Kardinál Ortega kritizuje kubánský socialismus

Publikováno: 10. 3. 2001 22:00

Havana (Kuba)/KAP: Havanský arcibiskup kardinál Jaime Lucas Ortega y Alamino otevřeně kritizoval socialistický systém na Kubě. V rozhovoru pro vatikánský časopis "L´Osservatore Romano" řekl, že největším problémem Kuby je neustávající vystěhovalectví, jehož příčinou je špatná hospodářská situace a nedostatek svobody pro občany. Lidem musí být dovoleno žít ve své vlasti, aniž by se jejich vlastní životní představy a přání rozpouštěly v celku, v němž nemá jednotlivec žádnou hodnotu. Kardinál Ortega nepřímo potvrdil, že se komunistické úřady snaží o zahlazení stop papežovy návštěvy v kubánské společnosti.

Kardinál dále pozitivně hodnotil průběh eucharistického kongresu v Havaně, který v roce 2000 tvořil vrchol oslav Jubilejního roku na Kubě. Tehdy státní úřady povolily veřejné procesí a velkou eucharistickou slavnost pod širým nebem. Převážně optimisticky se havanský arcibiskup vyjádřil o budoucím vývoji katolické církve na Kubě. Např. počet seminaristů se za posledních pět let se zvýšil z 25ti na 80. Přesto však stávajících 310 kněží a 577 řeholních sester nestačí pro národ s 12ti miliony obyvatel. Litoval, že vláda - kromě několika výjimečných případů - v současnosti nepovoluje další příchod katolických duchovních ze zahraničí. Poslední větší počet (44 duchovních) směl přicestovat v roce 1998 po návštěvě papeže Jana Pavla II.

Související články

Další aktuality

Papež na kanonizační mši: Nechť jsou noví svatí vlídným světlem v šeru světa

Papež František dnes na svatopetrském náměstí celebroval mši, při které bylo kanonizováno 5 nových svatých. Jsou jimi kardinál John Newman a 3 řeholnice a 1 terciářka - Giuseppina Vanniniová, Marie Tereza Chiramel Mankidiyanová, Dulce Lopes Pontesová a Markéta Baysová. Ve své homilii papež reflektoval „pouť víry“ podle evangelia sv. Lukáše.
13.10.2019

Noví světci: Markéta Baysová - “svatá od vedle”

Poslední z pěti nových světců je švýcarská františkánská terciářka Markéta Baysová, která žila v 19. století. Tato aktivní zasvěcená laička pracovala jako švadlena a katechetka, chudé nazývala Božími vyvolenými a byla jim láskyplnou přítelkyní.
12.10.2019

Kanonizace Johna Newmana - rozhovor s mediálním koordinátorem Jackem Valerou

Přinášíme vám překlad rozhovoru s mediálním koordinátorem kanonizačního procesu Johna Henry Newmana, kterým je zakladatel mediální sítě Catholic Voices Jack Valero.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Utvářet církev s domorodou tváří

Dnes se uzavřel první týden synody o Amazonii. Během sobotního dopoledne její účastníci projednávali zejména témata spojené s pastorační praxí v tomto regionu. Před novináře pak předstoupili sestra Zully Riosa Rojas Quispe z Peru, ekvádorský biskup Rafael Cob Garcia, brazilský jáhen Francisco Andrade de Lima a brazilský biskup Adriano Ciocca Vasino.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Musíme se posunout od pastoračních návštěv k pastorační přítomnosti

Pátým dnem pokračovala zvláštní biskupská synoda o Amazonii ve Vatikánu. Shromáždění biskupů dnes probíralo témata týkající se prosazování integrální ekologie v panamazonském regionu a situace původních obyvatel a v neposlední řadě se zabývalo úskalími pastorační činnosti v této oblasti. Před novináře pak předstoupili čtyři účastníci synody, mezi nimi mexický arcibiskup Carlos Aguiar Retes, brazilští arcibiskupové Pedro Brito Guimarâes a Joaquín Pertíñez Fernández a sestra Birgit Weilerová z kongregace Suore Missionarie Mediche.
11.10.2019