Setkání nejvyšších představitelů církve a státu

Nejvyšší představitelé České biskupské konference se setkali s nejvyššími představiteli vlády České republiky 17.4.2001 v Praze.
Publikováno: 18. 4. 2001 23:00

Praha: Nejvyšší představitelé České biskupské konference (ČBK) se setkali s nejvyššími představiteli vlády České republiky (ČR). Předseda ČBK olomoucký arcibiskup Jan Graubner, pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk a místopředseda ČBK královéhradecký biskup Dominik Duka přijali 17.4. pozvání premiéra Miloše Zemana ke společné večeři, které se dále zúčastnili: místopředseda vlády Pavel Rychetský, ministr kultury Pavel Dostál a ředitelka odboru církví Ministerstva kultury ČR Jana Řepová.

Setkání trvalo 2,5 hodiny a probíhalo v otevřené atmosféře. Hovořilo se o připravovaném zákoně o svobodě náboženské víry a postavení církví a náboženských společností.

Diskuse se rovněž vedla na téma majetkového narovnání a ekonomického zabezpečení církví. Obě strany se shodly v názoru, že je nejprve třeba provést majetkové narovnání a teprve na základě celkové analýzy majetkového narovnání přistoupit k přípravě nového modelu ekonomického zajištění a financování církví.

Z jednání vyplývá, že vláda se kloní spíše k naturálním restitucím než k finančnímu odškodňování. V dohledné době mají být učiněny první kroky k přípravě navrácení kultovních objektů a parcel pod klášterními budovami, které jsou dosud v držení státu.

V případě další fáze nekultovního majetku se diskutovalo o formě zákonné normy.

Vláda navrhuje výčtovou metodu, která pro církev sice není zásadně nepřijatelná, ale představitelé ČBK v této souvislosti upozorňovali na možné potíže, vzhledem k počtu asi třiceti tisíc uvažovaných položek. Teprve v další etapě bude možno zkoumat a zvažovat další zdroje, včetně např. daňových asignací.

Hovořilo se rovněž o fondu, který by měl být ekumenického charakteru a spravován církvemi.

Obě strany se rovněž vzájemně informovaly o průběhu příprav uzavření mezinárodní smlouvy mezi Apoštolským stolcem a ČR.

Související články

Další aktuality

Pražská arcidiecéze vstupuje do nového roku s dvěma generálními vikáři

Od 17. ledna 2020 má pražská arcidiecéze dva generální vikáře. Pomocný biskup Mons. ThLic. Ing. Zdenek Wasserbauer, Th.D., se bude zaobírat kněžstvem, duchovním životem arcidiecéze, zdravotnictvím a posílením péče o farnosti. Mons. ThDr. Jan Balík, PhD., bude odpovídat za ekonomickou a hospodářskou činnost arcidiecéze a charitu.
17.01.2020

Programové tipy Radia Proglas na 4. týden 2020

V týdnu od 20. ledna se můžete těšit na premiérové Čtení na pokračování z knihy Radka Habáně Hádej, kdo se vrátil, nebo na speciální Myšlenky na den k týdnu modliteb za jednotu křesťanů.
17.01.2020

Open Doors: Každý osmý křesťan je pronásledovaný

260 milionů křesťanů bylo v minulém roce vystaveno nátlaku a násilí kvůli své víře. Píše o tom výroční zpráva evangelické nevládní organizace Open Doors.
17.01.2020

V americkém Texasu se bude konat děkovná mše za víru českých přistěhovalců

V kostele Svatého Cyrila a Metoděje v texaském městě Dubina (USA) bude celebrovat v pátek 14. února 2020 ve 14.00 hodin (den patroncinia kostela) mši svatou biskup Brendan Cahill z diecéze Victoria. K biskupovi se na mši připojí také kněží z České katolické nadace v Texasu - Czech Catholic Foundation of Texas (CCFT) a tři kněží z České republiky, kteří nyní působí v USA.
17.01.2020

Dokoledováno. Jubilejní Tříkrálová sbírka slibuje bohatý výnos. Děkujeme!

Papírové „tříkrálové“ koruny jsou složeny v skříních, královské pláště rozvěšeny na ramínka, alby vráceny do kostela. Letos je dokoledováno. Poslední tříkrálové koledníky s pokladničkami pro charitní Tříkrálovou sbírku bylo možné ještě tu a tam spatřit v pondělí a v úterý, teď už na obecních a městských úřadech probíhá rozpečeťování pokladniček a sčítání jejich obsahu. A dosavadní dílčí výsledky dávají tušit, že částka vybraná pro lidi v nouzi nejspíš překročí loňský rekord.
16.01.2020