Setkání nejvyšších představitelů církve a státu

Nejvyšší představitelé České biskupské konference se setkali s nejvyššími představiteli vlády České republiky 17.4.2001 v Praze.
Publikováno: 18. 4. 2001 23:00

Praha: Nejvyšší představitelé České biskupské konference (ČBK) se setkali s nejvyššími představiteli vlády České republiky (ČR). Předseda ČBK olomoucký arcibiskup Jan Graubner, pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk a místopředseda ČBK královéhradecký biskup Dominik Duka přijali 17.4. pozvání premiéra Miloše Zemana ke společné večeři, které se dále zúčastnili: místopředseda vlády Pavel Rychetský, ministr kultury Pavel Dostál a ředitelka odboru církví Ministerstva kultury ČR Jana Řepová.

Setkání trvalo 2,5 hodiny a probíhalo v otevřené atmosféře. Hovořilo se o připravovaném zákoně o svobodě náboženské víry a postavení církví a náboženských společností.

Diskuse se rovněž vedla na téma majetkového narovnání a ekonomického zabezpečení církví. Obě strany se shodly v názoru, že je nejprve třeba provést majetkové narovnání a teprve na základě celkové analýzy majetkového narovnání přistoupit k přípravě nového modelu ekonomického zajištění a financování církví.

Z jednání vyplývá, že vláda se kloní spíše k naturálním restitucím než k finančnímu odškodňování. V dohledné době mají být učiněny první kroky k přípravě navrácení kultovních objektů a parcel pod klášterními budovami, které jsou dosud v držení státu.

V případě další fáze nekultovního majetku se diskutovalo o formě zákonné normy.

Vláda navrhuje výčtovou metodu, která pro církev sice není zásadně nepřijatelná, ale představitelé ČBK v této souvislosti upozorňovali na možné potíže, vzhledem k počtu asi třiceti tisíc uvažovaných položek. Teprve v další etapě bude možno zkoumat a zvažovat další zdroje, včetně např. daňových asignací.

Hovořilo se rovněž o fondu, který by měl být ekumenického charakteru a spravován církvemi.

Obě strany se rovněž vzájemně informovaly o průběhu příprav uzavření mezinárodní smlouvy mezi Apoštolským stolcem a ČR.

Související články

Další aktuality

Dobré umírání může přinést pokoj

Místnost plná přátel, děti, vnoučata, pes. Vzpomínky, smích, slzy a objetí, vůně jídla i otevřené víno. A uprostřed na lůžku odcházející stará paní, kvůli které tu všichni jsou. Tak může vypadat umírání, po kterém nezůstane pocit dluhu.
14.08.2020

Jubilejní pouť k Paladiu města Brna

V rámci letošních oslav Dne Brna bude 15. srpna v 18.00 hodin slavit pontifikální bohoslužbu v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně u obrazu Panny Marie Svatotomské, Paladia města Brna, brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul.
14.08.2020

Biskup Martin David oslaví významné životní jubileum

Apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze biskup Martin David oslaví zítra, na slavnost Nanebevzetí Panny Marie, významné životní jubileum - 50 let.
14.08.2020

Brněnské Zahrady pod Petrovem - místo odpočinku

Díky evropské dotaci byly obnoveny Zahrady pod Petrovem, které jsou součástí areálu katedrály sv. Petra a Pavla. Realizací projektu vznikl unikátní prostor nejen pro odpočinek, ale i pro pořádání kulturních a společenských akcí.
13.08.2020

Jen modlitba a dialog může odvrátit občanskou válku, říká arcibiskup Minska

Po prezidentských volbách v Bělorusku, mimochodem snad jediné zemi, jejíž občané nebyli podrobeni všeobecné koronavirové karanténě, propukly pouliční protesty neuznávající zvolení Alexandra Lukašenka. Demonstrace provází násilí a jedna osoba přitom přišla o život. Představitelka opozice Svjatlana Cichanouská opustila zemi a odešla do sousední Litvy, odkud vybízí k ukončení demonstrací. Mnoho demonstrantů bylo zatčeno. Vatikánský rozhlas se obrátil telefonicky na arcibiskupa Tadeusze Kondrusiewicze v hlavním městě Minsk, aby jej požádal o stanovisko:
13.08.2020