Den nenarozených dětí

25. březen jako "Den nenarozených dětí" vyhlásily dnes (1.3.) na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR následující organizace: Hnutí "Pro život ČR" (HPŽ ČR), Asociace pro právní ochranu dětí a mládeže a Občanský institut.
Publikováno: 1. 3. 2001 19:00

Praha: 25. březen jako "Den nenarozených dětí" vyhlásily dnes (1.3.) na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR následující organizace: Hnutí "Pro život ČR" (HPŽ ČR), Asociace pro právní ochranu dětí a mládeže a Občanský institut - za podpory deseti nevládních organizací. Na podporu této iniciativy zahájilo HPŽ ČR celonárodní informační kampaň zaměřenou na obnovení úcty k lidskému životu.

HPŽ ČR tak reaguje na neutěšený stav naší legislativy, která nerespektuje ústavní klauzuli, že "člověk je hoden ochrany již před narozením", a stagnuje na předlistopadovém právním stavu. "Usilujeme o zlepšení legislativy týkající se prosazení plné právní ochrany dětí již před narozením a účinné pomoci těhotným matkám", prohlásila Zdeňka Rybová, viceprezidentka HPŽ ČR.

Informační kampaň probíhá v prostředcích městské hromadné dopravy od 1. března v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni, Jihlavě a Kladně. V menším rozsahu je veřejnost informována v mnoha dalších městech České republiky. Kampaň se dotýká dnes často tabuizovaných témat: počátku lidského života, potratů a absence praktické pomoci těhotným ženám v nesnadných životních situacích.

Vyhlášením Dne nenarozených dětí navazuje HPŽ ČR na obdobný vývoj na Slovensku a z mezinárodního pohledu zejména na Argentinu, kde je 25. březen dokonce státním svátkem. HPŽ ČR usiluje o to, aby se tento den stal oficiálním Dnem nenarozených dětí nejen v České republice, ale také v celé západní Evropě.

Hnutí "Pro život ČR" je neziskovým občanským sdružením s cílem šířit a prosazovat úctu k lidskému životu od početí do přirozené smrti, především k životu nenarozených dětí, starých, postižených a nevyléčitelně nemocných lidí, podporovat rodinu a šířit vědecké poznatky o souvisejících věcech.

Další informace: Zdeňka Rybová, hnutí "Pro život ČR", Hlubočepská 85/64, 152 00 Praha 5; tel: 0603/97 62 31; e-mail: prolife@prolife.cz; www.prolife.cz.

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019