a musel se i s nákladem vrátit zpět.

"S Ukrajinou se musí konzultovat vše dopředu; předem musí být schváleno, co do země chtějí a vezmou, a co ne. Měli jsme vyřízeny všechny náležitosti. Problém nastal, když si jeden z celníků všiml, že náš doklad o veterinárním potvrzení není originál. Složitě jsem přes Prahu vyřizoval zajištění jiného potvrzení, a když jsem druhý den přišel na celnici, jiný celník po mě chtěl jinou věc: zemi původu mléka. Na všech dokladech, které jim prošly rukama už předchozí den, je země původu samozřejmě uvedena. Mléko jsme dostali z Velké Británie. A tady nastal další problém. Přišli s argumentem, že pokud je mléko z Anglie, nechtějí ho. Embargovali všechny britské mléčné výrobky vyrobené před rokem 1996. Bylo mi to moc líto, všechno stojí peníze a vracet se Sunarem, který mohl hodně pomoci, je moc smutné. Nejvíc mě mrzí, když se neplní sliby a věci předem domluvené", říká k situaci J. Lauterbach. Nákaza chorobou BSE (= nemoc šílených krav) ze sušeného mléka je však vyloučena, protože tato choroba je mlékem nepřenosná. Pomoc, kterou tak ADRA vyslala, byla zbytečná jen kvůli nevědomosti několika lidí.

Zástupci organizace ADRA však už ví, kam kamion s více než tisícovkou krabic dětského Sunaru poslat. V Bosně, v oblasti Tešanje, na něj netrpělivě čeká stovka dětí. Z této oblasti se dnes (28.2.) vrátil předseda občanského sdružení ADRA Rudolf Reitz, který tamní situaci hodnotí následovně: "Lidé v Bosně velice vítají jakékoliv potraviny. A nejen potraviny. Hlavně léky, oblečení, věci denní potřeby vůbec". Rudolf Reitz vyjel v neděli 25.2. do Bosny s kamionem léků v celkové hodnotě přes 3 miliony korun, které vezl do Městské nemocnice v Tešanji, na jejíž výstavbě se podíleli i dobrovolníci organizace ADRA. "Ředitel této nemocnice Besim Prnjavorac s námi spolupracuje na rozdělování humanitární pomoci už delší dobu a zásilku léků opravdu uvítal", říká Reitz. Humanitární kamion vezl kromě medikamentů i brambory, povlečení, hrnce a skříně - věci tolik potřebné pro lidi, kteří ve válce přišli o všechno.

Číslo konta, na které je možné zasílat finanční pomoc: 19-1453090277/0100 u Komerční banky Praha-Smíchov, var. symbol 556.

Bližší informace: občanské sdružení ADRA; tel: 02/51 04 50 51.

Související články

Další aktuality

Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera k 2. neděli adventní

Přinášíme vám druhý pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, o mši svaté.
04.12.2022

Biskup Martin: „Svěřuji Bohu velkou bolest pozůstalých z Bašky“

Vražda mladého muže v Bašce na Frýdeckomístecku zasáhla nejen farnost, ale celou diecézi. Biskup Martin David ujišťuje pozůstalé o svých modlitbách a blízkosti. Dnes ráno se zaměstnanci Biskupství ostravsko-opavského za zemřelého modlili na svém adventním duchovním setkání. Biskup Martin David vzpomněl, že mladého muže před nedávnem biřmoval.
02.12.2022

Pozvání k návštěvě INSPIRACE na vánočních trzích v Praze

Upřímně Vás zveme k návštěvě prodejního stánku školní chráněné dílny Inspirace při Dívčí katolické střední škole. Na horní části Václavského náměstí v rámci tradičních adventních trhů zde ve dnech 25. 11. - 22. 12. naleznete originální výrobky handicapovaných absolventek Dívčí školy, které po studiu v Dívčí škole, respektive její chráněné dílně, nalezly i zaměstnání…. Děkujeme!
01.12.2022

Vyhlášení výběrového řízení na funkci ředitele/ky Střední zdravotnické školy Evangelické akademie, Šimáčkova 1, 628 00 Brno – Líšeň

Synodní rada Českobratrské církve evangelické vyhlašuje výběrové řízení na funkci ředitele/ky škol Evangelické akademie v Brně. Přihlášky k výběrovému řízení obsahující profesní životopis, motivační dopis a výpis z Rejstříku trestů zájemci doručí nejpozději do: 30. ledna 2023. Předpokládaný nástup do funkce je 1. srpna 2023.
01.12.2022

Úmysl Apoštolátu modlitby na měsíc prosinec 2022

Modleme se, aby rozvojové a dobrovolnické organizace nacházely osoby ochotné zapojit se do společného dobra a neustále hledat nové způsoby spolupráce na mezinárodní úrovni.
01.12.2022