Naléhavé úkoly pro církve v postkomunistických zemích

Vídeňský teolog Paul M. Zulehner nedávno publikoval pokračování studie o situaci církví v postkomunistických zemích střední a východní Evropy.
Publikováno: 7. 3. 2001 19:00

Vídeň (A)/KNA: Vídeňský teolog Paul M. Zulehner nedávno publikoval pokračování studie o situaci církví v postkomunistických zemích střední a východní Evropy.

Pokračování uvedené studie obsahuje doporučení k naléhavým úkolům těchto církví v současné době a je zaměřeno především k rozšíření vzdělávací činnosti. Křesťané musí být kvalifikováni, aby mohli přispívat odbornými stanovisky k politickým a hospodářským reformám ve svých zemích. S ohledem na církevní "vnitřní architekturu" doporučuje autor "nové čtení" 2. vatikánského koncilu. Především ty části koncilních dokumentů, které se vztahují k úloze církve ve společnosti, nebyly v zemích, které žily za železnou oponou, náležitě osvojeny. Církve v těchto zemích by měly směřovat k vyšší angažovanosti laiků a rozvíjet větší schopnost dialogu.

Nad rámec sociologických výsledků a pastoračních doporučení splnila studie další účel. Prostřednictvím sdružení "Pastorální fórum" - za patronace kardinála Franze Königa - byla poprvé vytvořena "síť" mezi cca 90 teology, sociology a historiky v postkomunistických státech. Pracovat se bude i na dalších projektech, např. role církví při rozšíření EU na východ.

Související články

Další aktuality

Papež na kanonizační mši: Nechť jsou noví svatí vlídným světlem v šeru světa

Papež František dnes na svatopetrském náměstí celebroval mši, při které bylo kanonizováno 5 nových svatých. Jsou jimi kardinál John Newman a 3 řeholnice a 1 terciářka - Giuseppina Vanniniová, Marie Tereza Chiramel Mankidiyanová, Dulce Lopes Pontesová a Markéta Baysová. Ve své homilii papež reflektoval „pouť víry“ podle evangelia sv. Lukáše.
13.10.2019

Noví světci: Markéta Baysová - “svatá od vedle”

Poslední z pěti nových světců je švýcarská františkánská terciářka Markéta Baysová, která žila v 19. století. Tato aktivní zasvěcená laička pracovala jako švadlena a katechetka, chudé nazývala Božími vyvolenými a byla jim láskyplnou přítelkyní.
12.10.2019

Kanonizace Johna Newmana - rozhovor s mediálním koordinátorem Jackem Valerou

Přinášíme vám překlad rozhovoru s mediálním koordinátorem kanonizačního procesu Johna Henry Newmana, kterým je zakladatel mediální sítě Catholic Voices Jack Valero.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Utvářet církev s domorodou tváří

Dnes se uzavřel první týden synody o Amazonii. Během sobotního dopoledne její účastníci projednávali zejména témata spojené s pastorační praxí v tomto regionu. Před novináře pak předstoupili sestra Zully Riosa Rojas Quispe z Peru, ekvádorský biskup Rafael Cob Garcia, brazilský jáhen Francisco Andrade de Lima a brazilský biskup Adriano Ciocca Vasino.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Musíme se posunout od pastoračních návštěv k pastorační přítomnosti

Pátým dnem pokračovala zvláštní biskupská synoda o Amazonii ve Vatikánu. Shromáždění biskupů dnes probíralo témata týkající se prosazování integrální ekologie v panamazonském regionu a situace původních obyvatel a v neposlední řadě se zabývalo úskalími pastorační činnosti v této oblasti. Před novináře pak předstoupili čtyři účastníci synody, mezi nimi mexický arcibiskup Carlos Aguiar Retes, brazilští arcibiskupové Pedro Brito Guimarâes a Joaquín Pertíñez Fernández a sestra Birgit Weilerová z kongregace Suore Missionarie Mediche.
11.10.2019