Ničení Buddhových soch zneklidňuje i křesťany

Publikováno: 19. 3. 2001 21:00

Lahore(Pákistán)/ZENIT/FIDES: Hinduisté a křesťané v Pákistánu jsou znepokojeni ničením buddhistických soch v sousedním Afghánistánu. Předseda komise "Justitia et pax" Pákistánské biskupské konference P. Emmanuel Yousaf vyjádřil obavy o sochy v kostelích, chrámech a muzeích. Sekretář uvedené komise označil tyto smutné události za "příklad pro fanatiky, aby uvažovali o stejných postupech v naší zemi".

Ničení buddhistických náboženských pokladů způsobilo zděšení v muslimském světě. Dochází k vyostření debaty mezi muslimskými konzervativci a progresivisty. Pákistánský deník "The News" napsal: "Takovéto akce Talibanu ohrožují muslimské menšiny v jiných zemích. Co kdyby teď japonští, thajští, kambodžští nebo srí-lanští buddhisté začali ničit mešity?".

Egyptští a iránští muslimští teologové veřejně odsoudili svévolné ničení starobylých soch Buddhy. Iránský vyslanec ve Vatikánu Mustafa Boroujerdi nazval ničení soch "kulturním zločinem".

Související články

Další aktuality

Papež František svolává summit o globální výchově

Papež František zveřejnil poselství s výzvou k vytvoření globálního výchovného spojenectví. Pozval nejen všechny veřejné činitele z výchovně-vzdělávacího sektoru celého světa do Říma, aby se společně zamýšleli nad tím, jak na to, ale obrací se i na každého člověku a na všechny lidi společně. Za tím účelem vydal písemné poselství a jeho stručnější video verzi.
13.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 38. týden 2019

V týdnu od 16. září najdete v programu Proglasu například pořad věnovaný blahořečení pallotina P. Richarda Henkese nebo rozhovor s kardinálem Blasem Cupichem z amerického Chicaga v pořadu Všimli jsme si.
13.09.2019

Papež František navštíví v listopadu Thajsko a Japonsko

Na pozvání thajské vlády a tamějších biskupů navštíví papež František ve dnech 20. – 23. listopadu Thajsko. Posléze se pak na pozvání japonské vlády a tamějšího episkopátu ve dnech 23. – 26. listopadu vydá do Japonska, kde navštíví Tokio, Nagasaki a Hirošimu.
13.09.2019

Roadshow ,,Představení Integrovaného regionálního operačního programu 2021-2027”

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR pořádá dne 14. října 2019 roadshow, na kterém představí Integrovaný regionální operační program po roce 2021.
13.09.2019

Papež František: Poctivá kritika je vždy otevřená odpovědi

Během návratu z pastorační návštěvy Mosambiku, Madagaskaru a Mauricia odpovídal papež František na palubě letadla hodinu a půl na otázky novinářů, kteří jej doprovázeli. Přinášíme odpověď na jednu ze sedmi položených otázek týkající se kritických názorů na jeho pontifikát. Ptal se Jeason Drew Horowitz z deníku The New York Times.
12.09.2019