Zpráva z generálního shromáždění WUCWO

Generální shromáždění Světové unie ženských katolických organizací (WUCWO) se uskutečnilo v Římě ve dnech 17.-25.3.
Publikováno: 3. 4. 2001 1:00

Řím (I): Generální shromáždění Světové unie ženských katolických organizací (WUCWO) se uskutečnilo v Římě ve dnech 17.-25.3. Zasedání se účastnilo 650 žen z 53 zemí, které reprezentovaly 93 ženských katolických organizací. Českou republiku zastupovala tříčlenná delegace Unie katolických žen (UKŽ) ve složení: PhDr. Markéta Koronthályová, JUDr. Marie Boháčová a Ing. Bohuslava Boučková, CSc.

Účastnice shromáždění pozdravil v úvodu zvláštním dopisem papež Jan Pavel II. S radostí přivítal téma setkání "Prorocké poslání ženy" a ujistil přítomné delegátky svými modlitbami a požehnáním pro uskutečňování tohoto poslání. Svatý otec rovněž přijal delegátky na generální audienci 21.3., kde jim věnoval část své promluvy.

Shromáždění mělo dvě části. Studijní dny obsahovaly přednášky a pracovní setkání skupin, které dále rozvíjely hlavní téma. Druhá část byla statutární. Delegátky se zabývaly některými změnami ve statutu organizace, schvalováním navržených rezolucí a volbou nového vedení. Poprvé po 50ti letech byly do vedení zvoleny i dvě zástupkyně ze zemí bývalého východního bloku: Gabriela Nényei z Maďarska a JUDr. Marie Boháčová z České republiky. Předsedkyní celé organizace byla opět zvolena Maria Eugenia Diaz de Pfennich z Mexika a místopředsedkyní Amelita Dayrit Go z Filipín. Jednotlivé kontinenty mají své regionální předsedkyně, zvolené pro uvedené oblasti: Vera Halperin de Tabanera (Latinská Amerika a Karibik), Mei Susilo (Asie-Pacifik), Claire Heron (Severní Amerika), Jean Yansunnu Dokh (Afrika) a Marie-Louise van Wijk-van de Ven (Evropa). Celé předsednictvo má celkem 27 členek.

Na cestě do 3. tisíciletí chce WUCWO především pomáhat katolickým ženám prožívat svou identitu jako osobnosti, které jsou zvláštním způsobem obdarovány k tomu, aby nesly a rozvíjely hodnoty kultury života a civilizace lásky proti vše ničící kultuře smrti. "Podporovat přítomnost, účast a spoluodpovědnost katolických žen v církvi i ve společnosti, aby byly schopny plnit své evangelizační poslání a pracovat na dalším rozvoji lidství." Takto charakterizuje cíl WUCWO závěrečný dokument konference.

WUCWO vzniklo v roce 1910 ve Francii. Ve své rozmanitosti a s respektem k rozdílným kulturám a národnostem je hlasem katolických žen v církvi a ve společnosti. Na mezinárodní úrovni má své zástupkyně u OSN v New Yorku, při UNESCO v Paříži, při FAO v Římě a u Rady Evropy ve Štrasburku.

Podrobnější informace nabídne UKŽ po zpracování dokumentů na diskusním fóru kulatého stolu, který se uskuteční v sobotu 12. května od 10.00 hodin v tiskovém středisku České biskupské konference v Praze 6 - Dejvicích (Thákurova 3).

Související články

Další aktuality

Farnosti mohou uspořádat veřejné projekce historického filmu Fatima

Společnost Foxx Media Group, s. r. o. nabízí zájemcům možnost zorganizovat veřejnou projekci historického dramatu Fatima. „U příležitosti výročí zjevení Panny Marie ve Fatimě vám nabízíme možnost vrátit se v čase do roku 1917 a připomenout si příběh o síle víry, jehož poselství stále trvá," avizuje Alexandra Lederleitnerová ze společnosti.
14.05.2021

Noc kostelů na YouTube

Krátký videospot na kanále YouTube je pozvánkou na 13. ročník Noci kostelů, která se bude konat v pátek 28. května 2021.
14.05.2021

Nový vyslanec EU pro náboženskou svobodu

Nového zvláštního vyslance EU pro náboženskou svobodu ve světě jmenovala Evropská komise. Je jím někdejší kyperský eurokomisař Christos Stylianidis (63).
13.05.2021

V pražské katedrále sv. Víta byl instalován relikviář sv. Jana Pavla II.

Nový relikviář obsahující krev sv. Jana Pavla II. byl ve středu 12. května, v předvečer 40. výročí atentátu na tohoto polského papeže, instalován v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze.
13.05.2021

Oltář z brněnské katedrály byl instalován v kapli Papežské koleje Nepomucenum

Oltář z brněnské katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově má již za sebou poslední etapu svého putování. V těchto dnech ho sochař Petr Váňa nainstaloval do kolejní kaple Nepomucena v Římě. Ještě před měsícem sloužil svému účelu v kněžišti katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově. Přinášíme vám také fotogalerii z jeho instalace.
13.05.2021