Povodně na Ukrajině mají katastrofální následky

Děsivé zážitky si přivezl z Ukrajiny - podle vlastních slov - Jan Lauterbach, soukromý autodopravce a dobrovolný spolupracovník ADRY, který se vrátil z humanitární výpravy na zaplavenou Zakarpatskou Ukrajinu v noci 16.3.
Publikováno: 19. 3. 2001 20:00

Praha: Děsivé zážitky si přivezl z Ukrajiny - podle vlastních slov - Jan Lauterbach, soukromý autodopravce a dobrovolný spolupracovník ADRY, který se vrátil z humanitární výpravy na zaplavenou Zakarpatskou Ukrajinu v noci 16.3. V Tjačevu předal aktivistům ADRY a členům Církve adventistů sedmého dne k distribuci humanitární pomoc pro lidi, kteří při povodni přišli o všechno. Osobně se také účastnil rozdělování pomoci v hodnotě přes 1/4 milionu korun (mouka, olej, rýže, strouhanka, cukr, těstoviny, hroznový kompot, zelí, zimní ošacení, tři pračky, tři kočárky a sladkosti pro děti) ve dvou nejvíce postižených vesnicích - Černo Tisovo a Sasovo.

"Z Ukrajiny si přivážím děsivé zážitky. Od roku 1998, kdy Zakarpatskou Ukrajinu postihly ničivé povodně, jsem tam humanitární pomoc předával několikrát, ale to, co jsem viděl dnes, je tragédie. Co se materiálních škod týká, katastrofa je podle mne srovnatelná pouze se zemětřesením v Turecku. Mezi popadanými domy a zničenou infrastrukturou je všude plno vody a bahna. Nikdo nechápe, kde se během dvou dnů vzalo tak obrovské množství vody, které od Rachivu přes Tjačev, Vinogradovo a dál směrem k Maďarsku zaplavilo 250 vesnic, smetlo 1550 domů, 7 velkých mostů, kompletně zničilo několik silnic, odplavilo vlakové náspy a zabilo 7 lidí. Koryto řeky Tisy místy naplnila voda až 7,5 m nad normál a rozlila se do krajiny do výše tří metrů. Ve vesnici Luk voda podemlela místní hřbitov a naplavila pozůstatky zemřelých lidem do chalup. Nejméně 15 tisíc lidí přišlo úplně o všechno", telefonoval při zpáteční cestě J. Lauterbach.

Přes životu nebezpečnou situaci, v níž se obyvatelstvo postižené oblasti nacházelo, trvaly úřady v okresním městě Tjačev na provedení kompletní analýzy všech dovezených potravin, aby se prý lidé v záplavách nenakazili našimi potravinami - vyhovujícími všem atestům. Distribuce potravin se proto zdržela o celý den.

"Na situaci v Zakarpatské Ukrajině chceme urychleně reagovat další pomocí. Lidé tam potřebují kromě potravin holínky, dezinfekční prostředky, hygienické potřeby, přikrývky atd. Pro nákup tohoto materiálu uvolníme z pohotovostního fondu ADRA ÚL 100 tisíc korun. Dále využijeme finanční prostředky ze sbírky "Mince denně". O vyčlenění prostředků na pomoc Ukrajině požádáme také českou vládu", uvedl předseda ADRY ČR Rudolf Reitz.

Bližší informace: ADRA ČR, Peroutkova 570/83, 158 00 Praha 5-Jinonice; tel: 02/51 04 50 51; e-mail: adra@adra.cz; www.adra.cz.

ADRA (Adventist Development and Relief Agency) je mezinárodní humanitární organizace, která má pobočky ve více než 140ti zemích světa. Pomáhá obětem přírodních katastrof, hladomorů, válečných konfliktů a realizuje rozvojové projekty. V loňském roce podnikla ADRA ČR 28 humanitárních výprav a předala pomoc v hodnotě přes 18 milionů Kč v zemích Balkánu, na Ukrajině, v Turecku, Maďarsku, ve Venezuele, Mosambiku, Dagestánu a v Bangladéši. Letos předávala ADRA humanitární pomoc na Ukrajině, v Černé Hoře, Srbsku, Kosovu, Maďarsku a v Bosně. Z pohotovostního fondu ADRA ÚL, do kterého pravidelně přispívá více než 600 dárců z celé republiky, uvolnila finanční prostředky na pomoc obětem zemětřesení v Salvadoru a Indii.

Související články

Další aktuality

Rozhovor s velvyslancem Václavem Kolajou v italském tisku

Tento týden publikovala italská tisková agentura ACI Stampa v souvislosti s blížícím se výročím sametové revoluce a českou národní poutí do Říma obsáhlý rozhovor s českým velvyslancem ve Vatikánu Václavem Kolajou. Jakým způsobem fungovaly vztahy mezi Svatým stolcem a Československem v období komunismu? A proč si v době železné opony Československo vysloužilo titul jednoho z nejvíce protikatolicky zaměřených států? To jsou některé z otázek, na které český velvyslanec odpovídal.
16.08.2019

Tři novici Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele složili dočasné sliby

Během včerejší slavnosti Nanebevzetí Panny Marie složili v bazilice na Svaté Hoře u Příbrami novici br. Pavel Hodousek, P. Jan Kuník a br. Lukáš Michalovič do rukou provinciála Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele P. Václava Hypiusa dočasné sliby čistoty, chudoby a poslušnosti.
16.08.2019

Programové tipy Radia Proglas na 34. týden 2019

V týdnu od 19. srpna se můžete například těšit na reportáž o kurzu přežití, který absolvovali výherci soutěže Hrdina Barvínku, nebo na rozhovor s Mons. Václavem Malým k připomínce 21. srpna 1968.
15.08.2019

Nanebevzetí Panny Marie slavíme již více než 16 století

Na dnešní den 15. srpna připadá Slavnost Nanebevzetí Panny Marie. Odkdy a proč si vlastně tento svátek připomínáme? Jak se na tuto skutečnost dívají jiné církve?
15.08.2019

Biskup Vlastimil Kročil: Novému proboštu vyprošuji od Boha milost a sílu

Ve středu 14. 8. 2019 uvedl diecézní biskup Vlastimil Kročil vikáře Ivo Prokopa do úřadu jindřichohradeckého probošta. V úřadu chce nový probošt navázat na službu předchůdců.
15.08.2019