Pomoc ADRY při povodních v Maďarsku a na Ukrajině

Publikováno: 13. 3. 2001 20:00

Praha: Z cesty dlouhé téměř 2000 km se vrátil humanitární kamion, který jako první z České republiky vezl pomoc do oblastí zaplavených řekou Tisou. Humanitární organizace ADRA ČR zareagovala již 9.3. na výzvu maďarské organizace ADRA, a do postižených oblastí zaslala přikrývky, matrace, desinfekční přípravky a konzervy s kuřecím masem v celkové hodnotě 240 tisíc korun.

"Na hranicích nebyly skoro žádné problémy. Konzervy s masem prošly veterinární kontrolou, ostatní věci - matrace a deky - byly úplně nové, což Maďaři velmi ocenili. Moc mě potěšila poznámka jednoho z českých celníků, který řekl, že jakmile se někde něco stane, ADRA se objeví na hranicích do dvou dnů", říká s úsměvem Rudolf Reitz, řidič kamionu a zároveň předseda občanského sdružení ADRA ČR. Humanitární kamion vezl pomoc do nejvýchodnější části Maďarska, kde řeka Tisa zničila stovky domů. "Všechno v Maďarsku je mokré, přes víkend hodně pršelo. Nejvíc vody však přichází z Ukrajiny. Až voda opadne, začnou další práce s uklízením, dezinfekcí a vůbec s znovuobnovením života v této oblasti. ADRA bude pomáhat i následně", říká R. Reitz. Maďarská ADRA žádá o další pomoc ve formě desinfekčních a čistících přípravků. Po opadnutí vody budou do Maďarska zapůjčeny vysoušeče - podobně jako v minulém roce.

Druhý humanitární kamion ADRY, který vyjel 12.3., směřuje na Ukrajinu, kde jsou povodně ještě ničivější, a kde přišlo o život několik lidí. Je naložen oblečením a základními potravinami - moukou, rýží, cukrem. Kamion řídí dobrovolný spolupracovník organizace ADRA, soukromý dopravce Jan Lauterbach z Brna. Další pomoc na Ukrajinu bude odeslána pravděpodobně 14.3. - ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Zásilka bude obsahovat deky, injekční stříkačky, soupravy pro transfúze a chlorové vápno.

Humanitární organizace ADRA ČR má s povodněmi nemalé zkušenosti. V roce 1997 pomáhala při ničivých záplavách na Moravě, o rok později ve východních Čechách a loni, stejně jako letos, v Maďarsku.

Bližší informace: ADRA ČR, Peroutkova 570/83, 158 00 Praha 5-Jinonice; tel: 02/51 04 50 51; e-mail: adra@adra.cz; www.adra.cz.

Související články

Další aktuality

Přímé přenosy bohoslužeb od 10. do 16. srpna 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, České televizi a Radiu Proglas.
10.08.2020

Nestyďme se křičet jako Petr: Pane zachraň mě!

Před polednem přišlo na Svatopetrské náměstí několik set lidí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu papeže před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Petrův nástupce komentoval (Mt 14,22-33) evangelium této, 19. neděle liturgického mezidobí o Ježíši kráčejícím po vodě genezaretského jezera k loďce s učedníky zmítané v bouři.
09.08.2020

Náš život je milostí Ducha svatého povolán stát se modlitbou

Papež František zaslal list řeholní kongregaci Nejmenších františkánek od Nejsvětějšího Srdce (M.S.C.), u příležitosti jejich dnes zahájeného jubilejního roku, pojícího se k nadcházejícímu 100. výročí narození pro nebe jejich zakladatelky bl. Marie Markéty Caiani (1863-1921).
08.08.2020

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti - 19. neděle v mezidobí

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti na 19. neděli v mezidobí má název Zachraň mě.
08.08.2020

Papež František poslal církvi v Libanonu finanční dar 250 tisíc eur

Svatý otec poslal prostřednictvím Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji počáteční pomoc libanonské církvi ve výši 250 tisíc eur. Dar je určen pro potřeby místní církve a je výrazem pozornosti a otcovské blízkosti Svatého otce vůči postiženému lidu, který se nachází ve vážných obtížích.
07.08.2020