Lefébvrovo schizma nebude mít rychlý konec

Publikováno: 18. 4. 2001 21:00

Vatikán/KAP: Na tiskové konferenci k uvedení letošního papežova listu kněžím k Zelenému čtvrtku řekl kardinál Dario Castrillon Hoyos, pověřený jednáním s tradicionalisty, že o usmíření s touto skupinou nelze momentálně říci nic nového. Svatý stolec potvrdil, že na přání papeže existují oficiální kontakty, a že budou pokračovat. Především ve francouzském tisku byly uváděny - vzhledem k 10. výročí úmrtí arcibiskupa Marcela Lefébvra (exkomunikován v roce 1988, + 25.3.1991) - spekulace o bezprostředně nadcházejícím konci schizmatu.

Prefekt římské kongregace pro nauku víry kardinál Joseph Ratzinger řekl, že cesta k vyléčení "rány schizmatu" z roku 1988 je ještě daleká. Kardinál hovořil o "zatvrzelém postoji" ze strany lefébvristů. Pouze diplomatickými jednáními by nebylo možno problém vyřešit, nezbytný je také duchovní proces. Podle jeho názoru může církev velkoryse akceptovat různé formy vyjadřování v rámci téže tradice.

Související články

Další aktuality

Farnosti mohou uspořádat veřejné projekce historického filmu Fatima

Společnost Foxx Media Group, s. r. o. nabízí zájemcům možnost zorganizovat veřejnou projekci historického dramatu Fatima. „U příležitosti výročí zjevení Panny Marie ve Fatimě vám nabízíme možnost vrátit se v čase do roku 1917 a připomenout si příběh o síle víry, jehož poselství stále trvá," avizuje Alexandra Lederleitnerová ze společnosti.
14.05.2021

Noc kostelů na YouTube

Krátký videospot na kanále YouTube je pozvánkou na 13. ročník Noci kostelů, která se bude konat v pátek 28. května 2021.
14.05.2021

Nový vyslanec EU pro náboženskou svobodu

Nového zvláštního vyslance EU pro náboženskou svobodu ve světě jmenovala Evropská komise. Je jím někdejší kyperský eurokomisař Christos Stylianidis (63).
13.05.2021

V pražské katedrále sv. Víta byl instalován relikviář sv. Jana Pavla II.

Nový relikviář obsahující krev sv. Jana Pavla II. byl ve středu 12. května, v předvečer 40. výročí atentátu na tohoto polského papeže, instalován v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze.
13.05.2021

Oltář z brněnské katedrály byl instalován v kapli Papežské koleje Nepomucenum

Oltář z brněnské katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově má již za sebou poslední etapu svého putování. V těchto dnech ho sochař Petr Váňa nainstaloval do kolejní kaple Nepomucena v Římě. Ještě před měsícem sloužil svému účelu v kněžišti katedrály sv. Petra a Pavla na Petrově. Přinášíme vám také fotogalerii z jeho instalace.
13.05.2021