Ničení Buddhových soch zneklidňuje i křesťany

Publikováno: 19. 3. 2001 21:00

Lahore(Pákistán)/ZENIT/FIDES: Hinduisté a křesťané v Pákistánu jsou znepokojeni ničením buddhistických soch v sousedním Afghánistánu. Předseda komise "Justitia et pax" Pákistánské biskupské konference P. Emmanuel Yousaf vyjádřil obavy o sochy v kostelích, chrámech a muzeích. Sekretář uvedené komise označil tyto smutné události za "příklad pro fanatiky, aby uvažovali o stejných postupech v naší zemi".

Ničení buddhistických náboženských pokladů způsobilo zděšení v muslimském světě. Dochází k vyostření debaty mezi muslimskými konzervativci a progresivisty. Pákistánský deník "The News" napsal: "Takovéto akce Talibanu ohrožují muslimské menšiny v jiných zemích. Co kdyby teď japonští, thajští, kambodžští nebo srí-lanští buddhisté začali ničit mešity?".

Egyptští a iránští muslimští teologové veřejně odsoudili svévolné ničení starobylých soch Buddhy. Iránský vyslanec ve Vatikánu Mustafa Boroujerdi nazval ničení soch "kulturním zločinem".

Související články

Další aktuality

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc červen 2020

Naléhavý úmysl papeže Františka na tento měsíc se věnuje modlitbě za světlo a sílu Ducha Svatého pro církev, aby svoji vnitřní obnovou pomáhala horlivěji celé lidské rodině vyjít z krize způsobené pandemií a vydala se vstříc nové epoše příchodu Božího království.
04.06.2020

Charita pokračuje v pomoci indickým rodinám

HRADEC KRÁLOVÉ: Mezi deset zemí, které nejvíce zasáhla pandemie nového koronaviru, patří také Indie. Počet nakažených aktuálně překročil 200 tisíc obyvatel a přes 100 milionů Indů přišlo kvůli koronakrizi o svoji obživu. Do pomoci potřebným v Indii se zapojili také dárci z České republiky. Diecézní charita Hradec Králové tak mohla podpořit hladovějící indické rodiny již částkou 715 657 korun. Další příspěvky je stále možné zasílat na sbírkové konto 1387434288/2700 (VS 53000).
04.06.2020

Dokážeme pomoci chráněné dílně?

Chráněná dílna Inspirace pro handicapované absolventky Dívčí katolické střední školy během nouzového stavu pomáhala - ušila a zdarma rozdala roušky více než tisícovce potřebným – seniorům, pečovatelkám a jejich klientům, zaměstnancům lékáren…Protože ale byly zrušeny všechny tradiční prodejní akce, nevydělala prodejem výrobků letos zatím ani korunu. Dokážeme nyní naopak my pomoci chráněné dílně….? Proklik na bližší informace pod obrázkem.
03.06.2020

ŠKOLA PŘIPRAVUJE NA PRÁCI, KTERÁ MÁ SMYSL

I krizový stav kvůli koronaviru mohl být“ příležitostí ke svědectví“. O ně se pokusila i Dívčí katolická škola - viz přiložený rozhovor. Handicapované klientky její chráněné dílny, většinou absolventky školy, ušily a zdarma jiným potřebným rozdaly přes tisíc roušek….
03.06.2020

Výstava o arcibiskupovi Otčenáškovi otevřena

Na Terasách Karla Otčenáška, na jižní straně Velkého náměstí v Hradci Králové, byla v úterý 2.6. slavnostně instalována expozice o životě 23. hradeckého biskupa.
03.06.2020