Kardinál Ortega kritizuje kubánský socialismus

Publikováno: 10. 3. 2001 22:00

Havana (Kuba)/KAP: Havanský arcibiskup kardinál Jaime Lucas Ortega y Alamino otevřeně kritizoval socialistický systém na Kubě. V rozhovoru pro vatikánský časopis "L´Osservatore Romano" řekl, že největším problémem Kuby je neustávající vystěhovalectví, jehož příčinou je špatná hospodářská situace a nedostatek svobody pro občany. Lidem musí být dovoleno žít ve své vlasti, aniž by se jejich vlastní životní představy a přání rozpouštěly v celku, v němž nemá jednotlivec žádnou hodnotu. Kardinál Ortega nepřímo potvrdil, že se komunistické úřady snaží o zahlazení stop papežovy návštěvy v kubánské společnosti.

Kardinál dále pozitivně hodnotil průběh eucharistického kongresu v Havaně, který v roce 2000 tvořil vrchol oslav Jubilejního roku na Kubě. Tehdy státní úřady povolily veřejné procesí a velkou eucharistickou slavnost pod širým nebem. Převážně optimisticky se havanský arcibiskup vyjádřil o budoucím vývoji katolické církve na Kubě. Např. počet seminaristů se za posledních pět let se zvýšil z 25ti na 80. Přesto však stávajících 310 kněží a 577 řeholních sester nestačí pro národ s 12ti miliony obyvatel. Litoval, že vláda - kromě několika výjimečných případů - v současnosti nepovoluje další příchod katolických duchovních ze zahraničí. Poslední větší počet (44 duchovních) směl přicestovat v roce 1998 po návštěvě papeže Jana Pavla II.

Související články

Další aktuality

Pražské křížové cesty pod širým nebem

V postní době organizuje několik pražských farností pobožnost křížové cesty pod širým nebem. Níže naleznete více informací, pokud byste se chtěli připojit.
27.02.2020

Komunikace s lidmi bez domova - lektorka Mgr. Leona Martinková

Oslovují Vás lidé bez domova s žádostí o pomoc? Cítíte výčitku, když jejich požadavkům vyhovíte i nevyhovíte? Leží Vám chudí na srdci a zároveň pochybujete o účinné pomoci? Jaké je skutečné poslání kněze ve vztahu k lidem bez domova?
27.02.2020

Papežská akademie pro život připravuje etické směrnice v oblasti umělé inteligence

„Správný algoritmus? Umělá inteligence: etika, zákon a zdraví“ – tak je nadepsán workshop organizovaný Papežskou akademií pro život, který bude probíhat v příštích dvou dnech (26. – 27. února) v Nové synodní aule ve Vatikánu. 28. února jej uzavře podpis apelu „Rome Call for AI Ethics“, jenž bude následně předložen papeži Františkovi.
27.02.2020

Papež: Půst je umění odříkat se marností a nadbytku

Na Svatopetrském náměstí se zrána sešlo asi 20 tisíc lidí na generální audienci. Byla zahájena čtením z Lukášova evangelia (Lk 4,1), které podává, jak Duch vodil Ježíše po čtyřicet dní pouští a ďábel ho pokoušel. Papež František věnoval svoji katechezi začátku postní doby.
26.02.2020

Postní dobu zahájí papež František na Aventinu

Podle dávné tradice zahajuje papež postní dobu na římském Aventinu. Liturgie popeleční středy začne dnes v benediktinské bazilice sv. Anselma a bude pokračovat procesím do baziliky sv. Sabiny. Ve čtvrtek bude papež zpovídat kněze v Lateránské bazilice.
26.02.2020