Stanovisko ČBK k otázce legalizace eutanázie

Publikováno: 14. 4. 2001 1:00

Brno: Vyjádření Rady pro rodinu České biskupské konference (ČBK) k otázce legalizace eutanázie:

Nedávné rozhodnutí nizozemského parlamentu legalizovat eutanázii vede k úvahám, zda by nebylo správné i u nás postupovat obdobně. Zastánci eutanázie argumentují zejména právem nemocného na autonomii a jeho svobodné rozhodování. Trpící nemocný člověk se však nerozhoduje svobodně, ale pod tlakem nepříznivé situace, a často bere ohled také na těžkosti, které snad působí svým blízkým.

Souhlas těžce nemocného s nabídkou možnosti ukončit život nebývá projevem jeho skutečné touhy po smrti, ale spíše voláním o pomoc a výrazem snahy zbavit se bolesti a pocitu opuštěnosti. Současná medicína má k dispozici účinné prostředky k odstranění bolesti a umožňuje odstranit bolest a utrpení i bez ukončení života. Jde ovšem o řešení ekonomicky náročnější.

Vstup na kluzký svah úmyslného ukončování lidského života nemůže být ospravedlněn ani stanovením přesných kritérií. Riziko zneužití je totiž značné a prokázané. Nelze také připustit, aby uzákonění eutanázie vedlo k tlaku na staré, nemocné a handicapované lidi k tomu, aby se považovali za zátěž zdravých.

Nikoliv eutanázii, ale doprovázení, lidskou spoluúčast, naději a pochopení smyslu utrpení je třeba nabízet a přinášet nemocným a trpícím.

Související články

Další aktuality

Pražská arcidiecéze vstupuje do nového roku s dvěma generálními vikáři

Od 17. ledna 2020 má pražská arcidiecéze dva generální vikáře. Pomocný biskup Mons. ThLic. Ing. Zdenek Wasserbauer, Th.D., se bude zaobírat kněžstvem, duchovním životem arcidiecéze, zdravotnictvím a posílením péče o farnosti. Mons. ThDr. Jan Balík, PhD., bude odpovídat za ekonomickou a hospodářskou činnost arcidiecéze a charitu.
17.01.2020

Programové tipy Radia Proglas na 4. týden 2020

V týdnu od 20. ledna se můžete těšit na premiérové Čtení na pokračování z knihy Radka Habáně Hádej, kdo se vrátil, nebo na speciální Myšlenky na den k týdnu modliteb za jednotu křesťanů.
17.01.2020

Open Doors: Každý osmý křesťan je pronásledovaný

260 milionů křesťanů bylo v minulém roce vystaveno nátlaku a násilí kvůli své víře. Píše o tom výroční zpráva evangelické nevládní organizace Open Doors.
17.01.2020

V americkém Texasu se bude konat děkovná mše za víru českých přistěhovalců

V kostele Svatého Cyrila a Metoděje v texaském městě Dubina (USA) bude celebrovat v pátek 14. února 2020 ve 14.00 hodin (den patroncinia kostela) mši svatou biskup Brendan Cahill z diecéze Victoria. K biskupovi se na mši připojí také kněží z České katolické nadace v Texasu - Czech Catholic Foundation of Texas (CCFT) a tři kněží z České republiky, kteří nyní působí v USA.
17.01.2020

Dokoledováno. Jubilejní Tříkrálová sbírka slibuje bohatý výnos. Děkujeme!

Papírové „tříkrálové“ koruny jsou složeny v skříních, královské pláště rozvěšeny na ramínka, alby vráceny do kostela. Letos je dokoledováno. Poslední tříkrálové koledníky s pokladničkami pro charitní Tříkrálovou sbírku bylo možné ještě tu a tam spatřit v pondělí a v úterý, teď už na obecních a městských úřadech probíhá rozpečeťování pokladniček a sčítání jejich obsahu. A dosavadní dílčí výsledky dávají tušit, že částka vybraná pro lidi v nouzi nejspíš překročí loňský rekord.
16.01.2020