Staletá tradice velikonočních jezdců v Lukavci

Publikováno: 14. 4. 2001 0:00

Lukavec: 14 mužů vyskočí do sedel koní na Boží hod velikonoční (15.4.) v obci Lukavec poblíž Fulneku a za zvuku kostelních zvonů vyrazí do polí. První jezdec bude mít v ruce kovový kříž. Obyvatelé malé obce na Novojičínsku ctí tuto tradici již stovky let. Trasa začíná u místního kostela ve 13.00 hodin. Jezdci v černých oblecích, bílých košilích s kravatou a naleštěných černých jezdeckých holínkách objíždějí celou vesnici a míří do polí směrem na Nové Dvory.

"O jízdě okolo osení se píše ve fulnecké kronice už v 17. století. Vždy na slavnost Zmrtvýchvstání Páně vyjíždějí jezdci zvěstovat radostnou událost o vzkříšení Krista do polí," říká nestor velikonočních jízd Václav David, který bude letos v sedle koně již po třiatřicáté.

Ze čtyř set obyvatel Lukavce si na parádní jízdu okolo osení pamatují i ti nejstarší. Nevynechali ji ani v době války, ani za totality. "Jednou mě státní bezpečnost vzala na výslech a přesvědčovali mě, abychom místo kříže vzali do rukou prapor a místo zbožných písní zpívali budovatelské," líčí zážitek z období reálného socialismu V. David.

Dusot kopyt zaslechnou diváci, kteří se na tuto atrakci přijíždějí podívat z širokého okolí, až po 15. hodině. Jezdci seskočí ze sedel u památníku padlých vojáků obou světových válek, pokloní se jejich památce a zamíří do kostela na požehnání. Závěr oslav Zmrtvýchvstání Páně patří tradičnímu průvodu se sochou vzkříšeného Krista, který vede místní kněz.

Související články