Pomoc ADRY při povodních v Maďarsku a na Ukrajině

Publikováno: 13. 3. 2001 20:00

Praha: Z cesty dlouhé téměř 2000 km se vrátil humanitární kamion, který jako první z České republiky vezl pomoc do oblastí zaplavených řekou Tisou. Humanitární organizace ADRA ČR zareagovala již 9.3. na výzvu maďarské organizace ADRA, a do postižených oblastí zaslala přikrývky, matrace, desinfekční přípravky a konzervy s kuřecím masem v celkové hodnotě 240 tisíc korun.

"Na hranicích nebyly skoro žádné problémy. Konzervy s masem prošly veterinární kontrolou, ostatní věci - matrace a deky - byly úplně nové, což Maďaři velmi ocenili. Moc mě potěšila poznámka jednoho z českých celníků, který řekl, že jakmile se někde něco stane, ADRA se objeví na hranicích do dvou dnů", říká s úsměvem Rudolf Reitz, řidič kamionu a zároveň předseda občanského sdružení ADRA ČR. Humanitární kamion vezl pomoc do nejvýchodnější části Maďarska, kde řeka Tisa zničila stovky domů. "Všechno v Maďarsku je mokré, přes víkend hodně pršelo. Nejvíc vody však přichází z Ukrajiny. Až voda opadne, začnou další práce s uklízením, dezinfekcí a vůbec s znovuobnovením života v této oblasti. ADRA bude pomáhat i následně", říká R. Reitz. Maďarská ADRA žádá o další pomoc ve formě desinfekčních a čistících přípravků. Po opadnutí vody budou do Maďarska zapůjčeny vysoušeče - podobně jako v minulém roce.

Druhý humanitární kamion ADRY, který vyjel 12.3., směřuje na Ukrajinu, kde jsou povodně ještě ničivější, a kde přišlo o život několik lidí. Je naložen oblečením a základními potravinami - moukou, rýží, cukrem. Kamion řídí dobrovolný spolupracovník organizace ADRA, soukromý dopravce Jan Lauterbach z Brna. Další pomoc na Ukrajinu bude odeslána pravděpodobně 14.3. - ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Zásilka bude obsahovat deky, injekční stříkačky, soupravy pro transfúze a chlorové vápno.

Humanitární organizace ADRA ČR má s povodněmi nemalé zkušenosti. V roce 1997 pomáhala při ničivých záplavách na Moravě, o rok později ve východních Čechách a loni, stejně jako letos, v Maďarsku.

Bližší informace: ADRA ČR, Peroutkova 570/83, 158 00 Praha 5-Jinonice; tel: 02/51 04 50 51; e-mail: adra@adra.cz; www.adra.cz.

Související články

Další aktuality

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
17.07.2019

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.
17.07.2019

Papež František navštíví diecézi Albano

Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.
17.07.2019

Otevřený dopis signatářům dopisu proti Mariánskému sloupu

V reakci na dopis adresovaný primátoru Hřibovi a dalším zastupitelům hl. města Prahy napsal kardinál Dominik Duka otevřený dopis, ve kterém se podivuje, že se takto fundovaní odborníci podepsali pod takovýto text.
16.07.2019