Setkání mládeže ostravsko-opavské diecéze

Publikováno: 3. 4. 2001 0:00

Stará Ves nad Ondřejnicí: Na diecézní setkání s biskupem Františkem Lobkowiczem, které se konalo 31.3. ve Staré Vsi nad Ondřejnicí, zavítala přibližně tisícovka mladých lidí ze všech koutů ostravsko-opavské diecéze. Hned po ránu přijížděly do obce, v níž sídlí diecézní středisko mládeže, autobusy z děkanátů Jeseník, Opava, Nový Jičín, Frýdek, Místek a dalších. Z míst, kde je mladých lidí méně, se vypravili na setkání auty, vlakem nebo na kolech.

Program ve sportovní hale odstartovala úvodní scénka, kterou si připravili mladí z bíloveckého děkanátu. Pódium se na chvíli proměnilo v havajskou pláž, kde herci humorně charakterizovali mládež všech 11ti děkanátů. Aby bylo vidět, kde pastorace mladých funguje, a kde naopak potřebuje probudit, sestavili zástupci děkanátů mapku složenou z jednotlivých farností. Podle počtu účastníků mladí jednotlivá políčka vybarvovali až vznikla pestrá mozaika farností, děkanátů a nakonec celé diecéze. Vybarvenou mapku přinesli mladí při bohoslužbě v průvodu s obětními dary. "Diecézní puzzle" pak celý den zdobily sportovní halu. Po mši přišel čas na polední pauzu a občerstvení. U dveří a várnic s čajem rozdávali pořadatelé oplatky z opavské firmy Opavia a balíčky Uni-chipsů z hostiárny v Bílé Vodě.

Během odpoledne si mohli mladí lidé vybrat z řady nabídek. V místní škole se hovořilo o partnerských vztazích, manželství, zasvěceném životě, misiích, charitě, politice, médiích, biskupství, životě ve farnosti, ekologii nebo sportu. Kdo dal místo povídání raději přednost aktivitě, mohl sportovat na hřišti nebo pomoci v pracovní skupince, která krášlila okolí Staré Vsi. Pro děti, které přijely s mládeží, připravilo společenství z farnosti Dobratice pohádkový les "Cesta za ztraceným štěstím". Celé odpoledne byla také možnost adorace v místním kostele.

Navečer se účastníci setkání shromáždili opět ve sportovní hale. Každý si na cestu domů odnesl malý dárek. Dřevěnou kostku s nápisy sebezápor, dar, dobrý skutek, modlitba, s názvem některé farnosti a jménem jednoho z účastníků. Tou by si měl každý den házet a jednat dle toho, co mu padne. Např. modlit se za dotyčnou farnost či osobu zapsanou na kostce. S prázdnou neodešel ani biskup Lobkowicz. Mladí lidé z Karviné mu předali bonsaj i s návodem, jak o ni pečovat. "Z tohoto setkání odjíždím s vědomím, že mám kolem sebe zdravou mládež, přirozenou, upřímnou, zbožnou a připravenou i něco dělat," komentoval biskup své dojmy ze setkání s mládeží své diecéze.

Související články