Sunar na Ukrajinu nedorazil

Humanitární zásilka, která obsahovala přes 8 000 kilogramů Sunaru a další pomoc, nedorazila k dětem z Tiatcheva na Zakarpatské Ukrajině kvůli problémům s ukrajinskými celníky.
Publikováno: 28. 2. 2001 22:00

Praha-Ukrajina: Humanitární zásilka, která obsahovala přes 8 000 kilogramů Sunaru a k tomu desítky krabic s rýží, moukou, těstovinami, cukrem a kartony s oblečením, nedorazila k dětem z Tiatcheva na Zakarpatské Ukrajině. Jan Lauterbach, soukromý autodopravce z Brna a dobrovolný spolupracovník sdružení ADRA, který s kamionem vyjel již před třemi dny, zažil obrovské problémy s ukrajinskými celníky a musel se i s nákladem vrátit zpět.

"S Ukrajinou se musí konzultovat vše dopředu; předem musí být schváleno, co do země chtějí a vezmou, a co ne. Měli jsme vyřízeny všechny náležitosti. Problém nastal, když si jeden z celníků všiml, že náš doklad o veterinárním potvrzení není originál. Složitě jsem přes Prahu vyřizoval zajištění jiného potvrzení, a když jsem druhý den přišel na celnici, jiný celník po mě chtěl jinou věc: zemi původu mléka. Na všech dokladech, které jim prošly rukama už předchozí den, je země původu samozřejmě uvedena. Mléko jsme dostali z Velké Británie. A tady nastal další problém. Přišli s argumentem, že pokud je mléko z Anglie, nechtějí ho. Embargovali všechny britské mléčné výrobky vyrobené před rokem 1996. Bylo mi to moc líto, všechno stojí peníze a vracet se Sunarem, který mohl hodně pomoci, je moc smutné. Nejvíc mě mrzí, když se neplní sliby a věci předem domluvené", říká k situaci J. Lauterbach. Nákaza chorobou BSE (= nemoc šílených krav) ze sušeného mléka je však vyloučena, protože tato choroba je mlékem nepřenosná. Pomoc, kterou tak ADRA vyslala, byla zbytečná jen kvůli nevědomosti několika lidí.

Zástupci organizace ADRA však už ví, kam kamion s více než tisícovkou krabic dětského Sunaru poslat. V Bosně, v oblasti Tešanje, na něj netrpělivě čeká stovka dětí. Z této oblasti se dnes (28.2.) vrátil předseda občanského sdružení ADRA Rudolf Reitz, který tamní situaci hodnotí následovně: "Lidé v Bosně velice vítají jakékoliv potraviny. A nejen potraviny. Hlavně léky, oblečení, věci denní potřeby vůbec". Rudolf Reitz vyjel v neděli 25.2. do Bosny s kamionem léků v celkové hodnotě přes 3 miliony korun, které vezl do Městské nemocnice v Tešanji, na jejíž výstavbě se podíleli i dobrovolníci organizace ADRA. "Ředitel této nemocnice Besim Prnjavorac s námi spolupracuje na rozdělování humanitární pomoci už delší dobu a zásilku léků opravdu uvítal", říká Reitz. Humanitární kamion vezl kromě medikamentů i brambory, povlečení, hrnce a skříně - věci tolik potřebné pro lidi, kteří ve válce přišli o všechno.

Číslo konta, na které je možné zasílat finanční pomoc: 19-1453090277/0100 u Komerční banky Praha-Smíchov, var. symbol 556.

Bližší informace: občanské sdružení ADRA; tel: 02/51 04 50 51.

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019