Festival "Jeden svět" zaštítil v Ostravě biskup i primátor

Publikováno: 18. 4. 2001 23:00

Ostrava: Filmový festival "Jeden svět" zavítal také do Ostravy. Ve dnech 17.-18.4. mohli diváci v kině Vesmír shlédnout díla s lidsko-právní tematikou. Na projekci se podílela Diecézní charita ostravsko-opavská společně s nadací Telepace pro výchovu a vzdělání. Obě instituce získaly na přípravu festivalových dnů grant od Magistrátu města Ostravy. Podporu filmovým tvůrcům, kteří se věnují neotřelým tématům, vyjádřil také ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz a primátor Čestmír Vlček.

Biskup Lobkowicz divákům v sále připomněl slova papeže Jana Pavla II., která na Boží hod velikonoční (15.4.) adresoval celé zemi: "Svět má šanci!" Díky informační dálnici máme dnes mnohem větší šanci než dříve reagovat na nespravedlnost a utrpení, které se dějí na druhém konci světa, řekl biskup. Symbolicky mohli chudým lidem pomoci diváci právě svou účastí na festivalu. Deset korun ze vstupného poputuje na konto humanitárních účelů, které spravuje hlavní pořadatel festivalu - společnost Člověk v tísni.

Po slavnostním zahájení byl promítán francouzský film "Země potulných duší" - dokument o pokládání prvního optického kabelu v jihovýchodní Asii pro telekomunikační koncern Alcatel. Pro mnoho Kambodžanů představoval projekt pracovní příležitost. Jejich putování za černým hadem napříč bažinatou krajinou však rodinám kopáčů blahobyt nepřineslo. Sedření, a navíc okradení vlastními lidmi, se vrátili do svých domovů znovu chudí.

Kromě odpoledních projekcí, na které měla přístup široká veřejnost, navštívily festival stovky žáků ostravských středních škol v rámci vyučování.

Projekt "Jeden svět" provází také řada fotografických výstav. V ostravském kině Vesmír a v sále Telepace vystavují svá díla Jiří Kopáč a Radek Zielonka. Černobílé snímky zachycují život českých krajanů v rumunském Banátu, jak jej v letech 1996-99 zachytil fotoreportér Jiří Kopáč. Barevné obrázky Radka Zielonky dokumentují život obyvatel Mosambiku.

Související články

Další aktuality

Katolický týdeník: O „nebezpečné“ literatuře

Ve středu 7. října uplyne 60 let ode dne, kdy v sanitním voze u Vlčatína zemřel při převozu do třebíčské nemocnice básník Jan Zahradníček. Toto výročí je příležitostí připomenout si jeho tragický osud, ale i další literáty pronásledované nejen v 50. letech.
30.09.2020

Závěrečné poselství z plenárního zasedání CCEE

Na závěr plenárního zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), které se konalo 26.-27. září, vydali evropští biskupové krátké poselství určené nejen pro katolíky, ale pro všechny obyvatele Evropy:
29.09.2020

Papež zvolil téma pro Světový den sdělovacích prostředků 2021

Svatý stolec dnes zveřejnil téma poselství pro příští Světový den sdělovacích prostředků, který budeme slavit v květnu 2021. Jsou to slova z Janova evangelia: «Pojď a podívej se!» (Jan 1,46) s podtitulem "Komunikovat s lidmi skrze setkání na místech, kde jsou, a v situaci, v níž jsou".
29.09.2020

Studentský Velehrad přinesl studentům „něco navíc“ i na dálku

Heslo „Něco navíc“ doprovázelo celý letošní ročník Studentského Velehradu, který se konal ve dnech 26. – 28. září. I přes ztížené epidemiologické podmínky se setkání uskutečnilo, letos však netradičně online, s doprovodným programem, kterého se studenti mohli zúčastnit v městech jednotlivých Vysokoškolských katolických hnutí.
29.09.2020

Charita Česká republika: Středeční rozhodnutí poslanců jen prohloubí současnou krizi

Ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny PČR zamítl při pojednávání novely exekučního řádu ve středu 23. září 2020 všechny varianty teritoriality exekutorů i princip „jeden dlužník – jeden exekutor“.
29.09.2020