Biologická soutěž "Mendelovy Hynčice 2001"

Publikováno: 11. 4. 2001 2:00

Vražné: Život a dílo Johanna Gregora Mendela bylo tématem biologické soutěže "Mendelovy Hynčice 2001", která proběhla za účasti 16ti studentů z celé republiky v Základní škole Vražné (3.4.). Projekt připravila Církevní střední škola a Střední zdravotnická škola sv. Anežky České v Odrách ve spolupráci s Gymnáziem Vítkov a obcí Vražné.

"Téměř všichni studenti přiznali, že před přihlášením se do soutěže neměli o osobnosti J.G. Mendela mnoho znalostí. Tušili jen, že měl nějaký vztah ke genetice," uvedla za pořadatele soutěže Jana Marková, zástupkyně ředitelky církevní školy v Odrách. "Všichni se však shodli, že právě díky zpracování své práce se blíže seznámili s touto světově uznávanou osobností, která je považována za otce genetiky," uvedla dále Marková a dodala, že studenti si všímali také jeho přínosu pro meteorologii, ovocnářství, včelařství a další disciplíny. "Nebyl opomenut ani fakt, že J.G. Mendel byl knězem a později opatem augustiniánského kláštera v Brně," sdělila J. Marková.

V odborné porotě, která posuzovala práce studentů, zasedl do předsednického křesla přednosta Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně prof.MUDr. Augustin Svoboda, CSc. V hodnocení mu pomáhali: vedoucí Mendeliana při Moravském zemském muzeu v Brně PhDr. Jiří Sekerák; Mgr. Alena Kulíšková a Mgr. Josef Bryja.

Soutěž nezaujala jen studenty a pořadatele, ale přilákala mj. také Mgr. Blaženu Mačákovou, asistentku senátorky RNDr. Jitky Seitlové; ředitele Vlastivědného muzea v Novém Jičíně Ing. Ivo Otáhala; jeho kolegyni PhDr. Sylvii Dvořáčkovou a majitelky Mendelova rodného domu.

Vítězkou nultého ročníku se stala studentka Gymnázia Šternberk Michaela Vymyslická; 2. místo obsadily studentky Gymnázia T.G. Masaryka ze Zastávky u Brna Jana Fúdorová a Helena Sedláčková a na 3. místě se umístila Lenka Štrublíková, studentka Gymnázia Vítkov. Oceněné soutěžící obdržely pamětní listy a medaile Johanna Gregora Mendela a společně s porotou a organizátory soutěže si prohlédly jeho rodný dům.

Po nultém ročníku přijde na řadu v roce 2002 první ročník biologické soutěže "Mendelovy Hynčice", nad níž převzala záštitu Česká komise pro UNESCO.

Související články

Další aktuality

Volná pracovní pozice v COMECE: Politický poradce pro sociální a ekonomické záležitosti

COMECE do svého bruselského týmu hledá vhodného kandidáta na post politického poradce pro ekonomické a sociální záležitosti. Jedná se o práci na plný úvazek a na dobu neurčitou
02.04.2020

Přímé přenosy velikonočních bohoslužeb biskupů

Přinášíme vám seznam velikonočních bohoslužeb celebrovaných biskupy z jednotlivých diecézí, které budou přenášeny online nebo v televizi.
02.04.2020

Benefiční koncert Pomozme Itálii

Mimořádný benefiční koncert na pomoc nemocnicím Milosrdných bratří v Itálii v boji s pandemií COVID-19 připravili Milosrdní bratři v Brně ve spolupráci s Triem Bohémo a Televizí Noe. Koncert se uskuteční v neděli 5. dubna večer v brněnské vile Stiassni, v přímém přenosu ho bude vysílat Televize Noe a Radio Proglas.
02.04.2020

Připomínáme si 15. výročí smrti papeže Jana Pavla II.

Před 15 lety dne 2. dubna 2005 ve 21.37 hodin zemřel papež Jan Pavel II. Během liturgické slavnosti Božího milosrdenství se tak uzavřel třetí nejdelší pontifikát v dějinách křesťanství.
02.04.2020

Papež František: Nemějme strach, otevřme brány svého srdce Duchu svatému, aby nás očistil a vedl cestou vstříc plné radosti.

Při pravidelné středeční katechezi se papež František v knihovně Apoštolského paláce věnoval šestému blahoslavenství "Blahoslavení čistého srdce" jehož příslibem je vidění Boha, a podmínkou čistota srdce.
01.04.2020