Staletá tradice velikonočních jezdců v Lukavci

Publikováno: 14. 4. 2001 2:00

Lukavec: 14 mužů vyskočí do sedel koní na Boží hod velikonoční (15.4.) v obci Lukavec poblíž Fulneku a za zvuku kostelních zvonů vyrazí do polí. První jezdec bude mít v ruce kovový kříž. Obyvatelé malé obce na Novojičínsku ctí tuto tradici již stovky let. Trasa začíná u místního kostela ve 13.00 hodin. Jezdci v černých oblecích, bílých košilích s kravatou a naleštěných černých jezdeckých holínkách objíždějí celou vesnici a míří do polí směrem na Nové Dvory.

"O jízdě okolo osení se píše ve fulnecké kronice už v 17. století. Vždy na slavnost Zmrtvýchvstání Páně vyjíždějí jezdci zvěstovat radostnou událost o vzkříšení Krista do polí," říká nestor velikonočních jízd Václav David, který bude letos v sedle koně již po třiatřicáté.

Ze čtyř set obyvatel Lukavce si na parádní jízdu okolo osení pamatují i ti nejstarší. Nevynechali ji ani v době války, ani za totality. "Jednou mě státní bezpečnost vzala na výslech a přesvědčovali mě, abychom místo kříže vzali do rukou prapor a místo zbožných písní zpívali budovatelské," líčí zážitek z období reálného socialismu V. David.

Dusot kopyt zaslechnou diváci, kteří se na tuto atrakci přijíždějí podívat z širokého okolí, až po 15. hodině. Jezdci seskočí ze sedel u památníku padlých vojáků obou světových válek, pokloní se jejich památce a zamíří do kostela na požehnání. Závěr oslav Zmrtvýchvstání Páně patří tradičnímu průvodu se sochou vzkříšeného Krista, který vede místní kněz.

Související články

Další aktuality

Pražská arcidiecéze vstupuje do nového roku s dvěma generálními vikáři

Od 17. ledna 2020 má pražská arcidiecéze dva generální vikáře. Pomocný biskup Mons. ThLic. Ing. Zdenek Wasserbauer, Th.D., se bude zaobírat kněžstvem, duchovním životem arcidiecéze, zdravotnictvím a posílením péče o farnosti. Mons. ThDr. Jan Balík, PhD., bude odpovídat za ekonomickou a hospodářskou činnost arcidiecéze a charitu.
17.01.2020

Programové tipy Radia Proglas na 4. týden 2020

V týdnu od 20. ledna se můžete těšit na premiérové Čtení na pokračování z knihy Radka Habáně Hádej, kdo se vrátil, nebo na speciální Myšlenky na den k týdnu modliteb za jednotu křesťanů.
17.01.2020

Open Doors: Každý osmý křesťan je pronásledovaný

260 milionů křesťanů bylo v minulém roce vystaveno nátlaku a násilí kvůli své víře. Píše o tom výroční zpráva evangelické nevládní organizace Open Doors.
17.01.2020

V americkém Texasu se bude konat děkovná mše za víru českých přistěhovalců

V kostele Svatého Cyrila a Metoděje v texaském městě Dubina (USA) bude celebrovat v pátek 14. února 2020 ve 14.00 hodin (den patroncinia kostela) mši svatou biskup Brendan Cahill z diecéze Victoria. K biskupovi se na mši připojí také kněží z České katolické nadace v Texasu - Czech Catholic Foundation of Texas (CCFT) a tři kněží z České republiky, kteří nyní působí v USA.
17.01.2020

Dokoledováno. Jubilejní Tříkrálová sbírka slibuje bohatý výnos. Děkujeme!

Papírové „tříkrálové“ koruny jsou složeny v skříních, královské pláště rozvěšeny na ramínka, alby vráceny do kostela. Letos je dokoledováno. Poslední tříkrálové koledníky s pokladničkami pro charitní Tříkrálovou sbírku bylo možné ještě tu a tam spatřit v pondělí a v úterý, teď už na obecních a městských úřadech probíhá rozpečeťování pokladniček a sčítání jejich obsahu. A dosavadní dílčí výsledky dávají tušit, že částka vybraná pro lidi v nouzi nejspíš překročí loňský rekord.
16.01.2020