Povodně na Ukrajině mají katastrofální následky

Děsivé zážitky si přivezl z Ukrajiny - podle vlastních slov - Jan Lauterbach, soukromý autodopravce a dobrovolný spolupracovník ADRY, který se vrátil z humanitární výpravy na zaplavenou Zakarpatskou Ukrajinu v noci 16.3.
Publikováno: 19. 3. 2001 19:00

Praha: Děsivé zážitky si přivezl z Ukrajiny - podle vlastních slov - Jan Lauterbach, soukromý autodopravce a dobrovolný spolupracovník ADRY, který se vrátil z humanitární výpravy na zaplavenou Zakarpatskou Ukrajinu v noci 16.3. V Tjačevu předal aktivistům ADRY a členům Církve adventistů sedmého dne k distribuci humanitární pomoc pro lidi, kteří při povodni přišli o všechno. Osobně se také účastnil rozdělování pomoci v hodnotě přes 1/4 milionu korun (mouka, olej, rýže, strouhanka, cukr, těstoviny, hroznový kompot, zelí, zimní ošacení, tři pračky, tři kočárky a sladkosti pro děti) ve dvou nejvíce postižených vesnicích - Černo Tisovo a Sasovo.

"Z Ukrajiny si přivážím děsivé zážitky. Od roku 1998, kdy Zakarpatskou Ukrajinu postihly ničivé povodně, jsem tam humanitární pomoc předával několikrát, ale to, co jsem viděl dnes, je tragédie. Co se materiálních škod týká, katastrofa je podle mne srovnatelná pouze se zemětřesením v Turecku. Mezi popadanými domy a zničenou infrastrukturou je všude plno vody a bahna. Nikdo nechápe, kde se během dvou dnů vzalo tak obrovské množství vody, které od Rachivu přes Tjačev, Vinogradovo a dál směrem k Maďarsku zaplavilo 250 vesnic, smetlo 1550 domů, 7 velkých mostů, kompletně zničilo několik silnic, odplavilo vlakové náspy a zabilo 7 lidí. Koryto řeky Tisy místy naplnila voda až 7,5 m nad normál a rozlila se do krajiny do výše tří metrů. Ve vesnici Luk voda podemlela místní hřbitov a naplavila pozůstatky zemřelých lidem do chalup. Nejméně 15 tisíc lidí přišlo úplně o všechno", telefonoval při zpáteční cestě J. Lauterbach.

Přes životu nebezpečnou situaci, v níž se obyvatelstvo postižené oblasti nacházelo, trvaly úřady v okresním městě Tjačev na provedení kompletní analýzy všech dovezených potravin, aby se prý lidé v záplavách nenakazili našimi potravinami - vyhovujícími všem atestům. Distribuce potravin se proto zdržela o celý den.

"Na situaci v Zakarpatské Ukrajině chceme urychleně reagovat další pomocí. Lidé tam potřebují kromě potravin holínky, dezinfekční prostředky, hygienické potřeby, přikrývky atd. Pro nákup tohoto materiálu uvolníme z pohotovostního fondu ADRA ÚL 100 tisíc korun. Dále využijeme finanční prostředky ze sbírky "Mince denně". O vyčlenění prostředků na pomoc Ukrajině požádáme také českou vládu", uvedl předseda ADRY ČR Rudolf Reitz.

Bližší informace: ADRA ČR, Peroutkova 570/83, 158 00 Praha 5-Jinonice; tel: 02/51 04 50 51; e-mail: adra@adra.cz; www.adra.cz.

ADRA (Adventist Development and Relief Agency) je mezinárodní humanitární organizace, která má pobočky ve více než 140ti zemích světa. Pomáhá obětem přírodních katastrof, hladomorů, válečných konfliktů a realizuje rozvojové projekty. V loňském roce podnikla ADRA ČR 28 humanitárních výprav a předala pomoc v hodnotě přes 18 milionů Kč v zemích Balkánu, na Ukrajině, v Turecku, Maďarsku, ve Venezuele, Mosambiku, Dagestánu a v Bangladéši. Letos předávala ADRA humanitární pomoc na Ukrajině, v Černé Hoře, Srbsku, Kosovu, Maďarsku a v Bosně. Z pohotovostního fondu ADRA ÚL, do kterého pravidelně přispívá více než 600 dárců z celé republiky, uvolnila finanční prostředky na pomoc obětem zemětřesení v Salvadoru a Indii.

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021