Humanitární pomoc bosenským dětem od českých vojáků SFOR

Publikováno: 3. 4. 2001 0:00

Praha: Dva humanitární kamiony organizace ADRA, které vezly do oblasti Těšanj pomoc v celkové hodnotě 300 tisíc korun, se z Bosny vrátily 28.3. Kromě mouky, brambor a oblečení obsahovala humanitární zásilka také hračky, školní potřeby a dárky našich dětí jejich bosenským kamarádům. Další část nákladu tvořily věci ze sbírky, kterou pro děti z Bosny zorganizovali čeští vojáci SFOR. Šlo o 4 přebalovací stoly pro batolata, dětské postele s matracemi, školní potřeby a dárky.

"Čeští vojáci SFOR, kteří slouží v Bosně, nás požádali o převoz sbírky, kterou zorganizovali v Čechách. Do Těšanje jsme s humanitární zásilkou nejeli poprvé. Pomoc pro sociálně slabé rodiny vozíme pravidelně od skončení války se Srbskem. Čeští vojáci od nás svou sbírku převzali a distribuovali ji dál," říká předseda občanského sdružení ADRA Rudolf Reitz, který řídil jeden z kamionů. "S předáním zásilky nebyly žádné problémy. Kromě počasí. Ještě na hranicích s Chorvatskem bylo 22o C, druhý den v Těšanji padal sníh. Vojáci dokonce říkali, že v polovině března zde bylo 35o C. Na nás při překládání kamionu hustě pršelo a sněžilo," říká s úsměvem Reitz.

Současná česká jednotka SFOR končí své působení v oblasti koncem dubna, kdy ji vystřídá nová jednotka. Do té doby by vojáci rádi - ve spolupráci s ADROU - dopravili do válkou zničené země ještě jednu zásilku pomoci.

Podrobnější informace: Mgr. Martina Vašíčková, ADRA ČR, Peroutkova 570/83, 158 00 Praha 5 - Jinonice; tel: 02/51 04 50 51; e-mail: adra@adra.cz; http://www.adra.cz.

Související články