Kostel v Javorníku září novotou

Publikováno: 24. 4. 2001 3:00

Javorník: Trojí důvod k oslavám měli věřící v neděli 22.4. v Javorníku na Jesenicku. Do obce zavítal ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz, aby po rozsáhlých opravách požehnal barokní chrám Nejsvětější Trojice a udělil svátost biřmování 20ti - především mladým - věřícím z Javorníka a okolních obcí.

Kostel, jehož rekonstrukce se rozběhla již v roce 1994 - kdy Javorník ještě patřil do olomoucké arcidiecéze - a pokračovala dále pod vedením diecézních stavařů z Ostravy, má dnes novou fasádu, restaurované vitráže, obrazy, křížovou cestu a vymalovaný interiér.

Opravy završilo tento měsíc osazení pamětní mramorové desky na stěnu kostela a zasazení dubového kříže před chrámem.

Náklady na opravu chrámu se vyšplhaly na 3 miliony 600 tisíc korun. Kostel se podařilo opravit ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR, Okresním úřadem Jeseník, městem Javorník, ale také díky horlivosti místního kněze, technického administrátora, farníků a řady firem, které se na stavbě podílely.

Přestože jedno velké sousto mají již javorničtí za sebou, chtějí se letos pustit do další opravy - hřbitovního kostelíka Svatého Kříže, který patří k nejstarším stavbám na Jesenicku.

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019