Pomoc ADRY při povodních v Maďarsku a na Ukrajině

Publikováno: 13. 3. 2001 20:00

Praha: Z cesty dlouhé téměř 2000 km se vrátil humanitární kamion, který jako první z České republiky vezl pomoc do oblastí zaplavených řekou Tisou. Humanitární organizace ADRA ČR zareagovala již 9.3. na výzvu maďarské organizace ADRA, a do postižených oblastí zaslala přikrývky, matrace, desinfekční přípravky a konzervy s kuřecím masem v celkové hodnotě 240 tisíc korun.

"Na hranicích nebyly skoro žádné problémy. Konzervy s masem prošly veterinární kontrolou, ostatní věci - matrace a deky - byly úplně nové, což Maďaři velmi ocenili. Moc mě potěšila poznámka jednoho z českých celníků, který řekl, že jakmile se někde něco stane, ADRA se objeví na hranicích do dvou dnů", říká s úsměvem Rudolf Reitz, řidič kamionu a zároveň předseda občanského sdružení ADRA ČR. Humanitární kamion vezl pomoc do nejvýchodnější části Maďarska, kde řeka Tisa zničila stovky domů. "Všechno v Maďarsku je mokré, přes víkend hodně pršelo. Nejvíc vody však přichází z Ukrajiny. Až voda opadne, začnou další práce s uklízením, dezinfekcí a vůbec s znovuobnovením života v této oblasti. ADRA bude pomáhat i následně", říká R. Reitz. Maďarská ADRA žádá o další pomoc ve formě desinfekčních a čistících přípravků. Po opadnutí vody budou do Maďarska zapůjčeny vysoušeče - podobně jako v minulém roce.

Druhý humanitární kamion ADRY, který vyjel 12.3., směřuje na Ukrajinu, kde jsou povodně ještě ničivější, a kde přišlo o život několik lidí. Je naložen oblečením a základními potravinami - moukou, rýží, cukrem. Kamion řídí dobrovolný spolupracovník organizace ADRA, soukromý dopravce Jan Lauterbach z Brna. Další pomoc na Ukrajinu bude odeslána pravděpodobně 14.3. - ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Zásilka bude obsahovat deky, injekční stříkačky, soupravy pro transfúze a chlorové vápno.

Humanitární organizace ADRA ČR má s povodněmi nemalé zkušenosti. V roce 1997 pomáhala při ničivých záplavách na Moravě, o rok později ve východních Čechách a loni, stejně jako letos, v Maďarsku.

Bližší informace: ADRA ČR, Peroutkova 570/83, 158 00 Praha 5-Jinonice; tel: 02/51 04 50 51; e-mail: adra@adra.cz; www.adra.cz.

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019