Staletá tradice velikonočních jezdců v Lukavci

Publikováno: 14. 4. 2001 2:00

Lukavec: 14 mužů vyskočí do sedel koní na Boží hod velikonoční (15.4.) v obci Lukavec poblíž Fulneku a za zvuku kostelních zvonů vyrazí do polí. První jezdec bude mít v ruce kovový kříž. Obyvatelé malé obce na Novojičínsku ctí tuto tradici již stovky let. Trasa začíná u místního kostela ve 13.00 hodin. Jezdci v černých oblecích, bílých košilích s kravatou a naleštěných černých jezdeckých holínkách objíždějí celou vesnici a míří do polí směrem na Nové Dvory.

"O jízdě okolo osení se píše ve fulnecké kronice už v 17. století. Vždy na slavnost Zmrtvýchvstání Páně vyjíždějí jezdci zvěstovat radostnou událost o vzkříšení Krista do polí," říká nestor velikonočních jízd Václav David, který bude letos v sedle koně již po třiatřicáté.

Ze čtyř set obyvatel Lukavce si na parádní jízdu okolo osení pamatují i ti nejstarší. Nevynechali ji ani v době války, ani za totality. "Jednou mě státní bezpečnost vzala na výslech a přesvědčovali mě, abychom místo kříže vzali do rukou prapor a místo zbožných písní zpívali budovatelské," líčí zážitek z období reálného socialismu V. David.

Dusot kopyt zaslechnou diváci, kteří se na tuto atrakci přijíždějí podívat z širokého okolí, až po 15. hodině. Jezdci seskočí ze sedel u památníku padlých vojáků obou světových válek, pokloní se jejich památce a zamíří do kostela na požehnání. Závěr oslav Zmrtvýchvstání Páně patří tradičnímu průvodu se sochou vzkříšeného Krista, který vede místní kněz.

Související články

Další aktuality

Dobré umírání může přinést pokoj

Místnost plná přátel, děti, vnoučata, pes. Vzpomínky, smích, slzy a objetí, vůně jídla i otevřené víno. A uprostřed na lůžku odcházející stará paní, kvůli které tu všichni jsou. Tak může vypadat umírání, po kterém nezůstane pocit dluhu.
14.08.2020

Jubilejní pouť k Paladiu města Brna

V rámci letošních oslav Dne Brna bude 15. srpna v 18.00 hodin slavit pontifikální bohoslužbu v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně u obrazu Panny Marie Svatotomské, Paladia města Brna, brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul.
14.08.2020

Biskup Martin David oslaví významné životní jubileum

Apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze biskup Martin David oslaví zítra, na slavnost Nanebevzetí Panny Marie, významné životní jubileum - 50 let.
14.08.2020

Brněnské Zahrady pod Petrovem - místo odpočinku

Díky evropské dotaci byly obnoveny Zahrady pod Petrovem, které jsou součástí areálu katedrály sv. Petra a Pavla. Realizací projektu vznikl unikátní prostor nejen pro odpočinek, ale i pro pořádání kulturních a společenských akcí.
13.08.2020

Jen modlitba a dialog může odvrátit občanskou válku, říká arcibiskup Minska

Po prezidentských volbách v Bělorusku, mimochodem snad jediné zemi, jejíž občané nebyli podrobeni všeobecné koronavirové karanténě, propukly pouliční protesty neuznávající zvolení Alexandra Lukašenka. Demonstrace provází násilí a jedna osoba přitom přišla o život. Představitelka opozice Svjatlana Cichanouská opustila zemi a odešla do sousední Litvy, odkud vybízí k ukončení demonstrací. Mnoho demonstrantů bylo zatčeno. Vatikánský rozhlas se obrátil telefonicky na arcibiskupa Tadeusze Kondrusiewicze v hlavním městě Minsk, aby jej požádal o stanovisko:
13.08.2020