Pomoc ADRY při povodních v Maďarsku a na Ukrajině

Publikováno: 13. 3. 2001 20:00

Praha: Z cesty dlouhé téměř 2000 km se vrátil humanitární kamion, který jako první z České republiky vezl pomoc do oblastí zaplavených řekou Tisou. Humanitární organizace ADRA ČR zareagovala již 9.3. na výzvu maďarské organizace ADRA, a do postižených oblastí zaslala přikrývky, matrace, desinfekční přípravky a konzervy s kuřecím masem v celkové hodnotě 240 tisíc korun.

"Na hranicích nebyly skoro žádné problémy. Konzervy s masem prošly veterinární kontrolou, ostatní věci - matrace a deky - byly úplně nové, což Maďaři velmi ocenili. Moc mě potěšila poznámka jednoho z českých celníků, který řekl, že jakmile se někde něco stane, ADRA se objeví na hranicích do dvou dnů", říká s úsměvem Rudolf Reitz, řidič kamionu a zároveň předseda občanského sdružení ADRA ČR. Humanitární kamion vezl pomoc do nejvýchodnější části Maďarska, kde řeka Tisa zničila stovky domů. "Všechno v Maďarsku je mokré, přes víkend hodně pršelo. Nejvíc vody však přichází z Ukrajiny. Až voda opadne, začnou další práce s uklízením, dezinfekcí a vůbec s znovuobnovením života v této oblasti. ADRA bude pomáhat i následně", říká R. Reitz. Maďarská ADRA žádá o další pomoc ve formě desinfekčních a čistících přípravků. Po opadnutí vody budou do Maďarska zapůjčeny vysoušeče - podobně jako v minulém roce.

Druhý humanitární kamion ADRY, který vyjel 12.3., směřuje na Ukrajinu, kde jsou povodně ještě ničivější, a kde přišlo o život několik lidí. Je naložen oblečením a základními potravinami - moukou, rýží, cukrem. Kamion řídí dobrovolný spolupracovník organizace ADRA, soukromý dopravce Jan Lauterbach z Brna. Další pomoc na Ukrajinu bude odeslána pravděpodobně 14.3. - ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Zásilka bude obsahovat deky, injekční stříkačky, soupravy pro transfúze a chlorové vápno.

Humanitární organizace ADRA ČR má s povodněmi nemalé zkušenosti. V roce 1997 pomáhala při ničivých záplavách na Moravě, o rok později ve východních Čechách a loni, stejně jako letos, v Maďarsku.

Bližší informace: ADRA ČR, Peroutkova 570/83, 158 00 Praha 5-Jinonice; tel: 02/51 04 50 51; e-mail: adra@adra.cz; www.adra.cz.

Související články

Další aktuality

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019

Ignác Stuchlý pokročil směrem k blahořečení

Dne 5. listopadu 2019 se sešel poradní sbor teologů-konzultorů při vatikánské Kongregaci pro blahořečení a jednomyslně schválili dokument o hrdinských ctnostech Božího služebníka Ignáce Stuchlého (1869–1953), od jehož narození v polovině prosince uplyne 150 let. Je to druhý krůček k oficiálnímu prohlášení zakladatele českého salesiánského díla za „ctihodného“. Třetím krokem bude schválení kauzy od kardinálů téže kongregace.
20.11.2019

Tomáš Kraus: Zájem veřejnosti o Červenou středu nás velmi potěšil

Příští středu 27. listopadu se v Praze a v dalších městech a obcích ČR uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday), která chce veřejně připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Při této příležitosti jsme udělali rozhovor s Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí, která se na této akci podílí společně s ČBK a ERC.
20.11.2019