Zájem o kněžství zatím projevilo 43 mladých mužů

Publikováno: 14. 4. 2001 2:00

Ostrava: První kroky k tomu, aby mohli za několik let sloužit u oltáře jako diecézní kněží, absolvovalo v uplynulých dnech 43 mladých mužů z 8mi diecézí. Kromě vstupních pohovorů s biskupem a před přijímací komisí čekaly na kandidáty kněžského semináře také rozsáhlé psychologické testy. Nejvíce uchazečů je v současné době v Brně. Na Petrov jich dorazilo celkem 11. Po 10ti zájemcích má Ostrava a Olomouc. V Litoměřicích, Českých Budějovicích a Hradci Králové se přihlásili shodně 3 kandidáti bohosloví. V Praze to byli dva a v Plzni jeden.

Průběh přijímacích pohovorů je ve všech diecézích podobný. "Předběžně hovoří kandidát za přítomnosti kněze, který ho doporučuje, s biskupským vikářem pro bohoslovce. Před přijímacím pohovorem musí kandidát podstoupit psychologické testy," uvedl pražský světící biskup Václav Malý, který dodal, že samotný přijímací pohovor v Praze probíhá před komisí v čele s arcibiskupem. Komise je složena vždy z diecézního biskupa, generálního vikáře, rektora nebo vicerektora kněžského semináře a spirituála. Přítomni jsou vždy také rektor a spirituál Teologického konviktu v Litoměřicích, kam většina přijatých uchazečů po letních prázdninách nastupuje k roční formaci.

Přestože v těchto dnech přijímací pohovory ve většině diecézí již proběhly, dveře jsou otevřené i pro ty, kteří první termín nestihli nebo se ještě nerozhodli. Zájemci o kněžskou službu se mohou hlásit až do konce května, jen v Praze je uzávěrka o měsíc dříve.

Související články

Další aktuality

Dobré umírání může přinést pokoj

Místnost plná přátel, děti, vnoučata, pes. Vzpomínky, smích, slzy a objetí, vůně jídla i otevřené víno. A uprostřed na lůžku odcházející stará paní, kvůli které tu všichni jsou. Tak může vypadat umírání, po kterém nezůstane pocit dluhu.
14.08.2020

Jubilejní pouť k Paladiu města Brna

V rámci letošních oslav Dne Brna bude 15. srpna v 18.00 hodin slavit pontifikální bohoslužbu v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně u obrazu Panny Marie Svatotomské, Paladia města Brna, brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul.
14.08.2020

Biskup Martin David oslaví významné životní jubileum

Apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze biskup Martin David oslaví zítra, na slavnost Nanebevzetí Panny Marie, významné životní jubileum - 50 let.
14.08.2020

Brněnské Zahrady pod Petrovem - místo odpočinku

Díky evropské dotaci byly obnoveny Zahrady pod Petrovem, které jsou součástí areálu katedrály sv. Petra a Pavla. Realizací projektu vznikl unikátní prostor nejen pro odpočinek, ale i pro pořádání kulturních a společenských akcí.
13.08.2020

Jen modlitba a dialog může odvrátit občanskou válku, říká arcibiskup Minska

Po prezidentských volbách v Bělorusku, mimochodem snad jediné zemi, jejíž občané nebyli podrobeni všeobecné koronavirové karanténě, propukly pouliční protesty neuznávající zvolení Alexandra Lukašenka. Demonstrace provází násilí a jedna osoba přitom přišla o život. Představitelka opozice Svjatlana Cichanouská opustila zemi a odešla do sousední Litvy, odkud vybízí k ukončení demonstrací. Mnoho demonstrantů bylo zatčeno. Vatikánský rozhlas se obrátil telefonicky na arcibiskupa Tadeusze Kondrusiewicze v hlavním městě Minsk, aby jej požádal o stanovisko:
13.08.2020