Kostel v Javorníku září novotou

24. 04. 2001 Rubrika: Domácí

Javorník: Trojí důvod k oslavám měli věřící v neděli 22.4. v Javorníku na Jesenicku. Do obce zavítal ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz, aby po rozsáhlých opravách požehnal barokní chrám Nejsvětější Trojice a udělil svátost biřmování 20ti - především mladým - věřícím z Javorníka a okolních obcí.

Kostel, jehož rekonstrukce se rozběhla již v roce 1994 - kdy Javorník ještě patřil do olomoucké arcidiecéze - a pokračovala dále pod vedením diecézních stavařů z Ostravy, má dnes novou fasádu, restaurované vitráže, obrazy, křížovou cestu a vymalovaný interiér.

Opravy završilo tento měsíc osazení pamětní mramorové desky na stěnu kostela a zasazení dubového kříže před chrámem.

Náklady na opravu chrámu se vyšplhaly na 3 miliony 600 tisíc korun. Kostel se podařilo opravit ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR, Okresním úřadem Jeseník, městem Javorník, ale také díky horlivosti místního kněze, technického administrátora, farníků a řady firem, které se na stavbě podílely.

Přestože jedno velké sousto mají již javorničtí za sebou, chtějí se letos pustit do další opravy - hřbitovního kostelíka Svatého Kříže, který patří k nejstarším stavbám na Jesenicku.