Opatření plzeňského biskupství v souvislosti se sebevražednými skoky z věže katedrály

Publikováno: 14. 4. 2001 2:00

Plzeň: V souvislosti se středečním (11.4.) sebevražedným skokem z věže katedrály sv. Bartoloměje, už druhým během jednoho týdne, rozhodl biskup František Radkovský o okamžitém uzavření věže pro veřejnost. Výjimkou budou zatím pouze velikonoční svátky, kdy bude otevřena místnost na vrcholu věže, ve které bude neustále přítomný dozor, a z níž je možný výhled díky malým oknům. Vnější prostor v šedesátimetrové výšce bude otevřen až po definitivním zabezpečení mříží.

Projekt má již biskupství k dispozici. Instalaci a výslednou podobu musí ještě schválit Státní památkový ústav a Ministerstvo kultury ČR, protože katedrála je národní kulturní památkou. Stavební oddělení biskupství odhaduje, že mříž bude na věž připevněna nejpozději během čtvrt roku. 12.4. bylo vypsáno výběrové řízení na realizaci projektu. Náklady na výrobu a instalaci přesáhnou částku 200 tisíc korun.

Související články

Další aktuality

Tajemné Turínské plátno se ukáže během Velikonoc

Turínské plátno, ve kterém bylo, jak věříme, zabaleno Kristovo tělo, když jej sňali z kříže, se v sobotu ukáže na virtuální výstavě. Mimořádné představení plátna má povzbudit věřící po celém světě v modlitbě za ukončení pandemie koronaviru, napsala agentura Reuters. Turínský arcibiskup Nosiglia uvedl, že se bude před plátnem modlit od 17:00, a vyzval věřící, aby se připojili z domova.
08.04.2020

Papež: Jak prožít Velikonoce doma? S křížem a evangeliem.

Předvelikonoční středeční katechezi pronesl papež v knihovně Apoštolského paláce. Její téma bylo jako každý rok ve Svatém týdnu věnováno nadcházející slavnosti Velikonoc. Připomněl, že „nám Velikonoce připomínají, že Bůh může všechno v dobré obrátit.“
08.04.2020

Papež ustavil fond pro misijní oblasti postižené koronavirem

Papež František se opětovně snaží zmírnit hospodářský dopad nynější situace na nejchudší státy. V rámci Papežských misijních děl proto zřídil krizový fond a vložil do něj základní částku 750 tisíc dolarů. Cílem je pomoci zemím a společenstvím, které zasáhla nákaza koronavirem, a to prostřednictvím církevních institucí.
08.04.2020

Úřad pro laiky, rodinu a život: Neopouštějme seniory!

Nejstarší generace platí za nynější pandemie nejvyšší cenu, a proto právě toto pokolení, které nás uvedlo do života, církev ubezpečuje o mateřské přítomnosti, blízkosti a duchovní útěše, čteme v dnešním poselství, jež vatikánský Úřad pro laiky, rodinu a život adresoval seniorům.
08.04.2020

Počty každoročně pokřtěných se v ČR mění jen málo, tradiční křty dospělých o Velikonocích budou muset letos počkat.

Počet nových pokřtěných katolíků se každoročně v ČR příliš nemění. V roce 2019 to bylo 15.151 dětí do 1 roku, 3.643 starších dětí a 1.138 dospělých, tedy necelých 20 tisíc nově pokřtěných v katolické církvi, což je o ca 900 osob méně než za rok 2018. Od roku 2010 jsou každoroční počty nově pokřtěných katolíků v ČR obdobné, s pravidelnými přírůstky do katolické církve výrazněji nezahýbaly v posledních letech žádné vnější politicko-sociální události jako například migrační krize nebo povodně.
08.04.2020