Hizballáh zneuctil křesťanský hřbitov v jižním Libanonu

Publikováno: 10. 3. 2001 22:00

Bejrút (Libanon)/KNA: Příslušníci fundamentalistických milicí Hizballáh zpustošili křesťanský hřbitov v jižním Libanonu. Podle sdělení vatikánské misijní zpravodajské agentury FIDES byly na hřbitově v Aytrounu otevřeny všechny hroby. "Muži nejsou hodni toho, aby byli pochováni v libanonské zemi, protože jsou zrádci", zdůvodnil toto zhanobení mluvčí Hizballáhu. Matky zemřelých se marně snažily zabránit fundamentalistům v jejich činu. Některé ženy byly přitom zraněny. Milicionáři poté přinutili hrozbami obyvatele Aytrounu k mlčení. K incidentu došlo již počátkem února, byl však oznámen až v uplynulém týdnu.

Od audience libanonského prezidenta Emile Lahouda u papeže Jana Pavla II. zaznamenala agentura FIDES rostoucí tlak fundamentalistů na křesťany v jižním Libanonu. Hizballáh vytýká křesťanům v jižním Libanonu spolupráci se státem Izrael, který v této oblasti z bezpečnostních důvodů vytvořil nárazníkové pásmo na své severní hranici.

Související články

Další aktuality

Účastníci panamazonské synody obnovili Pakt z katakomb

Asi 150 účastníků a sympatizantů Panamazonské synody se v neděli 20. října sešlo v Domitiliných katakombách při římské Via Ardeatina, aby obnovili tzv. „Pakt z katakomb“, kterým na sklonku II. vatikánského koncilu deklarovala skupina převážně latinskoamerických biskupů svou odhodlanost k životu podle postulátu „chudá církev pro chudé“. Nová verze dokumentu nese nadpis: „Pakt z katakomb za společný dům. Za církev s amazonskou tváří, chudou a sloužící, prorockou a samaritánskou“. Oproti původnímu paktu je zcela přepracovaná a hlavní důraz klade na ekologickou problematiku, obranu domorodců a jejich práv a nároků v profánní i církevní sféře.
22.10.2019

Růže v zimě - nový film o Edith Steinové putuje Evropou

Růže v zimě – tak zní titul nového filmu o významné katolické myslitelce židovského původu, karmelitce Edith Steinové, zavražděné ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi a svatořečené Janem Pavlem II. v roce 1998. Podle vlastního scénáře jej zrežíroval herec, režisér a producent Joshua Sinclair, který se pro film o německé mystičce rozhodl po jednom přátelském telefonátu s Johnem Debnym, skladatelem hudby k filmu Mela Gibsona Umučení Krista.
22.10.2019

Blahoslavený se srdcem misionáře

Itálie má nového blahoslaveného. Stal se jím minulou sobotu 19. října italský misionář a mučedník z Myanmaru, otec Alfredo Cremonesi z Papežského institutu zahraničních misií (PIME). Blahořečen byl v lombardském městečku Crema.
22.10.2019

Nový „turnus“ Studijně-formačního kurzu

Jako již tradičně, začal nový „turnus“ Studijně-formačního kurzu, pod záštitou Sekce pro mládež ČBK – kurz probíhal ve dnech 13. až 18. října 2019. Tentokrát se účastníci sešli v rekreační oblasti Češkovice nad Blanskem, kterou obklopuje krásná a nyní podzimně zbarvená Drahanská vrchovina.
21.10.2019

Konference připomněla duchovní odkaz kardinála Tomáše Špidlíka

V rámci oslav 100. výročí narození kardinála Tomáše Špidlíka se dnes uskutečnila v Hlavním sále Valdštejnského paláce mezinárodní konference nazvaná „Duchovní odkaz J. E. Tomáše kardinála Špidlíka SJ (1919 – 2010)“. Na konferenci vystoupil kardinál Dominik Duka OP, apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo, prof. Pavel Ambros a další osobnosti.
21.10.2019