Evropští křesťané se setkají ve Štrasburku

Evropské ekumenické setkání se koná ve Štrasburku ve dnech 18.-22.4.
Publikováno: 18. 4. 2001 21:00

Štrasburk (F): Evropské ekumenické setkání se koná ve Štrasburku ve dnech 18. až 22. dubna. Téma letošního setkání, které je po Basileji (CH) a Štýrském Hradci (A) již třetí svého druhu, je inspirováno textem evangelia: "Já jsem s vámi po všechny dny až do konce světa." Štrasburské setkání se zaměřuje především na mládež. Jeho součástí budou ekumenické bohoslužby, přednášky, práce ve skupinách, osobní výměna zkušeností. Vyvrcholením bude podepsání Ekumenické charty, které se uskuteční v neděli 22.4. v 11.15 hodin v historickém luterském kostele sv. Tomáše. Dokument podepíší předsedové Rady evropských (katolických) biskupských konferencí (CCEE) a Konference evropských (nekatolických) církví (KEK) pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk a metropolita Jeremie z cařihradsko-ortodoxního patriarchátu.

Ekumenická charta nastiňuje základní linie pro ekumenickou spolupráci na evropském kontinentě a popisuje úkoly, které před církvemi a náboženskými společnostmi v Evropě na tomto poli stojí. Svým podpisem doporučují předsedové CCEE a KEK tento dokument biskupským konferencím a členským církvím jako vodítko pro ekumenickou spolupráci v jednotlivých zemích.

V těchto dnech se ve Štrasburku koná rovněž 31. plenární zasedání CCEE, které v letošním roce proběhne společně se zástupci KEK. Plénum CCEE tvoří v současnosti 34 předsedů katolických biskupských konferencí evropských zemí. V centru letošního zasedání jsou volby prezídia CCEE, v jejímž čele stojí od roku 1993 - již ve druhém, a tím zároveň v posledním funkčním období - vůbec poprvé pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk, místopředsedy jsou mohučský biskup kardinál Karl Lehmann (D) a egerský arcibiskup István Seregély (H). Voleni budou zároveň biskupové odpovědní za oblast sdělovacích prostředků, katecheze, povolání a oblast migrace. Dalším tématem bude příprava 10. sympozia evropských biskupů, které se bude konat v dubnu příštího roku v Římě a bude věnováno otázkám mládeže v měnící se Evropě.

Hovořit se bude rovněž o rozvoji spolupráce mezi CCEE a Komisí biskupů zemí Evropské unie COMECE. Z České republiky se kromě kardinála Miloslava Vlka zasedání zúčastní také předseda České biskupské konference olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Tisková konference na zahájení ekumenického setkání a plenárního zasedání CCEE se koná ve čtvrtek 19.4. ve 14.00 hodin v sále Pasteur university Marc Bloch ve Štrasburku. Pro novináře bude k dispozici sekretář CCEE pro média Dr. Helmut Steindl; e-mail: helmut.steindl@gmx.net; tel: ++41/26/341 71 50; fax: ++41/26/322 49 93.

Související články

Další aktuality

Farnosti mohou uspořádat veřejné projekce historického filmu Fatima

Společnost Foxx Media Group, s. r. o. nabízí zájemcům možnost zorganizovat veřejnou projekci historického dramatu Fatima. „U příležitosti blížícího se výročí zjevení Panny Marie ve Fatimě vám nabízíme možnost vrátit se v čase do roku 1917 a připomenout si příběh o síle víry, jehož poselství stále trvá," avizuje Alexandra Lederleitnerová ze společnosti.
14.05.2021

Noc kostelů na YouTube

Krátký videospot na kanále YouTube je pozvánkou na 13. ročník Noci kostelů, která se bude konat v pátek 28. května 2021.
14.05.2021

Nový vyslanec EU pro náboženskou svobodu

Nového zvláštního vyslance EU pro náboženskou svobodu ve světě jmenovala Evropská komise. Je jím někdejší kyperský eurokomisař Christos Stylianidis (63).
13.05.2021

V pražské katedrále sv. Víta byl instalován relikviář sv. Jana Pavla II.

Nový relikviář obsahující krev sv. Jana Pavla II. byl ve středu 12. května, v předvečer 40. výročí atentátu na tohoto polského papeže, instalován v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze.
13.05.2021

Oltář z brněnské katedrály byl instalován v kapli Papežské koleje Nepomucenum

Oltář z brněnské katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově má již za sebou poslední etapu svého putování. V těchto dnech ho sochař Petr Váňa nainstaloval do kolejní kaple Nepomucena v Římě. Ještě před měsícem sloužil svému účelu v kněžišti katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově. Přinášíme vám také fotogalerii z jeho instalace.
13.05.2021