Festival "Jeden svět" zaštítil v Ostravě biskup i primátor

Publikováno: 18. 4. 2001 23:00

Ostrava: Filmový festival "Jeden svět" zavítal také do Ostravy. Ve dnech 17.-18.4. mohli diváci v kině Vesmír shlédnout díla s lidsko-právní tematikou. Na projekci se podílela Diecézní charita ostravsko-opavská společně s nadací Telepace pro výchovu a vzdělání. Obě instituce získaly na přípravu festivalových dnů grant od Magistrátu města Ostravy. Podporu filmovým tvůrcům, kteří se věnují neotřelým tématům, vyjádřil také ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz a primátor Čestmír Vlček.

Biskup Lobkowicz divákům v sále připomněl slova papeže Jana Pavla II., která na Boží hod velikonoční (15.4.) adresoval celé zemi: "Svět má šanci!" Díky informační dálnici máme dnes mnohem větší šanci než dříve reagovat na nespravedlnost a utrpení, které se dějí na druhém konci světa, řekl biskup. Symbolicky mohli chudým lidem pomoci diváci právě svou účastí na festivalu. Deset korun ze vstupného poputuje na konto humanitárních účelů, které spravuje hlavní pořadatel festivalu - společnost Člověk v tísni.

Po slavnostním zahájení byl promítán francouzský film "Země potulných duší" - dokument o pokládání prvního optického kabelu v jihovýchodní Asii pro telekomunikační koncern Alcatel. Pro mnoho Kambodžanů představoval projekt pracovní příležitost. Jejich putování za černým hadem napříč bažinatou krajinou však rodinám kopáčů blahobyt nepřineslo. Sedření, a navíc okradení vlastními lidmi, se vrátili do svých domovů znovu chudí.

Kromě odpoledních projekcí, na které měla přístup široká veřejnost, navštívily festival stovky žáků ostravských středních škol v rámci vyučování.

Projekt "Jeden svět" provází také řada fotografických výstav. V ostravském kině Vesmír a v sále Telepace vystavují svá díla Jiří Kopáč a Radek Zielonka. Černobílé snímky zachycují život českých krajanů v rumunském Banátu, jak jej v letech 1996-99 zachytil fotoreportér Jiří Kopáč. Barevné obrázky Radka Zielonky dokumentují život obyvatel Mosambiku.

Související články

Další aktuality

"Dejme v sobě prostor Božímu Slovu" připomněl papež František u příležitosti neděle Božího slova

V neděli dopoledne sloužil římský biskup v bazilice sv. Petra mši u příležitosti neděle Božího slova, kterou stanovil v roce 2019 na svátek sv. Jeronýma (30. září) v listu Aperuit illis.
26.01.2020

Papež František: Naší povinností je plnit přednostní přání Boha spasit všechny

V římské bazilice sv. Pavla za hradbami se v sobotu odpoledne konala bohoslužba nešpor, jak je zvykem na svátek Obrácení sv. Pavla, kterým se končí Týden modliteb za jednotu křesťanů.
25.01.2020

Duchovní mezi paragrafy a kánony – lektor JUDr. Jakub Kříž, Ph.D., advokát

Půldenní seminář praktického uvedení do základů práva v kontextu působení v pastoraci. Výklad je strukturován podle životních událostí, v nichž se duchovní ocitá při správě a řízení farnosti.
24.01.2020

Umění rozhovoru - poradenské dovednosti v pastoraci, lektor Mgr. Marek Jargus

Pro kněze, jáhny a seminaristy; max. 20 účastníků; v rámci semináře se účastníci seznámí se základy poradenského rozhovoru od jeho přípravy, otevření, průběhu až k ukončení (cyklický model pomáhajícího rozhovoru).
24.01.2020

Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů – lektor Mgr. Aleš Bednařík

Jednodenní seminář zkušeného Bratislavského lektora a psychologa Vám dá nahlédnout do světa zvládání každodenních konfliktních situací, ať už se jedná o vaše blízké, farníky či cizí lidi, a ukáže Vám principy pozitivní komunikace a strategie (ne)zvládání emočně náročných komunikačních situací.
24.01.2020