Pomoc ADRY při povodních v Maďarsku a na Ukrajině

Publikováno: 13. 3. 2001 19:00

Praha: Z cesty dlouhé téměř 2000 km se vrátil humanitární kamion, který jako první z České republiky vezl pomoc do oblastí zaplavených řekou Tisou. Humanitární organizace ADRA ČR zareagovala již 9.3. na výzvu maďarské organizace ADRA, a do postižených oblastí zaslala přikrývky, matrace, desinfekční přípravky a konzervy s kuřecím masem v celkové hodnotě 240 tisíc korun.

"Na hranicích nebyly skoro žádné problémy. Konzervy s masem prošly veterinární kontrolou, ostatní věci - matrace a deky - byly úplně nové, což Maďaři velmi ocenili. Moc mě potěšila poznámka jednoho z českých celníků, který řekl, že jakmile se někde něco stane, ADRA se objeví na hranicích do dvou dnů", říká s úsměvem Rudolf Reitz, řidič kamionu a zároveň předseda občanského sdružení ADRA ČR. Humanitární kamion vezl pomoc do nejvýchodnější části Maďarska, kde řeka Tisa zničila stovky domů. "Všechno v Maďarsku je mokré, přes víkend hodně pršelo. Nejvíc vody však přichází z Ukrajiny. Až voda opadne, začnou další práce s uklízením, dezinfekcí a vůbec s znovuobnovením života v této oblasti. ADRA bude pomáhat i následně", říká R. Reitz. Maďarská ADRA žádá o další pomoc ve formě desinfekčních a čistících přípravků. Po opadnutí vody budou do Maďarska zapůjčeny vysoušeče - podobně jako v minulém roce.

Druhý humanitární kamion ADRY, který vyjel 12.3., směřuje na Ukrajinu, kde jsou povodně ještě ničivější, a kde přišlo o život několik lidí. Je naložen oblečením a základními potravinami - moukou, rýží, cukrem. Kamion řídí dobrovolný spolupracovník organizace ADRA, soukromý dopravce Jan Lauterbach z Brna. Další pomoc na Ukrajinu bude odeslána pravděpodobně 14.3. - ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Zásilka bude obsahovat deky, injekční stříkačky, soupravy pro transfúze a chlorové vápno.

Humanitární organizace ADRA ČR má s povodněmi nemalé zkušenosti. V roce 1997 pomáhala při ničivých záplavách na Moravě, o rok později ve východních Čechách a loni, stejně jako letos, v Maďarsku.

Bližší informace: ADRA ČR, Peroutkova 570/83, 158 00 Praha 5-Jinonice; tel: 02/51 04 50 51; e-mail: adra@adra.cz; www.adra.cz.

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021